3
humbaracı ocağı
farsça asilli bir kelime olan humbara, içine patlayici maddeler doldurulmak suretiyle demirden yapilmis bulunan mermi demektir. humbaraci da bu mermiyi havan topu ile kullanan topçu (havan topçusu) demektir. humbaranin el ile atilani (el bombasi) oldugu gibi havan topu ile atilani da vardir. ayrica tas da atilabilirdi.

daha çok kale kusatmalarinda ve görülmesi mümkün olmayan hedeflere karsi kullanilan havanlar sayesinde müslüman türkler, dikkate deger basarilar saglamislardi. topçular gibi kapıkulu ocağına mensub bulunan humbaraci ortalarinin xvxvı. asırlar arasinda ihdas edildigi tahmin edilmektedir. humbaracibasi adi verilen bir subayin komutasinda bulunan bu ocak mensuplari, baslangiçta biri topçulara, diğeri cebecilere bagli olmak üzere iki kisimdan ibaretti. bu ocağın esas kisminin kapıkulu gibi maasli degil, timarli oldugu bilinmektedir. nitekim 1126 yili safer ayinin sonlarinda humbaracibasi tarafindan payitahta gönderilen bir arizadan, hotin kalesi muhafazasinda bulunan timarli humbaraci neferatinin bulundugu anlasilmaktadir. buna göre humbaracilari topcu, cebeci, ve timarli olmak üzere üç kisma ayirabiliriz.

bulunmasi gereken birçok vesikada isimleri zikredilmeyen humbaracilarin müstakil bir ocak haline gelmesi xvıı. asırdan sonra olmalidir. xvııı. yüzyıl baslarinda büsbütün ihmale ugrayan humbaracilik mesleginin, günün sartlan ve avrupa'daki gelismesi de göz önüne alinarak yeniden tesisi düsünüldü. bir müddet avusturya'da kaldiktan sonra osmanlı ülkesine iltica edip müslüman olan fransiz asilzadesi copmte de bonneval (ahmet paşa), birinci mahmud devrinde mirimiran rütbesi ile humbaracibasiligina tayin edildi. humbaraci ocağı, "fenn-i humbara ve sanayi-i atesbazide maharet-i tammesi" olan bu zat tarafindan avrupa'daki usul ve sistemlere uygun bir sekilde teskilatlandirilmaya tabi tutuldu. ahmed paşa'nin bu konudaki çabalari sonucunda bosna'dan 301 nefer alinarak her 100 kisi bir "oda" teskil etmek üzere bir ocak vücuda getiriliyor, her bölüge bir yüzbasi, iki ellibasi, on onbasi, tabib, cerrah ve yazicilar tayin olunduktan ve ulufeler tesbit edildikten sonra teskilat, humbaracibasinin emri ve sadrazamin nezareti altina aliniyordu. siki bir talim ve egitim ile yetisecek olan humbaracilardan tahsillerini bitirip olgun bir hale gelenler, vidin, nis, hotin, azak ve bosna"nin serhad kalelerine "humbaracibasi" olarak tayin edileceklerdi.

fabrika ve kislalari üsküdar'da bulunan humbaracilarin, devlet askeri teskilati bakimindan önemli bir yeri bulunduklari anlasilmaktadir. yeniçeriligin ilgasi esnasinda meydana gelen olaylarda, devletin yaninda yer almis olan humbaraci ocagi, asakir-i mansure ordusu içinde topçulara baglanarak ayri bir ocak olmaktan çikmis oldu.
 • 0
  desades 1 yıl önce
  2014 kpss genel kültür sorusu. fettullahçı mısın lan sen.
  1
  666siyonist666 1 yıl önce
  yok adnan oktarcıyım ahahahhahaha
  0
  desades 1 yıl önce
  sosyete p.zevengi :) tuttum bunu.

  not: bana garı bul
  0
  666siyonist666 1 yıl önce
  haram
  0
  desades 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  wow haram. ama sıkıntı değil ben deistim.
  edit: ramazan davulcusu geçiyor bir duysa beni s.ker
 • 0
  dingonunahiri 1 yıl önce
  herif çalışıyor 1 günde 6 puana ulaşmış çüş mk
  0
  666siyonist666 1 yıl önce
  sözlüğe üye olalı baya olmuştu ama daha bugün ilk defa giriş yaptım sevdim ortamı biraz geliştirmeye çalışıyorum ortamı daha çok tarihi içerik paylaşıyom


 • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...