5

epikuros ve mutluluk

kendi cenazenizi hayal edin. nasıl olurdu sizce? kimler gelirdi? ne konuşurlardı? şu an hayal ettiklerinizi kendi bakış acınızdan düşünüyor olmalısınız. sanki hala orada, belirli bir yerden, yukarıdan ya da yas tutanların arasında bir iskemleden olanları izliyormuşsunuz gibi... bazı insanlar, bunun ciddi bir olasılık olduğunu düşünür. ölümden sonra bu dünyada olup bitenleri bile görebilecek bir çeşit ruh olarak fiziksel bir bedenin dışında var olabilecegimize inanırlar. ne var ki, ölümün son olduğuna inanan bizler için gerçek bir sorun vardır. orada olmadığımızı hayal etmeyi her deneyişimizde, bunu orada olduğumuzu, biz yokken olanları izlediğimizi hayal ederek yaparız.

kendi ölümünüzü hayal edebilseniz de edemeseniz de var olmamaktan korkmanız çok normaldir. kim ölümden korkmaz ki? eğer endişeleceğiniz bir şey varsa kesinlikle bu odur. yıllar sonra bile olacak olsa, bu dünyada olmamak insanı korkutur. bu içgüdüsel bir duygudur. bu konuya kafa yormayan insan yoktur belki de.

eski yunan filozofu epikuros (iö 341-270), ölüm korkusunun zaman kaybı olduğunu ve yanlış bir mantığa dayandığını savundu. aşılması gereken bir ruh haliydi bu. sağlıklı düşünürseniz, ölüm hiç de korkulacak bir şey değildir. doğru bir şekilde düşünecek olursanız, burada geçirdiğiniz zamandan daha çok keyif alırsınız ki epikuros için bu son derece önemliydi. ona göre felsefenin amacı, daha iyi bir hayata sahip olmak ve mutluluğa ulaşmaktı. bazı kişiler kendi ölümleri üzerine düşünmenin korkunç olduğuna inanır ancak bu, yasamayı daha yoğun kılmanın bir yoludur.

epikuros'a göre hayatın anahtarı, hepimizin aradığı şeyin haz olduğunu fark etmektir. daha da önemlisi, mümkün olduğunca acıdan kaçınmamiz dır. bizi harekete geçiren şey budur. yaşamınızdan acıyı acıyı çıkarmak ve mutluluğu arttırmak yaşamı daha iyiye götürecektir. o zaman yaşamanın en iyi yolu şuydu: sade bir yaşam tarzı benimsemek, etrafınızdakilere nazik olmak ve dostlarınızın çevrenizde olması. bu şekilde arzularınızın çoğunu tatmin edebilirdiniz. elde edemeyeceğiniz şeyi isteyip durmazdınız. bir konak alacak paranız yoksa, konak sahibi olmak için umutsuz bir dürtü duymanın da yararı yoktur. bütün hayatınızı muhtemelen ulaşamayacaginiz bir şeyi elde etmeye çalışarak harcamayın. sade bir şekilde yaşamak çok daha iyidir. arzularınız basitse, onları tatmin etmek kolaylaşır ve ilgilendiğiniz şeylerden keyif almak için zamanınız ve enerjiniz olur. bu epikuros'un mutluluk tarifidir, çok da mantıklıdır.
 • 0
  anarchist 2 ay önce
  insanın mutlu olmak için dünyaya geldiğini sanması gerçekten büyük bir hata. bu hatamızı gidermeden de yaşam boyu çelişkilerle karşılaşacağız. gözlerimizi biraz açıp bakarsak dünyanın mutlu olmak için fazlasıyla kötü bir yer olduğunu farkedeceğiz. polyannacılık oynamanın gereği yok.
dün
 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  199 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  philosopher
  adamlar

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.