12

1500 yıldır adam akıllı bir dinin ortaya çıkmamış olması

madem muhammed islam'ı, isa hristiyanlığı oturup kurguladı, neden 1500 yıldır başka bir adam çıkıp yeni bir din kurgulayıp, milyonlara ulaşamadı? onlar mı çok zekiydi yoksa 1500 yıldır yaşayan her insan mal mı? milyarlarca dolandırıcı insan geldi geçti bu dünyadan, hiç mi birisi de bende yeni bir din kurup, paşa gibi yaşayayım demedi?
 • 0
  adolfbey 3 gün önce
  doru
 • -2
  piiuv 2 gün önce ~ 2 gün önce
  dine kurgu diyebilmenden anlaşılıyorki bu konuda bir sorun yaşıyorsun ancak kuranın belegatının ve mucizelerinin bir kurgu olamayacağını bunun ümmi bir beşer tarafından (sallallahu aleyhi vesellem ) yapılamayacağını bilmen gerekiyor (pi: kuranı bir insan yazmış olamazmı ?) başlıkta bu konuyu incelemiştim bakabilirsin bunun dışında dediğinde elbet oldu yalancı peygamberler zaman zaman çıktılar ama beyanları bırak kuranın belagatıyla yarışmayı kendilerini gülünç duruma sokmaktan başka birşeye yaramadı
  3
  oschemat 2 gün önce ~ 2 gün önce
  yazar dine kurgu dememiş, kurguysa neden başka din kurgulanmadı bu kadar zamandır demiş. yani kurgu olmadığını savunuyor anladığım.

  edit: sorgulamak herkesin hakkıdır. körü körüne inancın kimseye faydası olmaz
  0
  piiuv 2 gün önce
  ozaman ithamımı geri alıyorum hepimiz aynı şeyi diyoruz anlaşılan.peygamberimizi(sav) ismiyle yazmasından dolayı olumsuz bi mana çıkıyor o yüzden yanlış anlamış olabilirim
  1
  oschemat 2 gün önce
  ben olumsuz bi anlam çıkaramadım. muhtemelen ona takılıp önyargı ile okudun başlığı ve okuduğunu anlayamadın. muhammed demesi veya hazreti muhammed demesi arasında fark var mıdır? belki, ama küçümseme olarak görmek yanlış bence. ayrıca hz. isa da peygamber ona da takılalım bari takılıyorsak, tam olsun. iyi puivler ve bayramlar
  0
  piiuv 2 gün önce
  bu üstünde konuştuğumuz insanlar sıradan insanlar değil öyle sokak ağzıyla hitap edemeyiz gerek bizim peygamberimiz olsun (asm) gerekte başka bir peygamber olsun (as) hitabımızı ona göre ayarlamalıyız ama maalesef islamı ılımlaştıran bazı kesimler bunların önemi yokmuş gibi kafalarından bir din anlayışı ile hayatı yaşıyorlar dikkat etmek lazım
 • 0
  hedap 2 gün önce
  hz. muhammed den sonra taze çıkmış yeni dinler oldu. sünnilik şiilik vs. bunlar da birinin şak diye islam dan esinlenip çıkardığı dinler. tutuluyor da günümüz de baya.
  2
  oschemat 2 gün önce
  bu durumu bir oyuna yama eklemeye benzetebilir miyiz sayın hedap. oyun temelde aynı ama aslında aynı değil, değişiklikler ve eklemeler var.
  2
  hedap 2 gün önce ~ 2 gün önce
  aslında öyle gibi gözüküyor ama değil. sünniler ve şiiler geçmişte ufak tefek değişiklikler olarak adlandırılan ekleme farklılıklari yüzünden birbirlerini öldürüyorlardı.
  hz. muhammed dönemi sonrası hilafet yönetimi tamamen kan, vahşet, savaş, cinayet, yokluk ve kısır bir döngü içerisinde.
  modernleşme sonrası yaşadığımız günümüz çağı, hzm muhammed sonrası yaşanan ilk dönemlerin ciddiyetini anlamamıza engel oluyor.
  ben islam'ın alt kolu, üst kolu, bilmem ne kolu olan tüm uzantıları eklemeleri, tamamen islam ile alakasız ve ayrı bir din olarak niteliyorum.
  tabi bunlar benim düşüncelerim. aramızda mezheplere inananlar varsa alınıp gucenmesin:)
  2
  oschemat 2 gün önce
  zaten o değişiklikler yüzünden birbirlerini öldürmeleri islama ters bence. ıslam hoşgörü diyor sen gücü elinde tutmak için benim yorumum doğru diyorsun ve bu yönde propaganda yapıp kışkırtıyorsun, yine müslümanları öldürüyorsun. ayrı bi din denebilir mi bilmem ama arada fark olduğu çok açık.
  1
  hedap 2 gün önce
  bir tutamda burnunun dikine gitme var:)
  firkalara bölünmeyin diye gayet sade açık ve net bir emir varken, ısrarla bölünmek gruplaşmak ve diğerini dışlamak.
  burdan sonrası köprüden önce ki çıkış gibi 😀
  abi birde peşinden binlerce insan geliyor ya. nasıl çıkacaklar o vebalin altından.
 • 0
  bizanskurdu 2 gün önce
  aslında çıktı ama hepsi çakma olduğu için tutunamadı.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1881 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..