evrim teorisi/kanunu

  11
  borav 29.1.2017 10:31
  arkadaşlar evrim bir teori değildir. evrim bir kanundur. ve bu kanunu açıklayan daha doğrusu açıklamaya çalışan binlerce teori vardır ve bu teorilerin genel olarak bütününe 'evrim teorisi' denir. bu yüzden evrim kanıtlanamaz. genel anlamda hiçbir teori kanıtlanamaz. çünkü onlar kanıtlanamadığı için teorilerdir. %99 doğruluk payı olan şeylerdir ama kanıtlanabilir değillerdir.

  kısa olmak gerekirse evrim bir kanundur, şarttır, ve durmayacaktır. evrimi açıklamaya çalışan şeyler teoridir.

  buna örnek verecek olursak : yerçekimi teorisi
 • 1
  siyaasiyabend 29.1.2017 11:36
  sen bilgili bir abiye benziyorsun, yer çekimini kanun, evrimi teori olarak biliyordum.
  1
  borav 29.1.2017 11:43
  büyük ihtimal ile abi olan sensindir, ben 17 yaşındayım :d bize bugüne kadar okullarda öğretilen yanlış bilgiler var. bunlardan birisi de teorilerin kanıtlandığı taktirde kanun olacağı konusudur. bu yanlıştır. hipotez = düşüncedir. kanun = gerçekliktir. teori ise bu ikisi arasındaki ilişkiyi açıklayan tanımlardır. yerçekimi ve evrim kanundur. bunları açıklayan teoriler vardır. insanlar newton'un yerçekimi teorisini kabul ediyorlardı fakat einstein newton'un yerçekimi teorisini yıkıp, kendi yerçekimi teorisini ortaya attı ve şuan onu kabul ediyoruz. değişen bir şey oldu mu ? evet. peki yerçekimi hala var mı ? evet o da var. değişen tek şey doğru kabul ettiğimiz teori oldu. şuan darwin'in evrim teorisini kabul ediyoruz. bir gün bir bilim adamı darwin'in teorisini yere serip kendi teorisini doğru kabul ettirebilir. böyle bir şey olursa değişen bir şey olur mu ? evet olur. bilim dünyası şoke olur mu ? evet olur. ama teori değişse bile evrim hala var olur. bundan dolayı evrim de yerçekimi de kanundur.
  0
  meqt 29.1.2017 12:12
  tam olarak kavrayamadım

  evrim, kanun yani gerçeklik diyorsun ama evrimi oluşturan teorilerde değişiklik olabilir örneğini vermişsin bu durumda kanunların altyapısı pek sağlam durmuyor çünkü teorilerde değişkenlik yaşanabiliyor asıl sorum gerçekliğe ulaşmamızı sağlayan bilgilerde değişiklik olması gerçekliğini etkilemez mi?
  1
  borav 29.1.2017 12:14 ~ 12:14
  hayır gerçekliğini etkilemiyor. newton'un yerçekimi teorisinin kabulden çıkması senin kafanda yerçekiminin varlığını sekteye uğrattı mı ?
  0
  meqt 29.1.2017 12:25
  hayır tamam anladım neyi kastettiğini
  1
  borav 29.1.2017 12:26
  eyvallah başkan
  0
  meqt 29.1.2017 12:27
  ben teşekkür ederim puvo :d
 • 0
  oxygen 31.1.2017 01:15
  evrim kanun olması mümkün değildir. gözlemlenebilir, deneyselleştirelbilir herhangi bir sonuç yok. o yüzden teori kalmaya devam edecektir. (bkz. bilimsel yöntem nedir?)
  0
  borav 31.1.2017 01:57
  bilimsel yöntem, bize lise yıllarında yanlış öğretilmiş şeylerden sadece birisidir. evrim bir doğa kanunudur.
  1
  oxygen 31.1.2017 02:01
  lise yıllarında öğretilmiş şeylerden birisidir diyorsun da biraderim, akademisyenim ben. farklı methodlar kullanmıyoruz. biraz daha genişletilmiş şeyleri kullanıyoruz. sağda solda birileri bişeyler uydurup geliyor sonra biz cahil çıkıyoruz :)

  the science is the science. everything else lies
  -1
  borav 31.1.2017 02:16 ~ 02:16
  akademisyensin ve "yer çekimi bir teori midir kanun mudur?" gibi bir soru sorulursa bu soruya mantıklı bir soru diyeceksin öyle mi ? inandırıcı gelmiyorsun. hipotez, teori ve yasa birbirine karıştırılmaması gereken kavramlardır. teori (kuram) kavramını, kanunların bir alt basamağı olarak görmek bir yanlıştır ve kendine akademisyenim diyen bir insanın bu yanlışa düşmesi kabul edilebilir bir şey değildir! teoriler hiçbir zaman %100 doğru olamaz. eğer %100 doğru olma imkanları olsaydı zaten ona teori demezdik. lütfen yukarıdaki yorumlara verdiğim yanıtlara göz at :)
  1
  oxygen 31.1.2017 12:17
  2+2=4'e hayır 4.5 demek gibi bir şey bilimsel methodları evirip bükmek. 'evrim' tanımı teoridir. doğa kanunudur diyerek işin içinden çıkılamaz. bir şeyin tanımı onu kanun yapmaz. yukarıda bahsettiğin şeyler tartışmalı şeyler bunu kabul ediyorum. ama terimlerin tanımları da mevcuttur ve bunlarla oynamak hatadır. bu da malesef evrim 'teorisi' tanımından rahatsız olan birilerinin evirip bükmesiyle evrimi kabul ettirmeliyiz düşüncesiyle ortaya çıktıkları hatadır. çünkü dayanağı yoktur, kendi yaptıkları tanımları kendi içlerinde çözerler. ama bilim dünyasına döndüklerinde altı boştur ve hemen çöker.

  sen de 17 yaşındasın 40 yıllık profesörmüş gibicesine bunu savunup bana hakaret noktasına getiriyosun :) neyse benim için sıkıntı yok ama sana tavsiyem tek bir elden çıkan kaynaklara güvenme. özellikle de türkçe kaynaklara
  0
  yondaimehokagesama 31.1.2017 12:31
  ahahhahaha oxy son bilgiler ışığında akademisyen olmadığın ortaya çıktı bizi mi kandırıyordun bu süre boyunca😂😂😂
  1
  oxygen 31.1.2017 12:58
  bu gerçek sonunda ortaya çıktı. reel fotom
  0
  sewo 8.2.2017 11:23
  1. evrim kanun değildir. teoridir; teori açıklanması zor veya açıklanmamış olandır.
  2. kanıtlanamayan şeye kanun denmez.
  3. yerçekimi teorisi değil, yerçekimi kanunudur.
  4. yerçekimi kanunu ispatlanmıştır.
  5. sebepleri ve sonuçları vardır.
  buna örnek verecek olursak: boyutları aynı iki bilye '' birisi 1 gram birisi 100 ton olsun'' aynı anda yere düşer formülü vardır, somut detayları vardır. açık hava basıncında formülü vardır. kapalı hava basıncında formülü vardır. sürtünmesiz havada formülü vardır. sıcak ve soğuk ortamda formülü vardır. ışık hızında formülü vardır. uzay ve zaman denkleminde formülü vardır.
  6. kanun ve teori eş anlamlar değildir aynı paritede eş güdülmesi türkçe hatasıdır.
  7. kanunu açıklayan teori değildr. hipotezdir, hipotez örnek ve açıklamadır. açıklamaları ispatlama aşamasına teori denir ispatlayana kadar teori kalır. ispatlanınca kanun olur.
  8. kimse newton yerçekimi kanunu ortaya sundu amma einstein bunun tezatlarını ve teorilerinin yanlışlarını gösterdi ve kendi kanununu ortaya koydu. yani ispatladı.
  9. evrim neden teoridir. ben yarın tv'de domuzdan, öbür gün sirke sineğinden, öbür gün maynundan geldik kelimelerini duyuyorsam teoridir ve ispatlanmamıştır. ancak tüm dünya darwin'in teorisini kabul ederse ve ispatlanırsa kanun olur.

  10. lütfen internette gördüğünüz her kafanıza yatan detaya itibar etmeyiniz...
 • 1
  efendikaptan 8.2.2017 02:22 ~ 02:22
  arkadaşlar evrim ile ilgili sorularınızın tüm cevabını şu sitede bulabilirsiniz. çok geniş bir makale arşivi var ve hepsi okunmaya değer. gerçi bilimle ilgilenen arkadaşlar zaten bu siteyi biliyorlardır da bilmeyen kalmasın diyelim.
 • 0
  baturolog 8.2.2017 12:10
  teoriler, matematikler, çalanlar ve filanlar. fiziğe çok uzağım açıkçası.