5
cebeci ocağı
kapıkulu askerinin piyade ocaklarindan biri de "cebeci ocagi"dir. kelime olarak "cebe" zirh demektir. osmanlılar, bir nevi istilah olarak bu kelimenin mana ve kapsamini genisletmis görünmektedirler. bunun içindir ki "cebeci" dendigi zaman belli hizmetleri olan bir askeri sinif akla gelmektedir. buna göre devletin yaya muharib askeri olan yeniçerilerin ok, yay, kalkan, kiliç, tüfek, balta, kazma, kürek, kursun, barut, zirh, tolga, harbe vesaire gibi ihtiyaçlari olan savas alet ve esyasi yapan veya tedarik eden ocaga "cebeci ocagi" denirdi. bu ocak, yeniçerilere lazim olan harp levazimatini deve ve katirlarla nakl ederek, cephede bulunan yeniçerilere dagitirdi. savaş sonunda da bunlari tekrar toplardi. bu arada tamire muhtaç olanlari da tamir ederek silah depolarinda muhafaza ederdi.

sefer esnasinda ordu komutanlari refakatina münasib bir miktar cebeci verilirdi. bunlarin, kuvvetli, becerikli ve silahtan anlayanlardan olmasi gerekirdi. bu maksatla cebecibasiya bu yolda emirler verilirdi. baris zamaninda bunlar, kendilerine tahsis edilen ayasofya taraflarinda ve tophane civarinda bulunan kislalarinda ikamet ederlerdi.

bu ocağın kurulus tarihi kesin olarak tesbit edilmekle birlikte, yeniçeri ocağı ile birlikte veya ondan çok kisa bir müddet sonra oldugu tahmin edilmektedir. bu ocaga girecek olanlar, "pencik" ve "devsirme kanunu" devam ettigi müddetçe acemi oğlanlari arasindan seçilirdi. sonralari yeniçeriler gibi bunlarin da evlenmelerine müsaade edildiginden yetisen çocuklari da cebeci olurdu. ocaga alinacak kimseler, önceleri "sakird" ismiyle alinir, daha sonra fiilen cebeci olurlardi.

ocak mevcudu, aralarindaki münasebet dolayisiyla yeniçeri askerinin azalip çogalmasina bagli olarak artar veya eksilirdi. xvı. asır ortalarinda yeniçeriler 12 bin nefer iken bunlarin sayilan 500 kadardi. xvıı. asırda (1675) te cebecilerin sayilari 4180 civarindadir. xvııı. yüzyılda cebecilerin sayisi 2500-5000 arasinda degismekteydi. yeniçeri ocagi'nin lagv edilmesi ile ortadan kalkan cebeci ocagi, asakir-i mansure ile yeniden tesis edilmisti.

diger kapıkulu ocaklari gibi "orta" denilen ve 38 bölüge ayrilmis bulunan cebecilerin en büyük komutani "cebecibasi" idi. ortalar, kendi aralarinda silah yapan, silahlan tamir eden, barutlari islah eyleyen, harp levazimatini tedarik edip hazirlayan ve humbara yapanlar gibi ayri ayri kisimlara ayriliyorlardi.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...