23

başörtü çemkirmesi

böyle bir ırkçılık var mı demeyin, var. başörtülüsünüz ama bone takmanız baş ağrısı yapıyor diye takmıyorsanız, başkaları için başörtülü değilsinizdir.

başörtünüz yeni çıkan modellerden değilse, yadırganırsınız. belki kızın canı 2002 modasından fuşya eşarp takmak istiyor. ancak olmaz, onun modası geçti.

en önemlisi gittiğiniz, oturduğunuz yerlerde belli bir cemaate özgü giyinen ablalar sizin başörtü bağlama stilinizle içten içe ah vah edebilir. zannedilir ki bağlama stili yüzünden kızcağız dünya barışını önledi.

başörtülüyseniz kitap okumanız bile tuhaf karşılanabilir çünkü bir kesim hala sizin evlenmek için yetiştirilen damızlık kız görüyor. aksi de şaşırtıyor. şaşırtın hepsini (:
*

başörtülüyseniz, bisiklete binmeniz yadırganabilir. pantolon giymemelisiniz gibi kurallar koyar insanlar önünüze. genelde bu kuralları başörtülü olmayan ablalar ısrar eder. etmeyin ablalar, etmeyin. baskı oluyor o davranışlar. aileniz sizden kapanmanızı telkin ediyor ve siz de bu telkin ile örtünmüşseniz bir süre sonra onu dini bir simge değil farklı amaçlar dahilinde kullanabilirsiniz bu psikoloji değişimi ne de olsa. ancak kimsenin size karışmasına izin vermeyin. bu sizin seçiminiz, ve siz böyle giyinmek istiyorsanız konu kapanmıştır. hayatınızı yaşayın kızlar, elalemin canı cennete.

 • 1
  aquilus 1 yıl önce
  nickini görünce + ladım.
  0
  farkhunda 1 yıl önce
  neden ki?
  2
  plumerion 1 yıl önce
  farkhunda'nın hikayesini biliyoruz çünkü ="(""
  1
  aquilus 1 yıl önce
  evet
  0
  farkhunda 1 yıl önce
  ben o kızı evvelden tanımıştım. ölümünü internette görünce o değildir demiştim. sonra vesile olan abi , kitapçıydı kendisi. o söylemişti, şehadetini. varlığı hala bir yerlerde, ismi bende ruhu da içimde gibi ancak cismi kırılmış bir elmas sanki. ne var ki elmas hiç kırılır mı?!
  0
  midnightsun 1 yıl önce
  benden de bir +
 • 1
  torbaci 1 yıl önce
  en iyisi hiç takmamak 👍
  0
  farkhunda 1 yıl önce
  90'larda böyle bir şarkı vardı. onu bunu kafana takmayacaksın. dırırım dı dı rıırırırım.
 • 1
  erkamkara 1 yıl önce
  bazı beyin yoksullarının en büyük problemleri.
 • 1
  siyaasiyabend 1 yıl önce
  baş örtüsünün, modaya ve trende katılıp, bütün bunlara yenilmesinden sonra ortaya çıkan güncellemedir.
 • 1
  kamesrep 1 yıl önce
  doğru tespitler. ek olarak ben şu günleri de hatırlıyorum: 99-2000lerin başında eşarpların yeni yeni markalaştığı, tekbir giyimlerin filan çıktığı dönemde başörtülü teyzelerimiz bone takan başörtülüleri yadırgıyorlardı. ifade şu "bone filan takıyorlaar." sonra alıştılar.
  bi 3 - 5 seneye de şu çıktı: "o çarşafların altına neler giyiyorlaar"

  şu da bir gerçek ki siz istediğiniz kadar gösterişsiz şallar-eşarplar takmakta direnin, iş ilanlarında "prezentabl" olmak diye bir şart bulunur ve siz kafadan bu şartı karşılamazsınız. o yüzden sümeyye erdoğan gibi giyinmek zorunda kalırsınız. çoğu zaman o da yetmez hatta. ak parti iktidarında başörtülülerin sıkıntı yaşamadıklarını iddia edenler de özel sektörün bu şartından bihaber söylenip dururlar. her türlü yeterliliği sağlayıp anlaşma noktasına gelinen iş başvurum, başörtülü olduğum gerekçesiyle çok kez reddedildi.
  0
  farkhunda 1 yıl önce
  allah yardımcın olsun (:
  1
  kamesrep 1 yıl önce
  teşekkürler kardeş.
 • 1
  cincinella 1 yıl önce
  ay evet ya bi de modası oluyor. unutmayın moda değişebilir ama stil sizin seçiminizdir kızlar özenti olmayın hele tesettür konusunda... ben bunun maddiyata değil maneviyata dayalı olduğunu düşünüyorum o yüzden herkes istediğini giysin , bu arada tesettürlü değilim ama kadınların hayatın her alanında sürekli kalıplara sokulmasına karşıyım
  1
  farkhunda 1 yıl önce
  kesinllikle canım haklısın, bir dolap dolusu başörtü, etek, gömlek yerine kullanışlı bir kaç kıyafetle dahi giyinilebilir.
  2
  kirpapatyasi 1 yıl önce
  aynn haklisin
 • 0
  tofıta 1 yıl önce
  gerçeği söylemek gerekirse; baş örtüsünün altına dar paça kot pantolon giyen kızlar beni çok sinir ediyor. bı erkek olarak onların kapanmak için kapandığını düşünüyorum.
  0
  darzuj 1 yıl önce
  dar paça kotun üzerine, diz kapağının aşağısına kadar bir tunik giyse de aynı şeyi mi düşünüyorsun ?
  0
  tofıta 1 yıl önce
  açık konuşmak gerekirse onlar hakkında hiçbir şey düşünmüyorum. bilemiyorum hiçbir şey ifade etmiyorlar.
  0
  darzuj 1 yıl önce
  peki
  0
  tofıta 1 yıl önce
  bana tarif ettiğin kızlardn biri misin ? :d
  0
  darzuj 1 yıl önce
  yok ben ispanyol paça üzerine tunik giyenlerdenim ama bu aralar piyasada bol paça pantolon yok, mecbur dara daldık
  0
  tofıta 1 yıl önce
  kilolarla şikayeti olanlar ispanyol paça giyiyor genelde :d böyle şeylerin modası olduğunu bilmezdim
  0
  farkhunda 1 yıl önce
  kapanmak için kapanmak değil dostum. anadan, atadan gelmiş bir biçimle karşılaşan çoçuk büyür ve başörtülü ablalar arasında, başörtüye samimiyet duyar örtünür.bunun devamında ya araştırır dinini okur ;malcom x gelir, seyyid kutup, ali şeriati....

  ya da girer instagrama ;keşke bu şal benim olsa der.

  biçime takılma, biçim geçicidir. fikri olmuş mu, düşünmüş mü, o önemli. başörtü sadece dinin, siyasetin bir simgesi değil zaten genellikle gelenekleşmiş bir giyim parçası. (:
 • 0
  kirpapatyasi 1 yıl önce
  ya basortunun de bazi kurallari var bazi kizlar kapanmiyolar aksine biryerlerini acmaya caliaiyolar ve bu basortuyu ve basortululerin adini kirletiyo herkes istedigini giyebilir ama biryerlerini acmaya calisicaksaniz tamamen acilin bence
  1
  ovmaygot 1 yıl önce
  neden başörtülülerin adını kirletsinki? sonućta kendi yaptığı hata. sen namazı yanlış kılınca benim namazımımı müslümanlığımımı kirletiyosun.
 • 0
  tiredpanda 1 yıl önce
  bone baş ağrısı yapmaz o senin arka tarafını sıkmana göre değişir bone takmayanların çoğunun saçları gözüküyo o zaman başörtüyü takmalarının anlamı ne
  0
  farkhunda 1 yıl önce
  boneyi sıkmazsan kayar sıkarsan beyin sıvısına basınç yapar. uzun süre bone takmayan insanlarda da aniden bone takınca temporal bölge başta olmak üzere, frontal bölgede de ağrı oluşabilir.*hemşire olarak söylüyorum bunları. maval değildir isabete yakın ihtimallerdir
 • 1
  skylinee 1 yıl önce
  ya gelmişiz bilmem kaçıncı yüz yıla bi salın insanları artık ya istediklerini yapsınlar taksınlar giysinler daraldım ha
dün dün dün