siz lüks otomobile binenlere karşı çıkmadığınız sürece çoğu insan çıplak ayaklarıyla yürümek zorunda kalacak
 • 0
  satir 1 yıl önce
  ciplak oc
 • 1
  sbb3 1 yıl önce
  beyler demek istedigim su

  sag-sol kavgasinda her ne kadar tarafsiz kalmaya calissaniz da solcu olmadiginiz surece kapitalistler sizi somurmeye devam edecek. solcu olmadiginiz surece kapitalistlere destek vermis olacaksiniz. ve buradan zarar gorenler de fakir insanlar olacak. olan fakirlere olmus olacak
  0
  sadurra 1 yıl önce
  kapitalistler beni nasıl ve ne şekilde sömürür? kapitalistin yöntemi nedir? çalar mı? döver mi? ne yapar?
  1
  sbb3 1 yıl önce
  kapitalistlerin amaci insanlari sosyalizmden uzak tutmaktir. siz sosyalizme karsi oldugunuz surece kapitalistlerin ekmegine yag suruyosunuz

  kapitalistler sizi farkettirmeden somurur. nasil diye sorarsan
  0
  sadurra 1 yıl önce
  gönderdiğin yazı tamamen duygusal ve hatalarla dolu. ama o konuya sonra değineceğim. bana duygusal olmayan bir dille, tamamen mantıkla kapitalizmi anlatmanı istemiştim ama bunu yapmayacaksın anladığım kadarıyla. o zaman şu soruyu sorayım.

  kapitalizm üretim makinelerinin patronun üzerinde olması demek. marx'a göre böyle. bu da işçinin sömürüsü manasına geliyor. şimdi dedin ki: sosyalizme karşı çıktığınızda kapitalistlerin ekmeğine yağ sürüyorsunuz.

  sosyalizme göre üretim makineleri işçinin emeğinin karşılığını alabilmesi için devletin olmak zorunda. sonuçta kolektivist bir şey söz konusu ve bireysel anlamda hiç bir işçi üretim makinesine sahip olamaz. peki, diyelim ki ben bir iş adamıyım. bisküvi ticareti yapmak istiyorum. gittim bilmem kaç milyar kredi çekip borca girdim, risk aldım. ve fabrikayı kurdum. dedim ki 'çalışmak isteyen şu kadar paraya gelip çalışabilirler' sonra işçiler geldi ve dediler ki 'biz bu paraya çalışmak istiyoruz' buyrun çalışın dedim ve en başta anlaştığım parayı hepsine tek tek verdim. hem parası olmayan işçilere çalışmaları karşılığında para verdim, hem de aldığım risk sonucu onların ürettiği şeyleri satarak para kazandım ve borcumu ödedim. risk almam başarıyla sonuçlandı, borcumu ödedim ve kâr elde etmeye başladım. bunun adaletsizlik neresinde? lütfen soruya sen cevap ver. duygusal metinler yollama.
  0
  sbb3 1 yıl önce
  he kapitalistler senin gibi insafli davranmiyor heralde. bir kapitalist iscilerini olmeyecek kadar besler. bir kapitalistin gozunde isciler insan degil calisma makinesidir.

  vikipedi den alinti bir yaziyla anlatayim

  sosyalizm devletin, ticari amaçlı üretim araçlarına ve temel tamamlayıcı kurumlarına mutlak egemen ve sahip olmasıdır. bu kurama göre özel teşebbüs, üretim araçlarına sahip olamaz. çünkü marksizme göre bu durum toplumun sınıflara ayrılmasına ve oluşacak egemen sınıfların, ezilen sınıfları sömürmesi ile sonuçlanacaktır.

  yani onemli olan esitlik. ayrica komunist olmadan once komunist birisine sorduguma gore calisanin daha fazla kazanma ihtimali var(mis). mesela isini iyi yapan doktor isini kotu yapan doktordan cok daha fazla kazanabiliyor(mus). yani para icin illa fabrika acmana gerek yok

  ayrica sosyalizmde banka yoktur. yattigi yerden para kazananlarda yoktur. tamamen esit bir sistem
  0
  sadurra 1 yıl önce
  işte bu duruma katılmıyorum. doktor örneğinden devam edelim. sence özel hastaneler kapatılmalı mı? bugün devlet hastanelerine bir bak. sabah mesai saati başlamadan iki saat önce gidip kendi kendine sıra oluşturuyorlar insanlar. fakat maddi durumu yeterli insanlar, özel hastaneler sayesinde gidip başka bir doktora tedavi olabiliyorlar. ki, muayene ücretli öyle uçuk fiyatlar değil. senin istediğin sistemde bir kişi parası olsa dahi devlet dışında başka bir şeye başvuramaz. senin istediğin sistemde bir doktor, devlet çatısı haricinde daha iyi maaşlar karşılığında başka hastanelerde çalışamaz. çünkü özel sektörün önü kesilmiştir. dolmuş yoktur, belediye otobüsü vardır. kimse hat dolmuşu çalıştıramaz. devletin otobüsünde çalışmak zorundadır. eşitlik ortaya koymak kaliteyi mahvetmek manasına geliyor resmen. her yerde devlet var.

  ayrıca sınıf ayrımı konusuna değinelim. doğru, maddi durumların ortaya koyduğu bir sınıf ayrımı var az da olsa, bunu reddetmiyorum. ama ben kimsenin elinden ferrarisinin alınması taraftarı da değilim. özel mülkiyeti kaldırıyorsun. bir eve, bir arabaya sahip değilsin. bulunduğun topraklar üzerindeki mülkler sadece devlete ait. devlet senin adına her şeyi yapma cüretine sahip. lütfen, devlete bu kadar güvenmeyin. sonra başımıza emperyalist olup çıkıyorlar. tarihte örnekleri çok.

  kapitalistler insaflı davranmıyor demişsin. doğru. fakat bir kapitalistin diyelim sizin deyiminizle, en çok önem verdiği şey paradır değil mi? sendikalar niye var? işçilerin hakları için değil mi? işçiler yeterli örgütlenmeyle gayette haklarını savunabilirler. örnek veriyorum, bir fabrika 3 dolara çalıştırıyor olabilir. sendikanın ise tavrı nettir, biz günlük 5 dolar aşağısına çalışmıyoruz. o fabrikatör bu fiyatı mecburen yükseltecektir. yükseltmezse çalışacak kişi bulamayacağı için batacaktır. eğer söz konusu şikayet patronların işçiyi ezmeye çalışmasıysa ve kapitalist dünyada önemli araç paraysa işçi bu tip şartları kendi lehine sendikalar ya da mahkemeler aracılığıyla çevirebilir. hiç de zor değildir. işçiler, bilinçli hareket ederlerse patron mecburen bir şeyler yapmak zorundadır. yoksa dediğim gibi, batacak, borca girecek, para kaybedecektir. sivil ve bilinçli bireyler bu çözümü gayet net uygulayabilir. çözüm için, özel sektörün önünü kesmeye, herkesi fakirleştirmeye gerek yoktur. senin istediğin sistem ise bir zenginin çalışarak ya da risk alarak kazandığı (hırsızlık ya da zorakilik olmadan) paraya el koymaktan başka hiç bir şey yapmıyor.
  1
  sbb3 1 yıl önce
  ahahahh. devlet hastanelerinin rezilligi sadece turkiyede vardir heralde. bunun sosyalizmle alakasi yok. devlet kaliteyi mahvetmez. nasil bu sonuca vardin anlamadim

  sosyalist olan en iyi devlet kuba dir. burada hicbir sekilde emperyalizm gormedim ben.

  bizim amacimiz zengin ile fakir arasindaki ucurumu kaldirmaktir. mesela 1 kisi ferrariye binecegine arabasi olmayan 10 kisi normal bir arabaya biner.

  ısci bulamama turkiye de gecerli. abd, hindistan, cin gibi ulkelerde insanlar gunluk 1$ a calistiriliyor. eger gunluk 1$ kazandigin isinden memnun degilsen isten cikabilirsin. kapitalist icin bir sorun olmayacak cunku gunde 1$ a calisacak milyonlarca insan sirada bekliyor. ayrica sendikalari da genelde sosyalistler kuruyor zaten iscinin hakkini savunmak icin.

  gunde 1$ a isci calistiracak kadar assagilik bir adama birilerinin dur demesi lazim. sen bir kapitalistin durumunu dusunuyorsun ama bu adamlar yuzunden milyonlarca insan yataklarina ac gidiyor.

  bilgi eksikligin var. marx ve leninin yazdigi kitaplari okumani tavsiye ederim. daha iyi anlarsin. illa kirtasiyeden almana gerek yok pdf olarak ta okuyabilirsin
  0
  sadurra 1 yıl önce
  fransa'da işçi sendikasını ilk kuranların liberaller olduğunu belirtmek isterim.

  işçinin daha insanca ve daha iyi şartlar altında çalışabilmesini savunmak için sosyalist olmaya ihtiyacımız yok onu anlatmaya çalışıyorum. o zaman ben de sana kitap tavsiyesinde bulunayım. 'görünmez el' meselesini ortaya çıkaran adam smith'in milletlerin zenginliği kitabını ve anarko-kapitalizmin kurucusu murray rothbard'ın makalelerini okuyabilirsin. çünkü serbest piyasayı komünistlerden okuyup okuyup gaza geliyorsunuz.

  bu arada küba'da doktorların ne kadar kazandığına bir bak istersen. küba'da şu anda nadir özel sektörlerden olan taksiciler küba'da doktorlardan daha fazla kazanıyorlar. castro'nun ülke batmasın diye bir kaç yeri mecburen özelleştirmeleri falan var.

  lenin'in bir adım ileri iki adım geri diye bir kitabını okumuştum. ayrıca sosyalizm düşüncesini kapsayan bir kaç kaynak daha okudum. temel olarak ne olduğunu biliyorum yani, bilgi eksikliğim vardır ama konunun cahili de değilim.

  devletin kaliteyi mahvetmesini de uzun uzun anlatırdım da cümleye ''ahahhaha'' diye başlaman sinirimi bozduğu için anlatmayacağım.
  0
  sbb3 1 yıl önce
  sozde herkes iscinin haklarini ve ozgurlugunu savunuyor zaten. gunde 1$ a isci calistiranlar bile. yillardir sendikalarin oldugu ulkelerde ne degisti? bunlar sendikalarla cozukecek seyler degil koklu bir cozum lazim

  soguk savas donemindeki kubadan bahsediyorum

  hadi sosyalizm cok kotu bir yonetim diyelim. liberalizm cok mu iyi? fakir insanlar sokakta acliktan olup gidiyor ve kimsenin umrunda olmuyor. ısciler butun gun calisiyor ama bankacilardan daha az para kazaniyor.

  bizim amacimiz herkesin esit olmasi herkesin ozgur olmasi. zengin fakir diye bir kavramin olmamasi. emperyalizmin olmamasi. bazi insanlarin cok fazla kazanip bazi insalarin hic kazanamama durumunu ortadan kaldirmak.

  stalinin sbkp nin kurulusuyla ilgili bir kitabi vardi onu oku. komunizmden onceki carlik rusyasindaki insanlarin ne kadar kotu yasadiklarini gorebilirsin
  -4
  kadime 1 yıl önce
  ulan ananın amindan çıkarken beynini ananın aminda mi unuttular olm senin bildiğin beyinsizmissin sen olmamıssin sen ananın amina geri gir.
  1
  sbb3 1 yıl önce
  o ucurum ananin amina girsin
  -3
  kadime 1 yıl önce
  uçurumu kaldırın farkı da kaldırın anani sadece putin sikmesin bizde sikelim
  1
  sbb3 1 yıl önce
  anani rte sikmezse biz sikelim. orospu cocugu gotveren seni
 • -1
  kadime 1 yıl önce
  orospu çocukları komünistler ananızin amina kol gibi girecek acı gerçekler sizin gibi kahpe evladı teröristler anca ananızi ruslara siktirirsiniz
  0
  sbb3 1 yıl önce
  siktir git lan sana yeterince cevap soyledim zaten
 • 0
  klikpuv 1 yıl önce
  komunizm parayi bulana kadar.kapitalizm de parayi bitirene kadar. fakirler komunisttir zenginler kapitalist.
  0
  sbb3 1 yıl önce
  para var bende. bununla alakasi yok
  0
  klikpuv 1 yıl önce
  senin elinde olan para o malum para degildir dostum :d para yok demedim sende zaten
  1
  sbb3 1 yıl önce
  fabrika acacak kadar yok tabi. luks yasayacak kadar var. ama komunist oldugum icin kapitalizmin anasini aglatan markalari kullanmiyorum (starbucks, mcdonalds, apple vs.)
  0
  oncugenclik 1 yıl önce
  rusya da zamanın birkaç zenginin çocukları lenine para yardımı yapardı , neden biliyor musun insanların esilmesine karşı durmak için onlar için gercek hristiyanlık ta budur. gerçek islamda budur aga babalarının , toprak ağalarının , fabrikatorlerin karşında dimdik durmak tır bununda siyasette anlamı ekonomide sosyalizmdir.
  0
  klikpuv 1 yıl önce
  zekat niyetine diyosun :))
  0
  oncugenclik 1 yıl önce
  ordan buraya nasıl bagladin .
  0
  klikpuv 1 yıl önce
  zenginler fakire vermis ya onun icin
  0
  oncugenclik 1 yıl önce
  zenginler bolşevik parti o zaman legal değil yardım yapanları oldu . tatar - türk toplumlar sosyalistler için çok çarpıştılar .
  0
  klikpuv 1 yıl önce
  sonra olan onlara oldu.
  0
  oncugenclik 1 yıl önce
  sahtekar stalin , sultan galiyevi astı


 • siyaset

  başlık ve yorumlarınızda yapıcı olmaya özen gösteriniz taraftarı olduğunuz ideolojiyi bu platformda temsil ettiğinizi unutmayınız . ideolojinizi övmek diğerlerini aşağılamak yerine davranışlarınızla nerede olduğunuzu gösteriniz .

  82 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  mortal

  kaygusuzyazar
  sbb3
 • -başlıklarınız içerik hakkında aydınlatıcı olmalıdır dikkat çekmek için saçma başlıklar açmayınız 

  -herhangi bir ideoloji,siyasi parti hakkında aşağılayıcı küfür içeren tahrik edici başlıklar yasaktır

  -t. c. veya herhangi bir uluslar arası organizasyonda terör örgütü kabul edilen oluşumlar hakkında propaganda yapmak , övmek  yasaktır . hakkında bilgiler verebilirsiniz 

  -herhangi bir olay hakkında paylaşım yapıyorsanız tarih belirtmeye özen gösteriniz .

  -yazı yazdığınız konu hakkında ufak bir bilgilendirme yada kaynak ekleyiniz

  -kaynak göstermekten çekinmeyin direk haberleri de kopyala yapıştır yapmayınız . haberi kaynak gösterip kendi yorumlarınızı yazın 


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...