6
iktidar sınıfları yok etmeden dünya’yı terkedin!
profesör stephen hawking, insanlığın geleceğinin, bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler nedeniyle tehlikede olduğunu, “nükleer savaş, küresel ısınma ve genetiği değiştirilmiş virüsler” in varlığımız için ölümcül bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

bbc’de yayınlanan reith lectures programına katılarak, kara delikler hakkındaki araştırmalarla ilgili bilgi veren hawking, programa katılan yüzlerce izleyiciyi “bir çok şey yanlış gidebilir” diye uyardı ve insan türünün hayatta kalmasını sağlamak için diğer gezegenlerin kolonileştirilmesi gerektiğini öne sürdü.

“dünya gezegeninin felaketi için bir yıl belirlemek zor olsa da, zaman ilerledikçe bu olasılık artmaktadır ve gelecek bin ya da on bin yıl içinde kesinlik kazanacaktır. o zamandan önce, biz uzaya, diğer yıldızlara yayılmalıyız, böylece dünya’daki felaket insan ırkının sonu demek olmaz. ancak, en azından yüz yıl boyunca, uzayda kendi kendini besleyen koloniler kuramayacağız, bu nedenle çok dikkatli olmak zorundayız.”

böyle saygın bir bilim insanının, insanlığın varoluşuna tehdit olarak bilimsel ilerlemeyi göstermesi ters görünüyor olsa da, bu hawking’in ilk uyarısı değildir. teorik fizikçi, geçtiğimiz yaz, robotların silahlandırılmasına ve “askeri yapay zeka silahlanma yarışına” karşı yazılan açık mektubu imzalayan 1000’in üzerindeki yapay zeka uzmanının arasında yer almıştı.

(pi: yapay zeka uzmanlarından uyarı mektubu)

bilim insanı ayrıca, kapitalist açgözlülük ile dünyadaki işgücü otomasyonun birleşmesinden de endişe duymakta. aslında, hepsi bir arada ele alındığında, hawking’in sayısız uyarıları, iktidardaki kibirli seçkin sınıfa ve onların kar odaklı faaliyetlerine, uzun vadeli sonuçlar dikkate alınmadan uygulanan projelerine yöneliktir.

hawking, sunduğu uyarıcı senaryolara rağmen, toplumun büyük olasılıkla bunlarla başa çıkmak için gerekli araçları keşfedeceğini de belirtmekte.

“biz ilerlemeyi durdurmayacağız ya da geri gitmeyeceğiz, bu yüzden de tehlikeleri tanımamız ve kontrol etmemiz gerekmektedir. ben bir iyimserim ve inanıyorum ki başarabiliriz”

“değişikliklerin doğru yönde ilerlediğinden emin olmak zorundayız. bu da, demokratik bir toplumda, gelecekle ilgili bilinçli kararlar için, herkesin bilimin temel kavramları hakkında az çok bilgisi olması anlamına gelmektedir. böylece, bilimde ne yapmak istediğiniz hakkında açık ve net bir iletişim kurabilirsiniz, ve kim bilir, belki de sonunda, kendiniz bile ne yapmak istediğinizi anlayabilirsiniz. ”

elbette ki hawking’in teorileri eleştirilere maruz kalmakta, ancak o yine de coşkusunu korumayı başarabiliyor. genç bilim insanlarına verdiği öneri de bunu kanıtlıyor:

“bana göre, yaşamak ve teorik fizik araştırması yapmak için harika bir zaman. hiçbir şey, daha önce kimsenin bilmediği bir şeyi keşfetmenin yerini tutamaz”

alıntıdır
 • 0
  nefretediyorum 1 yıl önce
  nereye gidelim mk daha metrobüs seviyesindeyiz biz
 • 0
  lethe 1 yıl önce
  ya da iktidarı yok edelim.
  2
  huseyinargun 1 yıl önce
  "hawking, sunduğu uyarıcı senaryolara rağmen, toplumun büyük olasılıkla bunlarla başa çıkmak için gerekli araçları keşfedeceğini de belirtmekte." ondan bahsediyor


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...