7

hafıza sarayı

sherlock holmes izleyenler, sherlock'un olayları çözmek için bu teknikten yararlandığını bilirler. böyle bir şeyin mümkün olup olamayacağını düşünürken bbc'nin yayınladığı bir makaleye çarptı gözüm. cidden böyle bir şey varmış.ABD Hafıza Şampiyonu Nelson Dellis, bu konuya eğilim göstermeden önce çok kötü bir hafızası olduğunu, ancak pratik yoluyla durumun değiştiğini söylüyor. “Birkaç haftalık eğitimin ardından, normal insana imkansız gelen bir şey yapmaya başlıyorsunuz. Oysa hepimizde var bu yetenek,” diyor.

Dellis yıllar önce beyin jimnastiğine başladığında bir deste oyun kağıdının sırasını ezberlemek 20 dakikasını almıştı. Bugünse bu işi 30 saniyede yapıyor. Fakat bunun için günde beş saat hafıza alıştırmaları yapıyor.

Dellis’in kullandığı sınanmış yöntemlerden biri “hafıza sarayı” inşa etmek. Bunun için çok iyi bildiği bir yapıyı kafasında canlandırıyor. Hatırlamak istediği şeyleri birer görüntü olarak düşünüp hayalindeki kapının yanındaki masaya diziyor. Sonra mutfak masasına geçiyor vs. “Hayalinizde o yapıya girip oraya bıraktığınız görüntüleri ezberlediğiniz şeyler olarak dile getiriyorsunuz,” diyor.

Pi sayısı ezbercileri de “hafıza sarayı” ya da bir sayı dizisini hikayenin bir cümlesine dönüştürme gibi benzer yöntemler kullanıyor.


kaynak=> bbc
 • 1
  gaddarus 3 ay önce
  o kadar şeyi hafızada tutmaya ne gerek var ya benim hafızam zaten 256 megabyte
 • 0
  athos 3 ay önce
  olur öyle
  0
  ghostrider 3 ay önce
  puhahahahha

  aniden bir gülme geldi. çok ani bir cevap ya. ahshashhsahsa
 • 0
  hedap 3 ay önce
  haberim yoktu ama baya büyük işler başarıyormusum:)
  bende bu tür bir kac teknik geliştirdim kendimce. mesela en basiti 13 haneye kadar olan rakamları 3 4 saniye kadar bakıp ezberleyebiliyorum. özellikle görsel hafizami çok geliştirdim. gördüklerimi daha rahat hatırlamak için numaralandırıyorum kafamda. unutmamam gereken şeyleri, etrafımda bulunan bir nesneyle ilişkilendiriyorum. bir şey dinlerken, konuşmaları parçalara bölüp ayrı ayrı sınıflandırıp burda bahsedilen gibi ayrı ayrı raflara koyuyorum kafamda.
  ilk zamanlar çok beyin amciklamasi geçiriyorsun ama o akıcılığa erişmek mükemmel bir şey.
  günlük hayatta bile bazı işaretlemeler yapmak artık otomatik olarak devreye giriyor. mesela bir gittiğin yere tekrar gitmek istiyorsan, gidiş yolundan bazı kısımları fotoğrafliyorsun. tanıdığın insanları fotoğrafliyorsun ve hafızanin dolduğunu değil, öğrendikçe kullandıkça daha da fazla açıldığını hissediyorsun.
dün
 • makaleler

  Çeşitli dallarda oluşturulan farklı içeriklerle ufkunuzu açmayı hedefleyen bir Puiv bölümüdür.

  9 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  darkier
  kalcasever
  meqt
  caytiryakisi

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.
 • aşağıdaki kuralların en az birine uyulması gerekir.

  1- yabancı sitelerden daha önce çevirisi yapılmayan bir metni çevirmek.

  (bilim, sanat, eğitim, teknoloji vb.)

  2- herhangi bir bildiğiniz konuyu, bilgi verme amacı güderek ve özen göstererek paylaşmak. 

  (çeşitli alıntılar vasıtasıyla renklendirilmeli, kaynağını belirtmek gereklidir.)

  bu iki maddeye ek olarak;

  + yazım kuralları, başlık düzeni ve yazınızın; giriş, gelişme, sonuç bölümlerinden oluşacak düzeyde bir uzunluğa sahip olmasını rica ediyoruz