araplar ihanet etti mi, neden etti?

  6
  ferhatt 15.5.2018 11:45
  içeriğe girmeden önce belirteyim ki, ben bir türk milliyetçisi, araplardan hazetmeyen ama ırkçı da olmayan birisi olarak yazıyorum. yanlışım varsa düzeltirsiniz.

  araplar bize ihanet etti mi?
  her türk genci ordan burdan edindiği bilgilere göre "araplar bize ihanet etti" der. ancak bu kısmen doğru, kısmen yanlıştır.
  1.dünya savaşında mekke şerifi hüseyin'in, ingilizlerle anlaşarak, osmanlıya isyan edip ordumuzu arkadan vurduğu doğrudur. ama atlanan bir kısım var; şerif huseyin'in arapların tamamını kapsamadigidir. arap kabilelerinin çoğunluğu, o dönemde istanbul hükümetine "muslumancilik" altında bağlıydılar. şerif hüseyin küçük bi azinlikti sadece.

  neden ihanet ettiler?
  bunun sayamayacağım kadar sebebi olabilir. hepsine değinemem elbette. osmanlı imparatorluğu dediğimiz, haşmetli tarihimizde bir çok ırk, mezhep, din ayni sınırlar içinde yaşıyordu ve çok geniş bur coğrafyaya yayılmış bir devletti. -bu kısımlar özeleştiri olacak ama, gerçekler- siz sanıyor musunuz ki, istanbul'daki yaşamla şam'daki ya da selanik'teki yaşam standartları aynıydı? sanıyor musunuz ki, her ırka aynı muamele vardı? sanıyor musunuz ki, eşitlik, adalet kusursuzdu? coğrafyanın her tarafı ayrı bir âlem... bu gibi durumlar illa ki ayaklanmaları beraberinde getirir. (bence ayaklanma konusunda hakli, ihanet konusunda haksız bir neden bunlar) açık konuşmak gerekirse biz de sütten çıkmış ak kaşık değiliz.
  arabistan osmanli'ya katıldığından beri araplara ve dine saygıdan bir çok tavizler verilmiştir. osmanlının atadığı valilerin, hiyerarşide onların altında olması, kurtuluş savaşı zamanına kadar mekke medine'de osmanlı bayrağının bile çekilmemesi gibi. özellikle abdülhamit devrinde bu konulardaki olumsuz(onlara göre) değişiklikler oldukça arap halkı huzursuzlanıyor elbette. bu kısım azınlıkta olan kısım. arapların çoğunluğu, süveyş'ten canakkale'ye cephedeydiler.
  bu sıradalarda şerif hüseyin, ingilizlerle gizliden mektuplasarak işbirliği yapmıştır.
  ve sonunda haziran 1916'da şerif hüseyin ayaklanma çağrısı yapmıştır. "ingilizlerin" desteğiyle demir yolunu vurmuşlardır.(o askerlerden birisi de meşhur yüzbaşı lawrence) oğullarını da farklı cephelere gönderip, mekke, cidde, taif, akabe ve medinede de ayaklanmalar başlatmıştır. ve cephelerimizi kaybettik. sonucunda ise ingilizler, şerif huseyinle olan gizli mesajlaşmaları ifşa edip vaadettikleri toprakları araplara vermediler.