kapitalist dünya'da mutlu olmanın yolları

  25
  papaya 22.2.2018 17:59 ~ 18:08
  para olmadığı aşikar, kimse para kazanmak lazım demesin. burada bile çok zengin olup, ağlayıp duran yazarlar var. peki mutlak mutluluk olmasa da ona yakın bir seviyeyi nasıl yakalayabiliriz? hepimiz henüz hayatın başında insanlarız, bunun elbette bir yolu olmalı.

  mesela 10 maddelik bir mutluluk yasası çıkarabiliriz, kurallar listesi gibi. siz yorumlarınızla katkıda bulunun ben listeyi yorumlara göre bu başlık içinde oluşturacağım.

  hedefimiz %100 olmasa da %98 mutlu yaşamak.
 • 0
  madara 22.2.2018 18:12
  kapitalizm pitamidinin üst basamaklarında yer almak..
 • 1
  vera 22.2.2018 18:13
  ufak şeylerden mutlu olmayı bilmek, anı yaşamak
 • 0
  bobros 22.2.2018 18:15
  çok paraya değil az şeye ihtiyacın olsun
 • 0
  mazotcu 22.2.2018 18:16
  haddini bilmek
 • 0
  enescelenk 22.2.2018 18:17
  ilk entry saçmalanırsa affola ... hayatta mutlu olmanın ilk adımı bardağın dolu tarafından bakabilmekten geçer kanımca. hayata bakışın senin mutluluğunun da kendisini oluşturur ya da sürekli daha iyisini isteyen bir insan olmak yerine elindeki ile yetinmek en büyük mutluluk zenginliğidir. insan ne kadar çok mal varlığı olduğuyla değil ne kadar az şeye ihtiyacı olduğuyla zengin olur ...
 • 0
  kovalagelsin 22.2.2018 18:24
  sevilmek sevilmenin kiymetini bilmek az seye ihtiyac duymak yaptigin seylerden zevk almak gulumsemeyi basarmak samimi olmak vs vs
 • 0
  rmysa_aydn 22.2.2018 18:30
  saygı.
 • 2
  sebnemmm 22.2.2018 18:39
  amaç edinmek
  çıkarsızca sevmek
  özgür olmak
 • 0
  micheldebourbon 22.2.2018 18:47
  mutluluk köpeğin kuyruğuna , insan da köpeğe benzer. hep kuyruğunu kovalar köpek bir türlü de yakalayamaz. onun için kendi yoluna gitmeli o zaman peşinden gelir mutluluk.
 • 2
  turnam07 22.2.2018 19:32 ~ 19:43
  çocukluk dönemlerimize bir göz atmamız(mahalle kültürü denilen sanal alemin henüz dal budak salmadığı seneler)bazı şeyleri daha iyi ve daha doğru anlamamıza yardımcı olacaktır.daha doğrusu eksikliğini duyduğumuz ve insanları mutlu eden tutum ve davranışların ne olması ve nasıl olması gerektiği noktasında mahalle kültüründe yaşananlar sorunlarımıza ışık tutacaktır diye düşünüyorum.mesela bizim mahallemizde çocukluk dönemimizde her etnik kökenden her mezhepten komşularımız vardı ama asla kimse kimsenin etnik kökeninin ve sahip olduğu mezhebinin peşine düşmemişti alevisi muharrem ayında yası matemini tutar aşuresini dağıtır sünnisi ramazanını tutar oda aşuresini dağıtır ve zerrece bir sorun yaşanmadan büyükler arası süper komşuluk ilişkisi biz çocukların sokaklarda oynadığı oyunlarımıza huzur ve mutlulukla birlikte coşku olarak yansır ve hiç kimse sen busun yada şusun diye birbirini yargılamaz ve hor görmezdi yoksa sokaklarda sevinç ve coşku içerisinde oynamamız ne mümkündü.ne zamanki bizim sokağımıza dinci bir aile taşındı fitne fesat artmaya başladı(oysa bizim sokağımızın insanları inançlı insanlardı ve sahip oldukları inançları içerisinde,gov,gıybet,kin ve nefret duygusu yoktu.)aleviler şöyle böyle diyerek hatta alevi komşularımız hakkında söyledikleri aslı astarı olmayan iftira odaklı, kin ve nefrete yol açan düşüncelerini allah'a ve kuran'a bağlayıp,komşular arasında olmadık fitneye sevk eden tutumların oluşmasına vesile oldular.bu dinci ailenin sokağımıza din iman olarak yaydıkları fitneden etkilenen komşularımızın çocukları alevi ailelerin çocuklarına karşı bir tartışma anında eskisinden çok daha farklı tepki vermeye başlar oldular.sonuç olarak bu vatan hepimizin din ise yüce allah'ın ve en doğru biçimde kusursuz ve noksansız olarak yargılayacak olanda şüphesizki allah'tır asıl sorun allah'ı ve dini kendilerine tabi kılan ve bu beşeri dinci anlayışa biat edilmesi gerektiğini dikte etmeye çalışan zihniyettir. türk milleti olarak bu çok önemli sorunu halledersek 80 milyon olarak yakın bir gelecekte güzel günler hepimizi bekliyor olacaktır. kula kalan ahiret anlayışında kin ve nefret var,dolayısıyla zulüm ve haksızlıkla birlikte kul hakkı ihlali var,oysa asıl kusursuz ve noksansız olan sadece ve sadece yüce allah'tır.(kulda ise, ıslah etmeleri gereken dincisi de dahil olmak üzere ıslah etmeleri gereken nefs var) allah'a ait ve baki olan ahirette ise,kul hakkı ihlallerinin ilahi adalet karşısında sorgusu ve suali var. atatürk'ün kurduğu cumhuriyetimizi dinin ve inananların düşmanı ilan edip hedef tahtasına koyanlar, mezhepçilik yapanlar,türk milletinin birlik ve beraberliğine çok büyük zararlar verdiler,bu tahribatın daha fazlaca derinleşmemesi için cumhuriyetimizin kuruluş ayarlarına dönmemiz şart.çanakkale şehitlerimizi birbirinden ayırmak nasıl ki mümkün değilse türk milletinin birlik ve beraberliğini de ayrıştırmak ve ötekileştirmekte mümkün değildir.
 • 0
  h4yduttr 22.2.2018 19:45
  özellikle de anı güzel yanından yaşamak kardeşimm
 • 2
  fatamorgana 22.2.2018 20:14
  kardeşim, sonunda ölümün olduğunu bildiğimiz bir hayati yaşıyoruz.

  eger ki ölüm ile olan münasebetimizi bir cözüme kavusturamazsak elimizde hangi formül olursa olsun mutluluğu yakalamamiz imkansız bir seye dönüşür.

  burada mutluluğun tanimi cok onem kazaniyor tabi. benim icin mutluluk gecici bir sey degildir. yani sonunda bitecek ise eninde sonunda mutsuz olacagim bir sey o demektir.

  boyle bir mutlulukla ne yapabilirim.
  anı yaşa deyip ana problemimi göz ardi ederek yasayabilirim. sonunda ne olacagini dusunmemi bana unutturacak seylerle mesgul olabilirim. is hayati, aile hayati, hobiler, iliskiler, madde kullanimi ..vs.

  evet bunlar beni meşgul edebilirler, olabileni de ediyorlar zaten. ama sıkıntı şu ki bunlarin sonunda yine bir tukenme ve bitme söz konusu. bu yuzden bunlarin dahi bir coguna sahip olabilmis denemis insanlarin ekseriyetinin huzuru, mutluluğu yakalayamadigi ortada.( buradaki amacim insanlarin mesguliyetlerini, tercihlerini ya da yasam tarzlarini kucumsemek degil. gercekten mutlulugu arayan bir insanin sozleri bunlar.)

  demem o ki en önemli problemimiz olan ölüm ile münasebetimizi düzeltmeden mutlu olabilmemiz cok zor. çünkü bizler dusunen, sorgulayan, akil yuruten varliklariz. cunku bizler icinde sonsuzluk arzusunu tasiyan varliklariz ve sonsuzlugu elde etmeden bir insanin (mutlak mutluluktan bahsediyorum) mutlu olmasi bana göre söz konusu olamaz.

  her guzel sey son bulurken nasil mutlu olabilirim ki? daha dogrusu mutlu olabilirim ama mutlu kalamam.
 • 0
  mukan58 22.2.2018 22:50
  etçil doğaya sahip aslan nasıl vegan olamayacaksa biz de parasız asla yapamayız mutlu olamayız. para da kapitalizmdir. ya kapitalizmi yöneten olacaksın ya da kapitalizmin kölesi. kapitalizmin yöneticisi olunmaz, doğulur. paradan daha fazla değer verdiğiniz şeyler varsa ancak onlarla mutlu olabilirsiniz ancak yine de bir şekilde paranızın olması gerek. para olmadığı zaman o değer verdiğiniz şey bir hiçtir.
 • 0
  kafkasap 23.2.2018 07:25
  dostum her şeyden önce dürüst olmalı insan farkettim ki benim hayatımda beni sıkıntıya sokan her şey dürüstlüğe ters düşmekle alakalı ondan sonra hayatında ki seçimleri doğru-yanlış diye ayırma istediğim-istemediğim diye ayır. kendi hayatının iplerinin senin elinde olması sorumluluğu gerçekten çok güzel bir şey bir şık daha ekliyeyim: aşık ol. hayatta ki amaçlarımızın çoğu beynimizi besler ama mutluluk kalp ile ilgilidir her sabah uyandığında aklına birinin gelmesi ona yaranma çabaları onunla birlikte olabilmek adına kendini sorgulaman ve cevaplar bulman (kısaca büyümen) bunlar zevkli şeylerdir
 • 0
  cptsobel 23.2.2018 15:56
  paranın olmadığı bir yerde yaşamak.
 • 0
  sonofmonorchy 23.2.2018 16:14
  oyle bir sey yok cunku bu yorum bile ona hizmet eder onunde sonunda:) paradokstur hayat
 • 0
  dotnet 23.2.2018 17:56
  oyunu kuralına göre oynaman gerekiyor, en tepeye çıkman gerekiyor. yoka %98 değil %70 bile zor.
 • 0
  tarirodi 25.2.2018 00:38
  50 kuruşa aldığın suyu 1 tlye işememek.
 • 0
  ikiucubokludegnek 2.3.2018 05:23
  anı yaşamak en güzel mutluluk taktiğidir
 • 0
  gioggo 4.3.2018 11:04
  minimalist yaşamak.
 • 1
  lavin 8.3.2018 08:16
  her canlıya saygı duyabilmek ve merhamet duygusunu küçük yaşta herkese aşılamak
 • 0
  yakupmakup 8.3.2018 13:14
  kucuk seylerden mutlu olmayi ogrenmek.