ülkemizde yaşayan "bazı"kürtlerin problemleri

  8
  shewolf 7.9.2020 01:56
  öncelikle selamünaleyküm uzun süredir yoktum falan filan. neyse site b*k gibi olmuş. giresim yoktu. yazarları özledim bir içerik açayım dedim.

  madde1= kürdistan hayali kurmalari; bu hayalleri gerçekleşirse büyük bir felaket doğacak. onlara yardım eden dış güçler beleşten yardım etmiyor, türkiyeyi parçaladiklari gibi dış güçler bu topraklardan faydalanmak isteyecektir. ve türkiye türkleri kendilerini desteklemekte olan kürtlere bile acımayacaktır diye düşünüyorum.

  madde2= yarısından çoğusu kürtçe bilmiyor; bu durum çokta onemli olmasa da aile içlerinde sıkıntılı bir konu haline geliyor.

  madde3= kendilerini türk gibi hissetmeleri; bu kesim batıda yaşayan kesime ait bir his diye düşünüyorum. bu kesim moderndir, tipik kürtlere benzemezler, asıllarını unutmamislardir fakat aslını yasayamadiklari için türk gibi hissediyorlardir.

  madde4= ırkının sorulmasindan hoslanmamaları; aslında mesele sormak değilde, geçmişte kürtlere yapılan baskılar yüzünden, konu ırka geldiği zaman aşırı hassas davranmalarıdır.

  madde5= çabucak kıșkırtılabilen bir toplum; yine geçmişte aldıkları yaralardan dolayı ufak bir sorunda anında yükseliyorlar. her toplum kavga edebilir. örnek veriyorum bir adam bir adama yumruk vuruyor, ve pkk yandaşı sanal hesaplar bunu "türk genç, kürdü darp etti" diye yaziyor ve bu halkı provakasyona sürüklüyor.

  madde6= ırkçılık yapan türklerle karşılaşan kürt ; yaşadığımız bir durumu anlatayım. gençlerle kurs alanında çay içiyorduk. konu kürtlere geldi. "bu konularda reelde tarafsız konuşurum" ve türk arkadaşlarım kürtlerden nefret ettiklerini sürekli kavgacı itici tipler olduğunu söyledi. ve herkes bu yargıya katıldı.
  aramızda bir tane kürt varmış ama haberimiz yokmuş. kızın kaşları karaydî fakat teni beyazdı vr kürtleri andirmayacak bir tipi vardı.
  kiz ayaklandı ve, demek bizden nefret ediyorsunuz, daha önce söyleseydiniz sizinle konuşup rahatsiz etmezdim dedi.
  "bunu duyunca içim burkuldu baya kötü oldum.
  " sen yanlış anladın dediler. sen başkasın biz başka kürtlerden söz ediyoruz dediler. ve bahsettikleri kesimin köy tipi insanlar olduğunu belirttiler.
  tabi kiz iptal :/ o günden sonra kursa gelmedi.

  mesele şu ki, ateş ortasında bir türkiyeye sahibiz suan. doğu sınırındaki gerilimden öte bir de batı sınırlarimizin kizismasi ülkemiz için çok kritik bir dönem demek. bu dönemlerde yandaş hesaplara aldanıp da sizi provake etmelerine izin vermeyin. 40mn türk ve 41mn kürt, osmanlı'dan bu yana nasıl yasadiysaniz, şimdide öyle yaşamaya devam edin. allaha emanet olun...
 • 1
  systemfailed 7.9.2020 01:59
  eline saglık yarın sonuna kadar okuyacagım
 • 2
  reelsamurai 7.9.2020 09:00
  bu konuda roman uzunluğunda yazılar yazabilirim ve birikmişlikler var ama artık kürtlere yapılan ırkçılığın hiç sona ermeyeceğini bildiğim için bende kürt milliyetçisi oldum kim kimi şey yapıyor izleyip görelim
 • 3
  ghostrider 7.9.2020 09:43
  madde3: kimliksiz kürtler.

  düşünsene bir türk aslını inkar edip kürt olduğunu söylüyor. bu bir insanın düşebileceği en derin çukurlardan biridir.

  "40mn türk ve 41mn kürt, osmanlı'dan bu yana nasıl yasadiysaniz" demişsin.

  hep ezilerek yaşadık, hala da ezilerek yaşıyoruz. hassas olmamız ve hırçınlığımız bundan sebeptir.

  böyle başlıklar açmayın, empati kuramıyorsunuz.
 • 1
  hedap 7.9.2020 23:38
  türkiye'de veya hadi türkiye'yi geçtim ortadoğunun herhangi bir yerinde yaşayan bir insan, doğduğu büyüdüğü bir devletin, mensubu olduğu milleti için bölünmesini veya özerkleşmesini düşünüyorsa 2020 yılı dünyasinda kafatasçı zihniyette engel tanımaz bir terör örgütü üyesi olma potansiyeli bulunduran ve başka egemen güçler tarafından anında bir iki ideolojik, maddi ve askeri destekle anında o egemen gücün her hangi bir konu da ki çıkarları için kullanılabilir bir yaşayan organizma olduğunu gösterir.
  silahlı eylemde bulunma potansiyeli bulunmasa bile en azından bunu destekleme ve silahlı eylem yapanlar aklama isteği mutlaka ve mutlaka bulunur.

  etnik siyaset ortadoğu'da hiç bir zaman kazandırmaz, elindekini de kaybettirir. insanların hayatta kalma, yaşama, yaşamına anlam katma gibi şeylerden uzaklaşıp kör ideolojiler peşinde koşması bir ortadoğu hastalığı. bu hastalık şuan sadece buralarda var.
  komunistler, ülkücüler, ırkçılar vs hepsi bunların farklı farklı renkleri sadece.
  sakallarım ve yüz hatlarımdan dolayı genelde herkes beni kürt veya doğulu zannediyor. sonradan söyleyenlerin de bunu davranışa dökecek hiç ama hiç bir tepkisini görmedim. bizzat yaşayarak gördüğüm için ki 29 senedir bunu yaşıyorum, kimse gelipte bana toplum içinde soyutlanma, dışlanma, ötekileştirme vs var demesin. yıllarca bir firma adına saha sorumlusu olarak çalışmama rağmen bunu yaşamadım. kimse kürt gibi göründüğüm için bana ekstra kötü davranmadı. üstelik türk olduğumu bilmemelerin rağmen.
  tam bir yobazsanız, üstünüze başınıza bağcılar serserisi gibi kıyafetler giyiyorsanız, 2020 yılında ''ogleeeem, kuzukeri'' gibi varoş cümlelerle diksiyonsuz ve eğitimsiz bir görüntü sergiliyorsanız ne olursanız olun bir bok gibi muamele görebilirsiniz. bunun kürt olmakla değil sizin tam bir bok gibi biri olmanızla alakası var.
  eskiden şu güzelim ülkede diye başlardım ama şimdi başlamıyorum. gidin hayatınızı yaşayın. size ne ölüsünün ne de dirisinin hiç bir faydası olmayacak insanlar için ideolojik saplantıların peşinden hayatınızı harcamayın. zaten ortadoğu gibi bir yerde doğarak hayata 8-0 geriden başlamışken bir de işin içine etnik milliyetçiliği katıp zaten bok gibi olan hayatınızı daha da bok etmeyin.
 • 0
  bablisok 9.9.2020 00:27 ~ 00:54
  madde 3 çok saçma türk gibi hissetmek nedir ya türk tarzı diye bir tarzmı var şuan türkiyedeki yaşam tarzı tamamen avrupai batı tarzı. hem kürtleri neden sürekli köylü olarak kalıplaştırıyorsunuz batıda, egede, akdenizde, trakyada hiç mi köylü yok. eğer kürtleri tanısaydınız mehmet uzun, hamdi ulukaya, yaşar kemal gibi insanları köylü olmanın ırksal birşey olmadığını bilirdiniz.
  0
  shewolf 10.9.2020 23:24
  o senin kendini nasıl hissettiğinle ilgili birsey. doğu kürtleri has kürtler esmer kara kaşlı oluyor. giyimleri daha normaldir. batıdaki kürtler ise daha avrupai sportif kızları da aynı şekilde. ve anlaşılmıyor kürt oldukları
  0
  bablisok 10.9.2020 23:55
  evet aslında bu modernleşme bizim ortak hastalığımız gerçek has türklerde çekik gözlüdür ve otantik bir giyim kuşama sahiptirler oysaki.
  0
  ghostrider 11.9.2020 15:42
  türklerin türk olduğu nasıl anlaşılıyor? herhangi bir kıstas mı var bununla ilgili?
  0
  shewolf 13.9.2020 13:53
  türkler zaten türke benzemiyor. araplara benziyorlar. ege kıyısındakilerin çoğuda avrupa tarzı tiplere sahip
 • 0
  tesla52 11.9.2020 15:18
  yıl 2020 ve hala aynı yerdeyiz. dna testi yaptırmayan hiç konuşmasın, dna testi yaptırıpta %90'in üzerinde iddia ettiği ırka sahip olmayanlarda bi zahmet ben şu ırktanım demesin. 3. dedesinin adını bilmeyen insanlar ırkıyla övünür olmuş, test yapsan 3'te biri yunan 3'te biri ermeni 3'te biride arap çıkacağına bahse girerim. bakalım dünya ırk meselesini ne zaman aşacak. deden yalan söyler ama genetiğin asla yalan söylemez.
  0
  shewolf 13.9.2020 13:54
  bilemeyiz