17

yeni neslin bir tuhaf olması

sanki hiç hayalleri yok gibi geliyor bana. günümüzde hiç cıvıl cıvıl, dünyayı değiştirmek isteyen, uçuk fikirleri olan bir genç görmedim.

hepsi aynı kalıptan çıkmış gibi.

bizim nesil böyle değildi.
 • 1
  sewo 5 ay önce ~ 5 ay önce
  mesela sizin nesil ne yaptı.

  bana kalırsa her devirde bir kaç zamanın ötesine gidip özel şeyler çıkaran kişiler dışında kimse dünya'ya bir şey katmıyor.

  örneğin senin döneminde ise senin üst dönemin senin aynı şeyleri düşünüyordu. çünkü, kimse kendisinden sonraki dönemi anlayamaz, dilini çözemez. o yüzden bu duruma kuşak farkı denir.
  3
  ofsaytsizburak 5 ay önce
  aslında olay o değil bizim 7den 70 e insanımızda vizyon eksikliği var. herkes garanti bir maaşım olsun geçinebileyim yazın 1 hafta tatilimi yapabileyim veya yurtdışına gidip standart ve monoton bir hayat yaşayayim derdinde. kimse elini taşın altına sokmak istemiyor.
  1
  frostie 5 ay önce
  3. dunya ulkesi olmanin getirileri ¯\_(ツ)_/¯. insanlar daha temel ihtiyaclarinin garanti altinda olmadiklarini bildigi icin ilk dusundukleri bu oluyor. bilim, felsefe, sanat refahın olduğu yerde olur.
  3
  ofsaytsizburak 5 ay önce
  refah gökten mi iniyor ? bilim sanat felsefe kendiliğinden mi gelişiyor ? bu klişeleri bırakmak lazım. büyük ve reformcu insanlar zor koşullar altında çıkar.
  3.dünya ülkesi falan değiliz. büyükşehirlerde bolluk içinde yaşayan o kadar fazla genç,yetişkin var ki. doğuya doğru gittikçe bile dededen gelme zengin bir sürü insan var.
  bizim sıkıntımız vizyon ve çalışma ahlakı.
  0
  politicsinturkey 5 ay önce
  refah gokten inmiyor sömürü politikasindan geliyor
  klise olan 3. dunya ulkesi olmadigimizi kabul etmek olur
  yeni nesil demek yerine de buyuksehirlerde bolluk icinde yasayan o kadar fazla gencin bi seyler uretemeyisini baz almaliyiz o halde
  sikintimiz vizyon degil issizlik ve gecim zorlugu
  1
  ofsaytsizburak 5 ay önce
  almanya,iskandinav ülkeleri,güney kore,japonya sömürerek mi bu kadar gelişti?
  elbette hükümetin ekonomi politikası yok,yönetemiyor fakat olaya bireysel olarak bakınca biz insanların da çok hatası var. tembel bir milletiz. risk alamıyoruz.
  0
  frostie 5 ay önce ~ 5 ay önce
  neden bu kadar gelişti sen söyle? şimdi almanlar/japonlar çalışkandir gibi bir stereotypelama yaparsan gercekten kafasi kumda bir devekusu olduguna emin olacagim. mahallenden cikmiyor musun ne yapıyorsun bilmiyorum ama milletine göre stereotyplama işini birak. ettigin lafin degeri kalmiyor.
  "tembel bir milletiz". ne yani turkiye dogunca dna na mı işleniyor tembellik? sacmalik sadece. bunlari soylerken klisenin dibine vuruyorsun ama turkiye 3. dunya ulkesidir derken ben klise yapmis oluyorum. peki x)
  2
  ofsaytsizburak 5 ay önce
  neden saldırıyosun anlamıyorum. şu anonim platformlarda sakin tartışma yapılmıyor nedense.
  gerek okuyor olduğum bölümüm ve karakterim nedeniyle sürekli sahada olan bir insanım. şehirli insan da tanıdım köylü insanı da. çoğu bölgemizi gezdim,okudum. yetmez avrupa'yı da çok gezdim. tarihlerinden kültürlerine araştırmalar yaptım. sıkı bir gündem takipçisiyim. yani o kelimeyi söyleyeceğin son insanım. sırf karşıt görüş diye birilerini yaftalamayı bırakın. hoş değil.
  devam edelim. o saydığım ülkeler sömürüyle gelişmemiştir. hatta abd gibi emperyalist ülkeler bile sömürüyle gelişmemiştir katkısı olmuştur. bu da çok popülist bir söylem. abd petrolü olan ülkeleri karıştırıyor olayı. abd,suudi arabistan'dan fazla petrol ihraç eden bir ülke. olayın hala petrol olduğunu sanan var. doğru planlama ve yol haritası ile devletler gelişir. insanların özverisi ve doğru dizayn edilmiş sistem bir ülkeyi ileri taşır. iki dünya savaşı atlatmış büyük krizlere girmiş almanya bu iki faktörle ileri taşınmıştır. yoksa ben sana şurda en az 50 tane başarısız yönetici sayarım. hatta şuanki kabineleri bile yetersiz,zayıf. bu yüzden diyorum her şeyi hükümete bağlamamak lazım. hem kötüsünde hem iyisinde. toplumların kültürlerinden ve geleneklerinden kaynaklanan tavırları vardır. bu tavırlar zamanla karaktere dönüşür. bunda yaşanılan coğrafya büyük pay sahibidir. türkler de savaşçı bir karaktere sahiptir. bu hala devam etmektedir. zayıf bir teknoloji ve ekonomiyle dünyanın en iyi ordularından birine sahip isek bunu savaşçı karakterimize borçluyuz. ama bunun getirdiği dezavantaj var işte. o da okumaya ve öğrenmeye diğer gelişmiş toplumlar kadar ilgi duymamamız. şu dalga geçilen arap coğrafyası bile bizden fazla bilim adamı çıkartmıştır. kendi tarihimizi bile bizans,iran,çin,arap kaynaklarından çıkartıyoruz. yazıya bile ilgili değilmişiz. elbette yazıtlar, uygur kaynakları var ama bu kadar büyük bir millet için çok çok yetersiz. bu ilgi ve öğrenme zayıflığı da devam etmekte. (hatta eğitim sistemimizin zayıflığı ve eğitime vermediğimiz değer bile bunun bir kanıtı. yenilikçi ve idealist hasan ali yücel koltuğundan halkın tepkisi ile indi. gavur kominis denilerek) bunu ayrıca türkiye'nin en iyi hocaları da söylüyor. ilber ortaylı tenkitten uzak tembel bir nesil yetişiyor diyor. celal şengör türkiye ilkel bir nüfusa sahip diyor. ayrıca yine kendisinin dediği 1000 senedir adam gibi eğitim yok tespiti de çok doğru. yukarıda söylediklerim ile bağıntılı.
  tabi ki dna'ya işlemiyor öyle bir şey değil bu. genel olarak yapımız bu. herkes aynı olacak diye bir şey tabi ki yok. çoğunluk böyle. çoğunluk böyle diye de toplum ileri gidemeyecek diye bir olgu da yok. bir avuç insanın girişimleri ve halkı aydınlatması bile bizi ileri götürür. bunu yapmak isteyen mustafa kemal paşa'nın ömrü yetmedi. devamı da gelmedi. karşı devrim olayı. bahsettiğim girişimler ve ülke adına umutlar olmadan böyle devam edeceğiz. akıllı insanlarımızın yurt dışı hayalleri kurup konformist bir hayat sürme hayalleri bize katkı sağlamaz. yanlış. ülke adına yanlış. yurt dışını geç bu topraklarda bile insanımızın hayali garanti bir işim,evim,arabam olsun. hayal kurmayı bile bilmiyoruz. kursak bile adım atamıyoruz. sabah 8 akşam 5 işi git gel git gel. ha bunu da yapabilirsin, yanında topluma faydalı işler de yapılmalı sadece. yoksa buna itirazım yok herkes mevki olarak yükselmeyecek tabi.
  almanya'yı hem gittim gezdim gördüm hem de ülke ve tarihi üzerine iyi araştırmalar yaptım. şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim çalışma ahlakı zirvede. sporundan tut en ufak sektörüne kadar herkes işini ciddiyetle yapıyor. hükümet kurulamasa bile tıkır tıkır rayında işliyor hayat. hem de çok iyi bir şekilde. almanya'da vaziyet bu iken komşu ülkelerinde neden durum böyle değil? neden fransa çok sorunlu? ki fransa emperyalist ülkelerin başını tutan bir ülke. fransa'yı gezip görürsen bahsettiğim faktörlerin doğru bir tespit olduklarını göreceksin. hem insan hem yönetim. devlet geleneği de denebilir.
  son olarak üçüncü dünya ülkesi değiliz. veriler üzerinden konuşuyorum tabi. ''halk dili''nde söylüyorsan bilemem. somali ile aynı kefeye koyamazsın bizi. üçüncü dünya ülkesi darbe kalkışmasından birkaç ay sonra çıkıp da sınır harekatını başarıyla sürdüremez. bölgesinde söz sahibi olamaz. bu ekonomik verilere rağmen hala resmi olarak krize girmemek için tutunamaz. henüz açlıktan kırılan bir ülke de değiliz. ayrıca bu tartışma bize fayda da getirmez.
  1
  hedap 5 ay önce
  çok başarılı bir yorum.
  -1
  frostie 5 ay önce
  saldırmıyorum. neden saldırayım. oyle anlasildiysa ozur dilerim.
  şimdi oncelikle kendimizi kandirmayalim. gelenegin gorenegin halkin caliskanliligi uzerindeki bir etkisi yok. antik türkler savaşçı bir topluluktu evet. ama neden? savascilik kanında veya külturunde oldugundan degil..
  cografya kaderdir. sibiryanin taygalarında ortaya cikmis bir topluluğun tabii ki savasma eğilimi olacaktir. şu anki türkiye ordusunun gelişmişliğinden nasıl bu kadar rahat bir sekilde "gelismistir" diye bahsettigini de anlayamadim dogrusu. turkiye ordusu hangi indeksledeme gelişmiş? kendini kandırma..
  almanya'nin japonya'nin nasil gelistigine gelirsek.. ben zaten hicbir zaman somurduklerinden dolayi gelistiklerini soylemedim. ikinci dünya savaşı sonrası yıkılıp dümdüz olan avrupa ülkelerini ussr ın kucağına atmak istemeyen birleşik devletler, marshall yardımları ile bahsi geçen bütün bu ülkeleri ayağa kaldırmayı amaclamistir. bu ülkelere yapılan yardımlar sanayiye , eğitime, gelismeye aktarılmış ve sonuçta ise bugünkü bildiğimiz avrupa ortaya çıkmış. aynı dönemde binbir yalvar yakarış ile turkiyenin de aldığı marshall yardımı menderes tarafından araba bile olmayan köy yollarının asfaltlanması için kullanılmış, netice olarak ise avrupa sanayide, eğitimde gelişirken turkiye yine yol yapmiş. olay bundan ibaret.
  bir millet 'karakteri' oyle oldugundan caliskan olmaz. sen dogru sartlari saglarsan her millet çalışır, bilim de yapar sanat da. türkiye'nin ekonomisi gelişirse eğitim de gelişir, açlık sınırını altında yaşayan insan kalmazsa suç oranları azalır, refah artar, buna binaen insanlar en temel ihtiyaclari ile ilgili kaygilanmak yerine sanayide, bilimde gelişir. bu bagıntıların hepsi sosyo-ekonomiktir antropolojik değil..
  ben bunun sadece hükûmet ile bağlantılı oldugunu soylemedim bu arada. hükûmetin etkisi bitabii yadsınamaz ama 3. dünya ülkelerinin klasiğidir corrupt liderlere sahip olmak.. senin için kabul etmesi acı olsa da gerçektir turkiyenin 3. dunya ulkesi oldugu. siyasetçisinden, sanatçısına, yaşanılan hayattan, kaygılara, günlük uğraşlardan , politikaya kadar her alanda, modern dünyadan çok uzak ve ne yazık ki tipik orta çağ zihniyeti ile yönetilen bir ülkede yaşıyoruz. modern devletler uzaya çıkarken, çöllere güneş panelleri kurarken, her medeni devlet ar-ge faaliyetlerine milyarları yatırım yaparken turkiye türban, laiklik, dublaj, montaj ile yıllarını heba etti. hala dünya çapında tanınmış olan, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi kendisi geliştiren bir türk firması yok. bir tane bile.. bugün farklı farklı milletlerden dünyaya kafa tutan markalar varken turkiyenin sanayisi sadece montaj işleminden ibaret.
  dediğim gibi almanyanin calisma ahlakinin, disiplinin türkiyedeki ile ayni oldugunu tabii ki soylemem. almanya bunda onlarca yıl öndedir. ama bunun sebebi "türkleri stereotype olarak tembel olması" değildir. bu kadar..
  bu arada hangi darbe kalkışması lan? (:

  1
  ofsaytsizburak 5 ay önce
  öncelikle coğrafya kader değildir. ibn haldun döneminde bu sav geçerli olmuş olabilir ama artık değil. hele insanın doğaya müdahale edebildiği şu devirde hiç değil. ayrıca acemoğlu hocanın da dediği gibi tarih de kaderden ibaret değildir. james robinson ile çıkarttıkları kitabı okumanı öneririm.
  ben asla şunu demedim: almanlar çalışkandır o yüzden gelişmiştir,türkler tembeldir o yüzden gelişemiyordur. bu çıkarımı sen yaptın sözlerimden. hiçbir olgu tek bir sebebe bağlanamaz. diyorum ki herhangi bir yönlendirme ve doğru sistem olmadan toplumlar karakterlerine göre hareket ederler. bu çok açık. biz eğitime ilgisi ve yatkınlığı olan bir toplum değiliz. öyle olsaydık tarihimizi kendimizden öğrenirdik başka kaynaklardan değil. ancak hasan ali yücel gibi insanların yönlendirmesiyle ve kurdukları sistemle bu konudaki eksikliğimizi giderebiliriz. yoksa doğal halimizle yani karakterimizle baş başa kalırız.
  emin ol cermenler,anglo saksonlar da en az türkler kadar savaşçı bir kavim idi. onlar da göçebeydi. iskandinav ülkelerinin ataları da öyleydi. ama onların kurdukları ülkeler nerede bizim kurduğumuz ülke nerede.
  daha nasıl açıklayayim bilmiyorum. toplumların kültürlerinin ve geleneklerinin bireyleri yetiştirme tarzlarına nasıl yansıdığını ve bunun da toplumun geneline nasıl yayıldığını ben detaylıca açıklayamam sosyolog değilim. sadece okurum,öneririm ve örnekler veririm.
  bir türk ile alman mühendis karşılaştırması yaparak da bunu net bir şekilde görebiliriz. türk mühendis hemen masada çalışmak isterken alman mühendis işe sahadan başlar. bunu sence üniversitede mi öğretiyorlar? hayır,yetiştirme tarzıyla alakalı. toplum bilinciyle,çalışma ahlakıyla bağlı.
  şunu da söylemek istiyorum, bir eli yağda bir eli balda yaşayan,imkan bolluğu yaşayan o kadar fazla gencimiz var ki. hele şu bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu şu dönemde. kimse elini taşın altına sokmuyor. kimse bu topraklara faydalı,büyük işler yapayim demiyor. kimse büyük hayal kurmuyor. dediğim gibi sabah 8 akşam 5 işi kariyer hedefi herkesin.
  eğitime önem vermiyoruz bizim için ön planda değil. savunmaya önem veriyoruz bizim için ön planda. bu kurduğumuz tüm devletlerde de böyle oldu. o yüzden hepimizin değindiği yazdığın sıkıntılar ortaya çıkıyor. bu işi tersine çevirecek bir avuç insan lazım bize. yoksa böyle devam edeceğiz.

  ayrıca alakasız ama 15 temmuz darbe kalkışmasını reddedecek kadar gözünüz boyanmış olamaz. fetö yapılanmasını reddedemezsin. arap baharının devamı için hedeflenen ülkelerin türkiye ve iran olduğunu da reddedemezsin. gündemi takip etmemek lazım aksi takdirde.
  -1
  frostie 5 ay önce ~ 5 ay önce
  bu konu hakkında onca görüş var zaten. o yüzden tartismasini yapmaya bile gerek yok. ama insanin dogaya mudahale edebilecegine katilmiyorum. doga, insanin kullanabilecegi bir kaynak degildir, tersine insan doganin alt kumesidir. insan dogadan kopuk yaptigi her hareketin bir akıbeti olacaktir. insan kendi soyunu yok etmeye dursun, yok ettiğinde bile doğa hep var olacak; yönetmeden, yönetilmeden ama her hareketin karşılığı olacağı bir şekilde.
  coğrafya kaderdir savı üzerinde de ısrar etmek zorunda kalacağim. antropolojik arastirmalarda hep goruldugu uzere tarih öncesinden beri iklimin/yer yüzünün kisacası doğanın tribelar üzerinde nasıl etkili olduğu hep görulmüş. şu anda da olduğu gibi.
  ben sadece bu milletine göre stereotyplama işine alerjiğim. hindistanlılar kokar, fransızlar pes eder, almanlar çalışır, türkler tembeldir... bunlar ancak mizah malzemesi olur bence. bu arada yanlış anlaşılmasın şovenistliğimden bunları soylemiyorm. hatta tam zıttı bir anlayışa sahibim.
  kısacası yazdıklarından anladıgım kadarı ile çok da tezata düşen şeylerden bahsetmiyoruz. nolursa olsun her zaman iş yine insanları eğitmekte bitiyor.
  ben de alakasız olarak bahsedeceğim.. her türlü dini/milli duyguyu manipüle ederek kitleleşmeye karşı olmakla beraber fetö ne yapar, necidir bilmiyorum beni de ilgilendirmez. ama fetöden gözaltında bulunmuş biri olarak nasıl bir durumdayım sen anla. o yüzden kendimi bir iki laf etmeye haklı görüyorum. tiyatro oyunu gibiydi izlediğimiz şey. bence "bunu" görememek için gündemi takip etmemek gerek (:. ve komplo teorilerine de ihtiyacimiz yok bence. bunlari ureterek ancak yillardir yapilan algi operasyonunun birer sonucu oluyorsunuz çunku.
  1
  ofsaytsizburak 5 ay önce
  insan doğaya müdahale edebiliyor. hatta ayarları ile bile oynuyoruz. ne kadar doğru ve etik işin orasında değilim. neticeyi söylüyorum. zaten kapitalizmin en büyük eksisi de bu,doğaya karşı duyarlı bir sistem değil.
  coğrafya kaderdir tezini savunan pek ekonomist kalmadı. çünkü bilimsel değil. bu tezi çürüten birçok örnek var karşımızda. elbette coğrafyanın toplumlar üzerinde etkisi vardır fakat asla kader değildir. imece usulü bir ekonomik yöntem kullanmıyor dünya çünkü. ulusların düşüşü adlı kitabında o iki hoca çok iyi tane tane anlatıyor. o yüzden öneriyorum.
  dediğim gibi almanlar şudur,türkler budur bu yüzden böyle oldu tarzı bir şey asla demem. klişelerden uzak bir insanım. neden böyle bir şey dediğimi de yukarıda açık bir şekilde anlattığımı düşünüyorum.
  anlayışın için teşekkür ederim tekrardan. 15 temmuz ile ilgili görüşlerimi sonradan daha detaylı tartışırız. fakat kesinlikle bir tiyatro değildi.
  0
  frostie 5 ay önce
  👍 (:
  0
  politicsinturkey 5 ay önce
  risk almak mi vizyon? tembellik ayri bir konu vizyon ayri bir konu bahsettigin devletler amerika duzeyine erismis devletler de bizim mi haberimiz yok hic uzun uzun gevelemeye gerek yok senin en basarili insanin varsa bile turkiye'de kalmayacak amerika'ya gidecektir sonra sen de buradaki insanlara vizyonsuz lar tembeller diyebilirsin kendi dusuncen ama ben yine de bunu yeni nesil basligi adi altinda sinirlandirmanin ahmakca oldugu kanisindayim
  0
  frostie 5 ay önce
  no correlation'. zor zamanlar reformcuları doğurur, aktivizmi şahlar. bilimi sanatı değil.
  bu arada öyleyiz. her perspektiften 3. dünya ülkesidir turkiye. bunun farkinda olmamak icin kafasi kumda bi' devekusu olmak lazim.
  1
  altiniser 5 ay önce
  saçmalık. millet rahatını bozup elimi taşın altına koymuyor.
  her muhabbette bu millet ülkeyi abad eder, ama günün sonunda işinden çıkıp eve gider ve televizyon başında uyuklar.

  refah mı istiyorsun kardeşim?
  gideceksin afedersin köpek gibi çalışacaksın.
  sabah işe gideceksin, akşam gelip kendini gelistireceksin. sen kendi bireysel refahını sağlamakla yükümlüsün.
  bizim insanımız maalesef hep bekliyor biri gelsin işleri kolaylaştırsin diye. iş kolaylaşinca da rehavete kapiliyor hiç birşey eklemiyor.
  kendisi 4 bin alıyor, hanım üç bin alıyor. adamın aklı fikri yıllık izin gelse de bir tatil yapsamda.
  hiç kimse demiyor ben nasıl işimi, kendimi bir üst seviyeye taşırım diye.
  0
  ofsaytsizburak 5 ay önce
  ilk defa bir konuda aynı fikirdeyiz sanırım.
  0
  altiniser 5 ay önce
  ben de şaşırdım :) en azından bir ortak nokta bulunabiliniyormus demekki
  0
  frostie 5 ay önce
  sen ne anlatıyosun olm .d . ben buna karşıt bir şey mi söyledim?
  3
  bizanskurdu 5 ay önce
  bu devir biraz farklı sewo, teknoloji yüzde bir milyon ilerledi. insanlar artık çok daha aptal. amaç da bu zaten bence.
 • 3
  adolfbey 5 ay önce
  yo ben öyle değilim
  1
  horseman 5 ay önce
  sen farklısın
 • 2
  lightofgod 5 ay önce
  aslında beyin nakli yapmak gibi bir hayalim var lakin ben bunu yazıcam ve görüceksin insanlar nasıl yıldırma politikası izlicekler. oynat bakalım
 • 1
  horseman 5 ay önce
  bu nesilcilik muhabbeti baburlulardan beri var
 • 0
  aliveli49elli 5 ay önce
  şöyle bi reset atmamız lazım dünyaya veya ülkeye
 • 2
  serhatcakmak 5 ay önce
  haklısın gerçekten baktığım zaman günümüzün gençleri ne zorluk görmüş ne aç kalmış ne başka bir şey ne çalışma istekleri var ne hayalleri bi şeyleri ileriye götürme istekleri yani bilmiyorum çok değişik gerçekten ve fazlası ile üzücü bir durum.
  1
  therosa 5 ay önce
  aslında eski nesiller kadar olmasa da gördük. şu şekilde; eski nesillerin arkadaşlık ilişkileri daha sağlam ve daha samimiymiş. insanlar iletişim halinde yaşıyorlarmış sürekli ve toplum olarak da gayet iyimser, tanımadıklarına dahi “günaydın” diyen bir toplum varmış.

  şimdi “milenyum” nesillere gelelim,
  yani bize. insanlar size gülümsediğinde amaçları ne bilemiyorsunuz. arkadaşlık ilişkileri telefonlardan ibaret ve bencillik kaynıyor. samimiyetsiz insanlarla dolu bir çevrede yaşıyoruz. bir yerlere gelebilmek için 15 tane dersin teker teker %80 ve daha fazlasında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. öğretmenler her zaman kendini haklı görüyor, hakkını savunan öğrenci ve insanlar onların gözüne batıyor. artık yolda yürüme biçimimizden bile linç yiyebiliyoruz.
  şimdi soruyorum:
  sizce de zorluk yaşamıyor muyuz?
  insanlığın giderek uzaklaştığı bir yerde ne kadar insanlık ve hayalperestlik arayabilirsiniz ki?
  1
  serhatcakmak 5 ay önce
  tabiki katılıyorum fakat bu kişiye göre değişir insanlar değişiyor evet bir insan size güldüğü zaman yanlış anlayacaksınızdır eminim hele ki kadınlara veya işte genç olan kadınlara, kızlara haklı olarak. haberlere bakıyoruz, görüyoruz her ne olursa olsun dikkat etmek gerekiyor iyi insanlar elbet ki var fakat kimseye güvenmemek gerek insan eşini kızını, sevgilisini dışarıya çıkartası gelmiyor artık sakınıyor herkesten.
 • 1
  therosa 5 ay önce ~ 5 ay önce
  hayallerim var ama türkiye’de gerçekleşebilecek hayaller değil bunlar. bu sebepten yokmuş gibi görünmek isterim.

 • 2
  hedap 5 ay önce
  çoğunluğun yanlış yolda olduğu bir toplumun içinde bu tür insanlar zaten fark edilmezler. fark edilirler ise de dışlanırlar.
 • 1
  selimakif 5 ay önce
  sanal ortamın getirdiği tehlike.
 • 1
  leketutmayankazak 5 ay önce
  öldürdüler bizim gençliğimizi.
 • 1
  666o999 5 ay önce
  bakıyorum da yaşlanmışız...
 • 0
  harleyyguinn 5 ay önce
  bilgileniyoruz, öğreniyoruz kendi çapımızda ama imkan verilmiyor.
 • 0
  badboycharlotte 5 ay önce
  duygusuz
  dalga geçen
  herşeyi ben biliyorum zanneden
 • 0
  sjense 5 ay önce ~ 5 ay önce
  ne tuhafı bildiğin piçler ya. piç nesil yetişiyor kusura bakmayın. acayip kontrolden çıkmış ergen topluluğu ar namus zeka beyin hayal gücü kalmamış. son kaleyiz vay halimize. bizde gidince bitiyor 92 98 arası jenerasyona sesleniyorum

  yaptığım gözlem sonucu 99 ve sonrasının geneli aşırı bozuk maalesef ki
 • 0
  gs1905 5 ay önce
  kızlar erkek gibi. erkekler kız gibi
 • 0
  nunusekrem 5 ay önce
  teknolojinin getirdiği şimarıklık, altında başka birşey aramayın.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1887 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..