bir kavgayı başlamadan bitirmek

  5
  cagrialaf 5.8.2020 11:57
  bugün genellikle erkekler üzerinde gözlemlediğim bir olayı paylaşacağım.

  trafikte çok kavga oluyor ister istemez araba sürenler anlar beni benim de camlar fabrika çıkış filmi akşam camlar açık geziyorum mevzu arıyor gibi. bir gün en yakın arkadaşım ile bir yere gidiyoruz bir araba sağımdan solladı ileri yol ayrımında durdu kendini sıkıştırdığımızı iddia etti. karşı araba da aile varmış ama ben görmedim sadece beni azarlayan bir çift göz ve el kol hareketi gördüm. ben boşa alıp el frenini çekene kadar yanımda oturan arkadaşım araç içini dikizlemiş aile olduğunu görüp özür dileriz haklısınız demiş ve iyi akşamlar dilemiş ( ben bu sırada rahat ağız kavgası etmek için pozisyon alıyorum) . karşıda ki adam birden öfkeli kaşlarını söküp attı gülümseyerek ; "asıl ben özür dilerim kör noktanızdan geçtim sanırım iyi akşamlar dedi ve yavaşça ilerlemeye başladı." arkadaşım da bana at 1'e uzatma dedi ve biz de arkasından yol aldık.

  bir erkeğe haklısın derseniz anında yumuşuyor. az önce size sarfettiği kötü sözlerden dolayı özür diliyor eğer cono - dızo - keko - hanzo ve türevleri değilse mahcup oluyor ve düşünmeye fırsatı olup hatasını anlıyor. aynı zamanda kötü yaklaşırısanız 2 kat kötüsü ile karşılık buluyorsunuz. erkeğin savunma mekanizması içgüdüsel olarak patlama gibi ortaya çıkıyor ama patlama gibi de birden sönüyor. ben bu olayı buna yoruyorum. eğer bir kavgaya ağzınız dolu yumruğunuz sıkılı giderseniz illa ki kavgayı başlatan siz olurmuşsunuz. eğer geçmiş olsun - kusura bakma - pardon ile ağzınızı doldurup elinizin içini insanlara gösterirseniz de iki tarafında günü güzelleşebilir.

  bu olaydan sonra düşündüm ve anladım ki trafikte her insan hata yapabilir. sinyal unutanları, uzunda karşıdan gelenleri, şaklabanlık yapanları önemsemeden yolda gitmek gerekiyormuş. önemli olan dikkatli sürüp tevazu sahibi olmak. bütün kavgaları ben başlatmışım haberim de yokmuş.

 • 1
  usenendeli 5.8.2020 15:23
  "en büyük delikanlılık efendiliktir." trafikte herkesin kurallara uymadığını düşünerek hareket ederseniz başınız fazla ağrımaz. yol benim, ben haklıyım derseniz. kazalar ve kavgalar kaçınılmazdır. yol benim hakkım çıkmaz deme, bal gibi de çıkar. kırmızı ışık geçmez, deme geçer. her zaman olasılıkları hesaplayarak hareket etmek lazım. bir de kim de ne olduğu belli olmaz. adam silah çeker, kalırsın öyle. sakin sakin, kimseye dalaşmadan gitmek en güzeli.
  0
  cagrialaf 5.8.2020 19:34
  alacağını almış yaşayacağını yaşamış adam yorumu bu. nerde görsem tanırım
 • 2
  illedeo 5.8.2020 17:22
  sevgi de iyilik de paylaştıkça büyür derler, güzel bir örnek olmuş. trafik için kavga etmek gerçekten dünyanın en gereksiz riski. delikanlı gibi ortaya atlarsın, biri böğrüne sokar bıçağı sonra ömür boyu aksak gezersin. gerek yok yani maceralara.
  0
  cagrialaf 5.8.2020 19:33
  bulunduğum yerde hafta da 2 cinayet işleniyor zaten herkes çok gergin. dediğin gibi gerek yok zütten bir yol kavgası için.
 • 1
  hedap 5.8.2020 17:49
  rencide olan olur mu olmaz mı umrumda değil ama özellikle bizim karadenizin lazları veya doğunun medeniyet yüzü görmemiş kürtleri varsa işin içinde ordan insanlikla veya insani bir şekilde ayrılman mümkün değil. ya onu orda skip bıracaksın ya da dayağını yiyip gideceksin başka çözümü yok. onun dışında dediğin gibi çabuk sönüyor genelde bu tür tartışmalar.