2
oscar wilde kimdir?
irlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair.

iğneli uslubu ile geç victoria dönemi britanya'sının en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi. bir dava sonucu fiili livata ve ahlaksızlıktan suçlu bulununca büyük bir düşüş yaşadı ve doğduğu ortamla tam bir zıtlık içinde paris'de fakir bir otel odasında öldü.

oscar wilde irlanda'nın tanınmış göz cerrahlarından olan sir william wilde ve başarılı bir yazar, genç irlandalı devrimcilere örnek bir şair olan jane francesca wilde'ın ikinci çocuğu olarak dublin'de doğdu. babası 1864’te tıp bilimine hizmetleri nedeniyle şövalye unvanı almıştı.

haziran 1855'te aile lüks bir bölgeye taşındı. wilde’ın kardeşi ısola burada doğdu. jane wilde burada cumartesi akşamları sheridan le fanu, samuel lever, george petrie, ısaac butt ve samuel ferguson gibi isimleri davet ettiği partiler düzenlerdi. wilde 9 yaşına kadar evde eğitim gördükten sonra portora kraliyet okulu’na kaydoldu. yazları aileyle geçiren wilde kardeşler george moore’la oyunlar oynardı.

portora’dan mezun olduktan sonra dublin’deki trinity kolejinde 1871'den 1874'e kadar eğitim gördü. sıradışı bir öğrenciydi, trinity öğrencileri için en büyük ödül olan berkeley altın madalyasını, ve aynı zamanda oxford üniversitesi magdalen koleji’nden bir burs kazandı. burada 1874’den 1878’e kadar eğitimine devam etti ve en önemli ilkelerinden biri hayatı sanata yaklaştırmak olan estetik akımının bir parçası oldu. magdalen’deyken 1878 newdigate ödülü’nü ravenna şiiriyle kazandı. bu şiiri encaenia’da okuyup kaybetmiş, fakat ödülü daha sonra tarihsel eleştirinin yükselişi makalesiyle almıştı.

oxford'dan mezun olduktan sonra wilde, florence balcomb ile tanışacağı yer olan memleketi dublin’e gitti. fakat florence, yazar bram stoker ile nişanlanınca oscar, ona irlanda’yı terk edeceğini yazdı. 1878’de irlanda’dan ayrıldı ve buraya küçük ziyaretler gerçekleştirmek için, sadece iki kez döndü. sonraki altı yılını paris, londra ve abd’de geçirdi.

londra’da kraliçenin danışmanlarından olan horace lloyd’un kızı constance lloyd ile tanıştı. wilde ve lloyd 29 mayıs 1884’te paddington, londra’da evlendiler. constance’ın 250 sterlinlik maaşı ikisinin de lüks bir yaşam sürmesini sağlıyordu. çiftin bu evlilikten iki çocukları oldu: cyril (1885) ve vyvyan (1886). babalarının yankı yaratan davasından sonra constance ve çocuklar holland soyadını aldılar. constance 1898’de geçirdiği belkemiği ameliyatından sonra öldü. cyril ise ı. dünya savaşı’nda fransa'da savaşırken öldü. vyvyan uzun süre çevirmenlik ve yazarlık yaptı. anılarını 1954’te yayımladı. vyvyan’ın oğlu merlin dedesi hakkında araştırmalar yaptı. wilde’ın yeğeni dolly, yazar natalie clifford barney ile yaşadığı lezbiyen ilişkiyle tanınmaktadır.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • kimdir

  -bu bölüm ünlü kişiler/gruplarla ilgili bilgi paylaşılması amacıyla açılan bir bölümdür.

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  huseyinargun

 • +paylaşımların "... kimdir?" şeklinde yapılması görsellik açısından iyi olacaktır.

  +doğruluğu kesin olmayan bilgiler paylaşmak yasaktır.

  +araştırma sonucunun düzenlenip,ilgi çekici hale getirilmesi rica olunur.

  +asıl amacın bilgi vermek olduğu unutulmamalıdır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...