0

mehmet okuyan ve mealciler hakkında ne düşünüyorsunuz?

bu ülkede hiçbirşey tam olarak anlaşılamıyor.tam birileri bireyleri çözdü diyorum ki türk insanı beni herzaman ki gibi yaniltmayip şansını zorlaya bildiği kadar zorlayıp salacak bir yok buluyor. aslına bakarsaniz mehmet okuyan ve mealcilerin çıkış noktası doğru rehber alınması gereken kurandir ve hadislerin kabul edilebilirliği tartışılır lakin abarttilar kuran da herşeyin var olduğunu savunuyorlar elhamdulillah bir müslümanım inancım tam bilen bilir beni.bende bi çok hadise ve geleneğe karşıyım ve bunları bir kenara bırakıyorum tamam kuran bize dini konuda dinimizi anlamamız konusunda yeterli bilim konusunda da yardımcı olduğu pek çok konu var ama kuran da yazmayan arastiŕilarak öğrenilmesi gereken bilgilerde var bu hayatta siz ne düşünüyorsunuz?
 • 1
  mavilotus 2 yıl önce ~ 2 yıl önce
  nasıl her bir insanın parçasında, dna'sında o insanın bütünüyle ilgili bilgi varsa veya bir demir atomundan demirin bütün özelliklerini öğrenebiliyorsak, aynı şekilde kurandaki ayetler de evrendeki diğer bütün ayetlerin (kurana göre fizik yasaları, rüzgar, deniz, diğer mukaddes kitaplar da birer ayettir) doğasını bize sunan bütünün bir parçasıdır. bu anlamda kuran (ve incille tevrattaki öz ayetlerde) diğer herşeyi anlamamızı sağlayacak kapasitededir. ama bunu yanlış değerlendirmemek gerekir. örneğin geçmişte insanlarımız bu kavramı ileri götürerek kuran ayetlerini muskalara tılsımlara yazarak ayetin tek başına bir koruyucu olmasını beklemişlerdir. ayet bir tür put değildir, okunmadığı sürece işe yaramaz. dünyanın en gelişmiş software kodunu bir diske kaydetseniz o disk sihirli bir şekilde sizin işlerinizi halletmez. compile edilmeden bir işe yaramaz. kuran ayeti de böyledir. harflerle kelimelerle insanlar okusun diye inmiştir ve okuyup anlamazsanız, üzerinde çalışmazsanız bir sonuç elde edemezsiniz.

  tabii ki evrendeki her şey diğer şeylerin arasında yer alır ve ciddi müdehale edilmezse bağımsız hareket edemez. bu yüzden her şeyi çevresindeki diğer kavramlar veya objelerle birlikte anlayabiliriz. en basitinden karanlığı görmemiz için bile birazcık ışığa ihtiyacımız vardır ki gölge yapsın ve fark belli olsun. ama bu demek değildir ki karanlıkla aydınlık aynı şeyler veya biri diğerine muhtaç. kuranı anlamak için hadisleri tarihi kavramlar olarak değerlendirebiliriz. ama diğer bütün tarihi kavramlar gibi onları da diğer anlatışlarla doğrulamamız gerekir. olaya bilimsel yaklaşmalıyız. hadisi dinin kendisine dahil edemeyiz. nasıl fizik kanunlarından ve en son bilimsel buluşlardan faydalanıp kurandaki bazı ayetleri çözmekte bu bilimleri kullanıyorsak aynı şekilde tarih bilimini de bu şekilde kullanabiliriz. ama bu demek değil ki tarihte insanların yaptıkları olaylar dinin bir parçası veya ona muhtaç. son dönemdeki iblimsel gelişmeler olmadan önce de insanlar iman ediyordu. ille astronomide belli bir noktaya gelmemiz gerekmedi. bu sadece şüphesi olanların şüphelerini gidermek için yardımcı oldu.

  hadis doğru olsa da yanlış olsa da dinin bir parçası değildir. hadis bize dünyanın sırrını açıklasa bile dinin bir parçası olamaz çünkü kuran bize kendisinden başka bir kitaba iman etmememizi söyler. hatta kendisine bile şüpheci yaklaşmamızı ve analitik eleştiriden geçirmemizi, tekrar tekrar deneye tabi tutmamızı söyler. yani bunu diyen direk bir ayet yok ama hepsini okuduğumuzda çıkardığımız manalardan bir tanesi budur.

  ve kaldı ki burda hadisten bahsediyoruz. tarihi olarak belki dünyadaki en güvenilmez kaynak. hele hele emevi dönemi gibi bir kabustan sonra hiçbir hadise güvenmememiz konusunda hemfikirim. hayır yani öyle dinin çok önemli bir yerinde duran ve olmazsa dini açıklayamadığımız öyle çok önemli bir hadis falan da yok ki de "ya şu hadis de olabilir ama" diyebilelim. mevlanın mesnevisi gibi geliyor bana.

  siz o nurcu hacıcı hocacı cemaate ve varyasyonlarına inanmayın. kuran idealini sizin kafanızdan ve hayatınızdan silmek için her taklayı atar onlar. dünyayı veya ülkeyi onların o dar kafalarıyla düzeltemeyiz, öbür dünyada da onların saçmalıkları cehennemden kurtarmayacak kimseyi. güzelim islamı bir hadis dinine çevirdiler ve bunun etkisi islam coğrafyasının kan gölüne dönmesiyle sonuçlandı. dinde tefsir olmaz. budizmde de böyledir bu islamda da animizmde de.

  ve evet sabah sabah gene canım sıkıldı :p
2 saat önce 2 saat önce 2 saat önce dün dün dün
 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  582 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  magic
  banabubade

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)
  • kural dışı açılan başlıklar değiştirilecektir.


14. @horseman | vale