7
sonbaharın habercisi: elazığ’da bağbozumu
sarı yakalı için sonbaharın habercisi dökülen sarı yapraklar değil, bağ bozumu şenlikleridir!

yeni başlangıçların habercisi eylül ayı aynı zamanda üzüm bağları için de hasat zamanıdır. sonbahar bağ bozumu ile birlikte gelir. üzümlerin olgunluğa ulaşıp hasat edildiği bu dönem tarih boyu çeşitli şenliklerle kutlanmıştır. sen de aldığın her şarap yudumunun başlangıcına şahit olmak istiyorsan tarihsel olarak kökü antik yunan’a dayanan bağ bozumu şenliklerini eylül bitmeden kaçırmamalısın. bozcaada, urla, kapadokya bağ bozumu için en popüler rotalardan. ama yenilikleri seven bir sarı yakalı olarak alıştığın rotanın dışına çıkıp bağ bozumu zamanı topraklarında on bin yıldır şarap üretilen elazığ’ı ziyaret etmelisin.

antik kent harput’un devamı olan elazığ, anadolu’nun en eski şarap üretim bölgelerindendir. hatta şarabın bu topraklarda doğduğu söylenebilir. dağlarla çevrili elazığ’da bağ bozumu zamanı her gün farklı bir bağda hasat ve kutlama yapılıyor. her bağ ziyaretinde üzüm ve şarap hakkında yeni şeyler öğrenebilir, eline bir bağ makası alıp sen de bağ bozumu heyecanına dahil olabilirsin. daha önceki yılların hasadı şarapları tadarken o gün topladığın salkımların neye dönüşeceğini merak etmeden duramayacaksın.

bu verimli topraklarda 68 çeşit üzüm yetişiyor. bunlardan en ünlüsü ise dünyaca ünlü anadolu üzümü öküzgözü. öküzgözü, adından da belli olacağı gibi menekşe rengi iri taneleriyle ünlü. fazlasıyla şekerlenen öküzgözünün 3 kiloyu bulan salkımları olabiliyor. öküzgözünden yapılan şarapların lezzetini üzümün ihtişamlı görüntüsünden bile anlayabilirsin.

bağ bozumuna katıldığın bağlarda öğle yemeklerinde sen de çiftçilerin sofrasına dahil olup yerel mutfağı daha yakından deneyimleyebilirsin. bölgenin meşhur tatlılarından biri olan orçik de bağ bozumu mevsiminin öne çıkanlarından. hatta ziyaret ettiğin bazı köylerde orçik yapmak için pekmez kaynatıldığını görebilirsin. elazığ’a gelmişken çevresini dolaşıp, harput antik kenti’ni de ziyaret etmelisin.

elazığ bağbozumu zamanı çorak dağlar arasında yemyeşil bağlarıyla sana bambaşka bir deneyim sunacak; lezzetli anadolu şaraplarını ilk elden deneme fırsatı yakalayacaksın!

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • genel kültür

  Genel kültür başlıkları bu bölüm altında.

  5 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  lazcoder

  keyiftuccari
 • Puiv kuralları geçerli. Onun dışında;

  - KÜFÜR

  - HAKARET

  - +18

  - GOYGOY 

  - ALAKASIZ BAŞLIKLAR

  KESİNLİKLE YASAK.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...