ortak sağlık güvenlık bırımı nedır

  0
  fergusontr 9.1.2017 19:37
  osgb nedir?
  ortak sağlık güvenlik birimi nedir?
  osgb'nin açılımı ise "ortak sağlık ve güvenlik birimi" olarak tanımlanmaktadır.
  osgb; kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile ttk’na göre faaliyet gösteren şirketler tarafından, işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve personele sahip olan ve bakanlıkça yetkilendirilen birimi ifade etmektedir.
  "osgb firmaları ise bulunduğu ile ve il sınırı bulunan komşu illere hizmet vermeye yetkilidir"

  osgb nasıl kurulur?
  osgb kurulabilmesi ve hizmet sunabilmesi için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan en az bir;
  a) işyeri hekimi,
  b) iş güvenliği uzmanı,
  c) diğer sağlık personeli,
  istihdamı zorunludur.
  osgb’lerde tam süreli görevlendirilenler, başka bir osgb’de veya işyerinde aynı unvanla veya bakanlıkça yetkilendirilen eğitim kurumlarında eğitici unvanıyla görev alamaz.

  ortak sağlık ve güvenlik birimi çalışma alanı nasıl olmalıdır?
  osgb’ler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesine ve personel sayısına yetecek asgari büyüklükte; işyeri hekimi tarafından kullanılmak üzere en az 10 metrekarelik bir muayene odası, 15 metrekarelik ilkyardım ve acil müdahale, 10 metrekarelik iş güvenliği uzmanı odaları ile 12 metrekarelik bekleme yeri, uygun büyüklükte arşiv odası ve en az bir tuvalet ve lavabodan oluşur.
  osgb’ler tapu kütüğüne işyeri olarak kayıtlı bölümleri hariç mesken olarak kullanılan çok katlı binalarda ve işyeri olarak kayıtlı olsa dahi bodrum katlarda kurulamaz. osgb’lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır.

  iş sağlığı ve güvenliği