• 0
  dotnet 10.10.2019 22:49
  sonuç olarak ne anlamamız gerekiyor, ne demek istiyor? her olaya böyle bakarsak bilim ilerlemez. arkadaş söylesin madem ne demek istiyor merak ettim.
  0
  piiuv 11.10.2019 00:29
  yani herşeye madde gözüyle bakmamak gerek insanlar işin ilahi kısmını çok ihmal ediyorlar belkide korktuğumuz için böyle yapıyoruz ama sonuçta allahtan izinsiz bir yaprak dahi düşmezken depremleri yaratan allah değilmi zannediyoruz ? e madem allahtır bize ne demek istiyor bunu daha çok düşünmemiz lazım...
 • 0
  sewo 11.10.2019 00:33 ~ 00:38
  dedikleri ve üst yorumda dediklerin tamamen saçmalık.
  bu dünyada rahman öbür dünyada rahimdir.
  bu dünyada kimseye zarar veya hesap sormayacak. ödüllendirici olacaktır.
  dediğine bakarsak yüce yaratıcı japonları çok seviyor, adamların burnu kanamıyor. istanbulda 6 lık bir sarsıntıda tüm istanbul yok olacak. o zaman türklerden nefret ediyor. afrika'da doğan ile avrupa'da doğan çocuğa ise afrika'da doğduğu için nefret ediyor demek zorunda kalırsın.
  bu yaşananlar insanlığın hatası. o herkese düşünme yetisini vermedi mi?
  japon halkı daha zeki ve çalışkan evlerini ona göre yapıyor. bizim halkımız sözde kurnaz. afrika'da bulunan insanlar kendilerini kullandırdı sömürge devleti oldu. kralları veya hükümdarları insan olduğu için hata yapınca halk vebalini ödedi. bundandır işte teknolojiyi amerikadan, demokrasiyi avrupadan, inşaatı japonlar dan almamız gerekirken, biz genelde işimize gelen yanlışları veya ahlaksızlıkları aldık.sorun bu.

  bazen ne kullandığınızı anlamak mümkün olmuyor. biz mi farklı dine mensubuz yoksa siz mi çok saçmalıyorsunuz.
  0
  piiuv 11.10.2019 09:20
  yine klasik bir sewo yorumu :) ancak puvom videoda tamamen mantık çerçevesi dahilinde bir örnek verilmiş bunu anlamamaya ısrarla çalışmak ya da istediğiniz gibi anlamaya çalışmakta özgürsünüz ne de olsa allah insana irade de vermiş ama unutma yanlış irade ettiklerimizin cezasını çekeceğiz. avrupanın müslüman ülkelerden daha iyi şartlarda olmasının sebebinide kurandan ayetle açıklarım ama onada bi kılıf bulursunuz! ancak şunu diyebilirim elbette allahımız rahman ve rahimdir ancak allah aynı zamanda da adildir kafirle mümini aynı kefede tutacak değil ya haşa kafirlerin bu dünya da hüküm sürmesinin sebebi onlar cenneti bu dünyada yaşayacaklar biz iman edenler ise ahirette yaşayacağız sen kafirlerin dünyada çektikleri sefaları dikkat edeceğine yarın için ne hazırladın ona bak zira peygamberimiz(sav) kıyameti soran bir sahabeye sen ne hazırladın? diye buyurmuştur onların bu geçici sefası allahın istidrac kanunu gereğidir. depremde ne demek istendiğini anlamaya çalışıp herbirimiz kendi muhasebesini yapması ve ona göre hazırlanması gerekmektedir umarım ders çıkaranlardan oluruz (amin)