12

acılarımızın sebebi günahlarımız mı?

bazen bu soruyu düşünmüyor değilim.eğer böyle bir şey varsa çok büyük acı çekenler ne gibi günah işlemişlerdir kim bilir.
 • 1
  altaydangelenbarbar 9 ay önce ~ 9 ay önce
  günahlardan gideceksek hz muhammed in suçu ne
 • 2
  bizanskurdu 9 ay önce
  her zaman öyle olmaz, eğer öyle olsaydı burası sadece kötülerin ceza evi olurdu. dikkat edersen hep iyiler çile çeker ki diğer tarafta onlar rahat etsin, kötülere kazık sokulsun.
 • 2
  mcafkkk 9 ay önce
  belki günah sebebi belki imtihan kim bilir..
 • 2
  hedap 9 ay önce ~ 9 ay önce
  günahı çok olan bir insan acı çekiyorsa, allah onun hidayetini henüz eksiltmemis demektir. tevbe kapısını kapatmamis demektir. eğer allah'ın karşısında artık kuran'da belirtildiği gibi cehennemde sonsuza dek yanmaya aday biriyseniz muhtemelen hayatınız boyunca mükemmel yaşarsınız. çünkü bu aldatıcı dünya hayatının rahatlığınin sonucunda sonsuza dek azap çekmek var.
  allah kullarına musibet veriyor ki akletsin ders alsın ve gittiği yanlış yoldan kendi aklı ve vicdanıyla geri dönsün.
  tüm bu acıların ve sıkıntıların sonucunda her şeyden ders alıp kendini allah'ın takdirini kazanmaya adayan ve cennete gidebilecek bir insan olmaya adamak var yada isyan edip sınavdan tam bir başarısızlıkla çıkıp sonsuza kadar cehennemde azap çekmek.
 • 2
  sevde 9 ay önce
  başa gelen musibetlerin 3 nedeni olabilir. ilki bu öteki dünyaya kalmadan silinmesidir (kefaret) ki bu çok büyük bir merhametin belirtisidir rabbimiz bizi temiz bir şekilde huzuruna gelmemizi istiyor ki hemen cennetine alsın. ikinci nedeni ahiret namına merteben yükseliyor.. üçüncü olarak günahlar neticesinde veriliyor..

  "asıl musibet ve zararlı musibet, imanımıza, müslümanlığımıza, ahlakımıza gelen musibettir. bu musibetlerden her zaman allah’a sığınmamız ve ağlayıp sızlanmamız gerekir."
  (bk. tirmizî, deavât: 79)
 • 2
  tesla52 9 ay önce
  herkesin kendi menfaati peşinde koşması, ahlaktan bihaber olma, kendisi rahat yaşaması için başkalarını feda etme, hırsızlıklar yolsuzluklar adam öldürmeler tahammül edememeler, bu dünyayı yaşanmaz kılıyor, acılarımızın sebebi de bu, bu dünyayı cennete çevirebilecekken cenneti başka yerlerde aramak en büyük hatamız, yani bu dünyada bi insana yetmeyen ne olabilir, herşey var herşey, allah beyin vermiş kullanın diye, kitap göndermiş nasıl kullanacağını gör diye. diğer tarafta olduğu söylenen cenneti kazanabilmek için bu dünyayı cehenneme çevirmeye veya cehenneme çevirenleri görmezden gelmeye hakkı yok kimsenin. keşke insanın içindeki kötülüğü alan bi icat yapılsa.
  0
  piiuv 8 ay önce
  bu dünyada insana yetecek sadece birşey söyle anlaşalım :) insan ruhu sonsuz dünya sonlu bir yerken insan dünyada nasıl tam mutlu olabilir zaten ? söylediğin sebeplerin tek sebebi varsa o bizim halk olarak allahtan uzak olmamızdır ve dolayısıyla günahlarada pay düşüyor !!
  0
  tesla52 8 ay önce
  kuranda cenneti tarif ederken bile allah dünyada bulunan şeyleri kullanıyor, bal, süt gibi, her istediğiniz olacak diyor, dünyada da çoğu istediğimiz olabilir. bu kadar acıya rağmen herkesin ısrarla yaşamak istemesinin bu dünyanın ne kadar güzel olduğunun kanıtıdır bence, ben illede öbür tarafta sonsuzluk yoktur demiyorum ama tartışmalar var bilemeyiz, benim vurgulamam bu dünyaya en güzel hale getirebilmek.
  0
  piiuv 8 ay önce
  bende sana diyorum ki dünya güzel ama dünyadan daha daha güzeli ve sonsuzu var o da ahiret,cennet gayette bilebiliriz :) dünya onu yoktan var edenin hükümlerine uyarak güzelleşebilir...
 • 1
  ikininbiri 9 ay önce
  hiç alakası yok. etme bulma dünyası sadece filmlerde dizilerde var.
 • 2
  emosh 9 ay önce
  abi kusura bakmayında adam playboy hayvan gibi mükemmel hayat yaşıyor aww
  2
  leopoldiye 9 ay önce
  bu bir düşünceydi zaten olmayabilir
 • 1
  fevzi 9 ay önce
  tam tersi kardeşim. belki de hiç günahsız olmamızdır, belki de yaratıcının bizi sevmesidir.
  0
  leopoldiye 9 ay önce
  olabilir bu da bir düşünce
 • 1
  hakantmr 8 ay önce
  ben bazen değil baya baya düşünüyorum ama bazende salaklığımdan dolayı bunlar başıma geliyor diyorum. bazen de diyorumki bu günah götüne yuva yapmış insanlar mutlu mesut yaşarken ben niye böyle şeyler yaşıyorum. kafamda deli sorular.
  0
  leopoldiye 8 ay önce
  +1
 • 1
  circlepit 8 ay önce
  şöyle bişey duymuştum; allah sevdiği kullarının günahlarının cezasını burda çektiriyormuş ki diğer tarafa bişey kalmasın, diğer tarafta ne tür ceza bekliyorsa artık. ya da kendini tatmin etmek için de denmiş olabilir.
  1
  leopoldiye 8 ay önce
  bunu ben de duymuştum ve çok ağır hastalık geçirenlerin günahlarının döküldüğü de söyleniyordu
 • 0
  helianthus 8 ay önce
  nerede büyük suç işleyen varsa onun acılarını günahsızlar çekiyor bence. küçücük çocukların, ağzı olan dili olmayan zavallı hayvancıkların, bebekler, kocasından abisinden babasından dayak yiyen zorla evlendirilen tecavüze uğrayan kızların günah falan işlediğini sanmıyorum. başkasının günahlarının bedelini ödüyorlar yalnızca.