1
harry potter ve felsefe taşı

Bu platformda eleştireceğim ilk kitap olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı nı seçmiş olmamın nedeni, kitap dünyasına girmeme vesile olmasıdır. Hayatımın sonuna kadar sürecek olan bu uzun kitap okuma sürecimin temel taşı olan bu kitabı, okuma alışkanlığı kazandırmak istediğiniz küçüklere hediye edebilirsiniz. Bu ilerde sizi onların gözünde unutulmaz kılacaktır.

Harry Potter şuan günümüzde popülerliğini sürdürmektedir. Bu engin dünyadan haberi olmayan insanların sayısı az olmasına rağmen hiç bilmeyen kesime hitap edecek şekilde yazmaya gayret edeceğim. 

Harry Potter İngiltere nin küçük bir kasabında teyzesi Petunia, eniştesi Vernon ve bu çiftin oğulları olan, kuzeni Dudley ile birlikte çekilmez bir hayat yaşamaktadır. Nedeni ise anne ve babasının talihsiz bir kaza ile(ona söylenen bu) yaşamlarını yitirmeleridir. 

Ev halkı tarafından sürekli aşağılanan ve ezilen Harry anlam veremediği bazı olaylar yaşamaya başlar. Örneğin; saçlarını kesilmesinden nefret etmesine rağmen teyzesi sürekli saçlarını kısaltır. Ancak çok kısa bir süre içinde saçları eski halini alır. Bu durum bir süre sonra teyzesini de bıktırır ve artık saçlarıyla uğraşmaz olur. Bunun dışında hayvanat bahçesine yaptıkları bir gezide kafese tıkılmış bir yılanla da konuşma yapmıştır. 

Bu gariplikler sürerken, eve bir gün bir baykuş gelir. Getirdiği mektupta "Harry POTTER a gönderilmiştir" ibaresinin yer alması tüm ev halkını şaşırtmıştır. Çünkü Harry nin tanıdığı insanlar neredeyse evdekilerle sınırlıdır. Mektupta Harry nin bir büyücü olduğu belirtilmekte ve Hogwarts Büyücülük Okuluna davet edilmektedir. Eniştesinin tüm engelleme çalışmalarına rağmen Harry okula gider ve hayatını geri dönülemez bir biçimde değişir.

Yeni olduğu bu sihirli dünyada herkes tarafından tanınıyor olmak Harry tarafından şaşkınlıkla karşılansa da bunun nedenini kısa süre sonra öğrenecektir. Harry nin anne ve babası ona söylendiği gibi bir trafik kazasında değil tüm zamanların en acımasız ve en çok korkulan büyücüsü olan Lord Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir. Ancak bu cinayetten sonra Voldemort çok ağır yaralanarak bedenini kaybetmiştir ve 11 yıl gibi bir süre boyunca hiç görülmemiştir. 

Okulda zaman ilerlemektedir ve Harry iki yeni arkadaş edinmiştir. Safkan büyücü olan Ron Weasley ve muggle doğumlu( büyücü dünyasında sıradan insanlara muggle denir) olan Hermoine Granger. 

Kitapta Lord Voldemort un, ünlü bir simyacı tarafından icat edilen ve ölümsüzlük bağışladığına inanılan felsefe taşını ele geçirip hayata yeniden dönmeyi amaçlaması, buna karşılık Harry, Ron ve Hermoine nin bu girişimi engellemeye çalışması konu edilmiştir.

Bu kitap serisi sadece çocukların okuması gereken masal dizisi değildir. Aksine içinde mükemmel bir şekilde örülmüş ve kurgulanmış olaylar silsilesi barındırmaktadır. Filmlerini izlemiş olabilirsiniz ancak kitabın tamamının sinemaya yansıtılmamış olması ile beraber, okumanın zevkinin de izlemekten üstün olduğunun farkına varacaksınız. 

 • 0
  lumpyspaceprincess 1 yıl önce
  Bu yıl 8. kitabı çıkacak olan muhteşem yapımın ilk ayağı. Az asa sallamadık bizde zamanında
  0
  heisenberg12 1 yıl önce
  Bu yıl J.K. Rowling in Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerelerde Bulunurlar adlı kitabının 3 filmlik serisinin ilk kısmı da sinemaya çıkacak. Yani bu yıl büyüye doyacağız gibi. Fragmanının "Lumos Maxima" ile başlaması bile beni bitirmeye yetti :)


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...