ilginç olaylar 2

  13
  gamzeszgin 22.5.2020 02:32 ~ 02:33
  1518’de strazburg, alsace, oldukça ilginç bir salgınla karşı karşıya kalmış. bu, yenilen vahşi hayvanlar ya da yarasalardan kaynaklanan bir salgın değildi, sebebinin hala koca bir soru işareti olmasıyla kitleleri etkileyen normal salgınlardan ayrılıyor. çok hareketli ve enerji dolu bir salgın.

  frau troffea isimli bir kadının sadece kendisinin duyabildiği bir şarkıyla strazburg'un ortasında kontrolsüz bir şekilde dans etmeye başladı.
  bir haftada kadına 34 kişi daha katıldı ve hepsi dans etmeye başladılar.
  sonraki bir ay içinde bu sayı 400'e çıkar.
  bu 400 kişi temmuz ayında yorgun düşüp, ayakları kanayana kadar dans ettiler.


  bir noktadan sonra günde yaklaşık 15 kişiyi öldürmeye başlayan bir salgın haline geldi. bu insanlar kalp krizi yorgunluk, felç gibi sebeplerle ölüyorlardı.
  dönemde yaşayan doktor ve yetkililer bu durumun doğaüstü sebeplerden kaynaklanmadığı fark ettiler ve bu salgına "sıcak kan"ın neden olduğunu söylediler.
  bu hastaları tedavi etmek yerine onlara, ahşap bir ev inşa ederek dans etmeleri söylerler. çünkü hastalığın tek tedavisinin insanları durmadan dans ettirmek olduğunu düşünürler. hatta rahatça dans etsinler diye müzisyenler yollayıp meydanlar oluştururlar.
  herhangi bir profesyonel maraton koşusunun bile bu kadar ağır antrenmanlara dayanamayacağı düşünülüyor. tabi sonuç olarak "tedavi" leri ters tepmiş ve insanlar atlar gibi çatlayarak ölürler. çok acı verici olmalı.

  aslına bakarsanız strazburgtaki olay tarihte ilk değil. ilk olarak 1020li yıllarda almanyada, berbug şehrinde bir grup çiftçiyle başlamış.
  tabi o zamanlar insanlar bu durumu şeytanla iş birliği yapan kadınlar yüzünden olduğunu düşünürler. o kadar çok kişiyi etkilemediği içinse etkisi kısa sürmüş ve unutulmuş.

  1237 yılında yeniden almanyada baş göstermiş. bir grup, büyük bir grup, çocuk bilinçsizce hoplayıp zıplıyor, dans ediyorlarmış.
  hatta bu olayın "fareli köyün kavalcısı" na ilham olduğu düşünülüyor.

  1278 yılına gelindiğinde belgelenmiş olan dans salgınlarının en büyük ölçeklisi meydana gelmiş. maas nehrinin üstündeki köprüde 200 kadar insan yine bilinçsiz bir şekilde dans etmeye başlamışlar. sonuç ne mi olmuş dersiniz?
  köprü çökmüş. yaralananlar, iyileştikten sonra neden böyle davrandıklarını da açıklayamamışlar.

  1374 yılındaki ise tek bir şehri etkisi altına almakla kalmayıp köln, flaman, fransada metz ve strazburg ve lüksemburg'a kadar yayılmış. danslara bu kez manastır rahipleri de katılmışlar.salgın 1381 yılına kadar aralıklarla devam etmiş. kilise de bu yaşanan olaylara hiç bir anlam verememiş. ilahi dokunuş olduğunu düşünmüşler.

  1418 ve 1428 yılları arasında strazburg'da uzun süreli kıtlıktan sonra bir anda ortaya çıkan bu salgını uzmanlar ve tarihçiler, uzun, çileli bir dönemin ardından yaşanılan rahatlamayla gelen kolektif histeriyle açıklamaya çalıştılar.

  hatta 1428'de almanyada bir rahip ölene kadar dans etti, zurihte ise bir grup kadın sokaklarda deli gibi, nedensiz ve bilinçsizce dans etmeye başlayınca cadılıkla suçladılar.


  asıl olay ise ilk başta anlattığım strazburg olayı yani 1518 dans vebası. en büyük çaplısı ve otoriteleri harekete geçireni.
  o tarihten sonra sadece 1536'da basel'de görüldü. ancak yayılmadan durduruldu. 17. yüzyıldan beri de bir daha görülmedi.

  teorilere göre ergot mantarlarının toksik ürünlerinden kaynaklanan bir tür gıda zehirlenmesinden ya da kitlesel psikojenik bir hastalık olabileceğinden bahsedildi. ancak 17. yüzyılda bu salgın epilepsinin bir kolu olarak kabul edildi ve thomas sydenham* tarafından *"sydenham dansı"olarak tanımlandı.
  günümüzde bazı uzmanlar ise bu ve buna benzer durumların toplu histeriyle açıklanabileceğini düşünüyorlar.

  gelmiş geçmiş en garip salgın olduğunu düşünüyorum arkadaşlar. gerçekten çok garip. açıklanamıyor olması da olayı gizemli ve ilginç kılıyor. hatta korkutucu.