18

şekeri bıraktım neler oldu? 90. gün

(pi: şekeri bırakmak ister misiniz? ya da zararlarını öğrenmek?)

ilk olarak yazmıştım.

(pi: puiv yazarları olarak şekeri bırakmaya ne dersin?)

diye sizlere de çağrı yapmıştım.

(pi: şekeri bıraktım. kaç gün oldu saydım :))

ile de dün paylaşım yaptım :) ve bugüne kadar ki deneyimlerimi anlatayım

evet doksan gün oldu bırakalı, öncelikle zor mu oldu benim için zor olmadı nedenini bilmiyorum herkes için böyle olur mu onu da bilemiyorum. canınız bir süre sonra hiçbir şekilde istemiyor tatlı. koca mübarek ramazan bayramı geçti ne baklavalar önümden geçti ama yemedim yani zorlanmadan onları seyrettim (antep fıstıklı bile vardı). ne fıstıklı çikolatalar geçti.. çikolatadan bahsediyorum yani
onu da yemedim.

öncelikle şunu diyeyim kilo vermek için yapmadım. daha sağlıklı olmak için ve sınav dönemim de kilo almamak için. ve almadım kilo verdim mi? nisbeten hayır çünkü hunharca yedim. ama almadım da. güzel bir diyet ve spor ile kilo verilir. yağ yakımının daha hızlı olacağı söylenir ki profesyonel sporcular için kas yapımını arttırmak için önerilir. daha enerjik hissediyorum sabahları mesela 5ten sonra uyumuyorum gün içinde enerjim düşmüyor. 12 veya gece 1 de yattığım halde. açıkçası bu olay kendini uzun vadede açığa çıkarak. şekerin bildiğiniz gibi (bilmiyorsanız öğrenin) bir çok zararı var. yaşlanmak, kilo almak, enerji düşüklüğü, kan şekerini ani arttırması buna bağlı olarak yağlanma ile hdl kolesterolün yükselmesi gibi gibi... ayrıca ben zaten normalde de yediklerime dikkat eden biri olmaya çalışıyorum (helal-haram-şüpheli gıdalar noktasında) şekeri bırakınca otomatik rahat ettim. bunda karmin (gıda renklendirme de kullanılan böcek, kanı ile pembe&mor renkler elde ediliyor) var mıdır, palm yağı kanserojen gibi gibi şeyler bitti. paketli gıdaların çoğu da çıkmış oluyor hayatımdan...

ben nasıl karar verdim bırakmaya öncelikle bir youtuber arkadaş da gördüm. sonra that sugar filmi izledim karar verdim. size de şiddetle tavsiye ederim.

neden bize verilen bu vücut nimetini en güzel şekilde kullanmıyoruz. yaşam kalitemizi arttırıp sevdiklerimizle daha kaliteli zamanlar geçirebiliriz. hepinizin çevresinde vardır şeker hastası vb ve kilo da varsa ( ki çoğu kilolu olur) hayat çok zorlaşıyor. yani diyeceğim o ki, sağlık elden gitti mi her şey gidiyor. hayatın lezzeti, sevdiklerinle geçireceğimiz o tatlı anılar.. bir kere geldiğimiz şu hayatta bize verilen emanete değer verip en güzel şekilde bakmak değil mi? o zaman hep beraber bırakalım demiyorum ama azaltmak gerekli diye düşünüyorum :) bu iyiliği kendin ve sevdiklerin için yap :)

allah'a emanet olun :)

vesselam..
 • 1
  democrat 7 ay önce
  harika bir yazı. ben de düşünüyorum aslında. hocam peki misafirliğe falan gittiğin zaman ne bahane söylüyorsun? dayıyoyrlar pastaları kurabiyeleri önümüze, yesen dert yemesen dert?
  1
  sevde 7 ay önce
  şekerli şeyler yemiyorum diyorum zaten yanımdaki insanlar da bildiği için o yemiyor diyip destek oluyorlar. ısrar ederlerse diyorum mesela 90 gün oldu bozmadım şu kek için bozamam diye :)
 • 1
  hatipa 7 ay önce
  o youtuber arkadaş başak kaplan
  mıydı
  1
  sevde 7 ay önce
  özüm sabay :)
 • 2
  rabish2o 7 ay önce
  deseler ki şeker zararsız bütün söylenenler yalan şimdi geri başlarım 4 şekerli . simit yiyorum çay şekersiz tat almıyom soğutup su niyetine içer oldum çayı. şeker çok zararlı evet ama bana çayı içiren şekermiş zor tutuyorum kendimi şekere başlamamak için bu duruma ciddi anlamda üzülüyorum.
  0
  sevde 7 ay önce
  bende başlarım öyle olaydı :) çay içmiyorum o kadar olup bitiyor :)
  0
  rabish2o 7 ay önce
  çaysız da olmuyor yaa 😣
 • 2
  aydakigunes 7 ay önce
  bir ara annemle girişimde bulunmuştuk
  hatta en yakın arkadaşımı da dahil etmiştim
  ancak bir nutella kavanozuna bozdum
  tamam belki pişmanım.
  0
  sevde 7 ay önce
  biraz zaman geçince alışırdın aslında :)
  0
  aydakigunes 7 ay önce
  aslında bir ay gibi dayandık
  hatta 3 4 kilo vermiştim
  ama zayıflamak da istemiyordum, öyle bir problemim yoktu

  bir programı vardı, akşamları yalnızca bulgur pilavı yiyiyorduk, tavuk gibi.
 • 1
  bybeho 7 ay önce
  şekeri bıraktım. çay buldun kaşık bul, onu da buldun şeker arama derdinden kurtuldum. bilenler bilir; çay daha leziz, kahve daha güzel oldu. çayı semaverde olunca 25 - 30 bardak arası içebiliyorum :)) kola veya gazozlu içecekleri de bıraktım. kilo vermedim ama almadım da. sırf sağlıklı yaşamak için...
  1
  sevde 7 ay önce
  zararlı şeylerin çoğundan kurtulmuş oluyoruz otomatik :)
  1
  bybeho 7 ay önce
  sağlıklı yaşayalım sevgili dost :)
 • 1
  cocean 7 ay önce
  ınsulin direncimden dolayı tatlıya fazlasıyla duskunum. dr sadece "şekeri tamamen hayatindan çıkarman gerekli. ötesi diyabet" dedi. azalttim ama bırakamadım. bu yazıyı okumadan 2 dk önce çayıma şeker atmıştım. okuyunca çayı içmedim. şimdi bi yeşil çay içme niyetindeyim. bana motive oldu bu yazı çok teşekkürler.
  1
  sevde 7 ay önce
  rica ederim :) dediğim videoyu izleyin :) inanın şeker ve onun gibi sağlıksız şeyler sağlığımızdan önemli değil..
  0
  cocean 7 ay önce
  kesinlikle 😊😊😊💜
  1
  sevde 7 ay önce
  bir de size tavsiyem diyetisyene gidip destek alın :)
  0
  cocean 7 ay önce
  diyetisyene gittim ama yapamıyorum. benim mativasyona ihtiyacım vardı çünkü 😊
 • 1
  grkemgnay 7 ay önce
  ben sadece çaya şeker atmayı bıraktım yaklaşık 6 7 sene önce ve daha 19umdayım 😂 babam sağolsun güzel örnek oldu
  bu sayede tatlı da fazla yiyemiyorum maksimum 2 dilim
  sanırım güzel bir şey bu
  0
  sevde 7 ay önce
  evet güzel bir şey :)
 • 0
  ersals 7 ay önce
  şekerin vücuttan atılma mekanizması bulunmamakta...
  hücrede sitoplazmada kalitesiz enerji üretimine neden olur. şekerden enerji elde etmek için, üzerine enerji harcanır. yoğun serbest radikal üretilmesine neden olur.

  un, pirinç ve patates de glikoz un tek bağ ile yan yana dizilmesiyle oluşan nişastadır. metabolize olurken şekere çevrilir.

  çay şekerinin ph değeri ve içindeki sülfürün yok olması için sülfürdioksit ile işlemden geçer.

  alkolsüz karaciğer yağlanması alkollüden fazla... bunun nedeni de yapay şeker kaynaklı beslenme.

  genel kalori alımında şekerin payı yüzde 20 nin üzerine çıktığında metabolik sorunlar ve hastalıklar oluşmaktadır.

  haftada 1 lt den fazla şekerli içecek alımı, diyabet oluşumuna neden olur. (amerikan diyabet derneği)

  şeker homosapiens için ulaşılması çok zor bir besin olduğu için, daima değerli olmuştur. bütün meyveler ıslah adı altında değiştirilerek şeker içeriği artırılmıştır.

  meyve şekeri her ne kadar masum görünse de, fakla alımı, deriyi gergin tutan kolajen bağlara zarar vererek yaşlı görünüme neden olur.


  taze -sebze- en çok ihtiyacımız olan metabolik besin kaynağı. et, çok geride. haftada bir kez yeterli.
  biyolojik olarak bitkisel beslenmeye programlıyız. doğru yağ- bitki-az miktarda et. şeker yok.. ihtiyaç değil.
  0
  sevde 7 ay önce
  yazdıklarınız güzel yeni şeyler de öğrendim homosapienslere bir şey demiyorum
  0
  ersals 7 ay önce
  genetik yapımızın sahip olduğu kökenimiz... hatta neanderthallere ait genetik mirasımız kromozom yapımızda bulundu.

  kuranda yaradılışın aşamaları açıklanır. bu da evrim demek zaten.

  dünyanın oluşumunun evriminde sorun yaşamayan kişilerin, insanın evriminde sorun yaşaması, konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmaması aslında. çünkü evrende zaman boyutu altında olmamız, neden-sonuç yapay ilişkisine neden olmakta. yani, insanı birden bire yaratmak, allah ın kanunlarıyla uyumlu olmazdı. hayvanlar zaten varken, primatların, neanderthallerin ve insanın (homosapiens) varlıklarının farklı algılanması ilginç...

  bilimsel teori olarak evrimin inançla negatif ya da pozitif hiçbir ilgisi yok. özel ve genel görelilik teorisi nasılsa, o da aynı şekilde... ancak darwinizm, konuyu inanca alternatif gibi sunmaya çalışmakta. ancak kültür düzeyi düşük coğrafyalar dışında kaale alınmazlar....

22 saat önce 22 saat önce
 • sağlık

  Tıp ve alternatif tıp,tıp etiği,toplumsal sağlık,güncel sağlık problemleri,yeni tedaviler,hayvan sağlığı ve benzeri haberler.

  31 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  bcaa

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • argo ve dalga amaçlı yorumlar kesinlikle yasaktır.

  sorularınızı öncelikle yorum olarak sormanızı tercih ediyoruz.ancak gerekli yerlerde bizler de birer sağlıkçı olarak özelden sorularınızı seve seve cevaplayabiliriz. 

  ilgilerinizi eksik etmezseniz seviniriz. 

  paylaşımlarınızı bekliyoruz.