can dündar'ın hapishane sonrası ilk yazısı

  8
  kurt 27.2.2016 18:39

  Bir yandaş yazı denemesi Erdoğan’a açık teşekkür

  Sayın Cumhurbaşkanı, Bütün dünya biliyor ki, son üç aylık tutukluluğumuzu sizin şahsi şikâyetinize ve bir dediğinizi iki etmeyen sulh ceza hâkimlerinin şaşmaz itaatine borçluyuz.

  Birkaç nedenle bu tutukluluk için size teşekkür borçlu olduğumu düşünüyorum.

  Hapislik, benim mesleki kariyerimde bir ekgiblikti; sayenizde onu tamamladım.

  Artık dinlemekte olduğunuz bir telefonum olmamasının rahatlığıyla nicedir okuyamadığım kitapları okudum; hiç yazamadığım kadar çok yazı yazdım, (hatta artık sizin tarafınızdan tutuklanma riski kalmadığından daha da rahat yazdım), dışarıdayken spor yapamazdım; içeride bol bol volta attım, top oynadım. Başka insanları, hayatları tanıdım. Bir yazı insanına ömür boyu yetecek malzeme damıttım. Hiç görmediğim kadar çok milletvekili ve avukat dostu ağırladım. Bunlar da sayenizde...

  Hayatımda kaç tane kaldığını bilemediğim yılbaşlarından birini içeride geçirmemi sağladınız; bu sayede sevdiklerinle geçen bir yılbaşının kıymetini hatırlattınız bana...

  Bizi içeri atarak, ülkenin tırmanan iç savaş ortamından, domuz gribi salgınından, kirli havasından, karından kışından korunmamızı sağladınız.

  Genellikle ölümden sonra kısmet olan, ne kadar sevildiğini bilme, arkandaki desteği hissedebilme ayrıcalığını bize bağışladınız; hiç talip olmadığımız, hak da etmediğimiz bir alaka kuşatmasına vesile oldunuz.

  Sayenizde, geçen sene hiç kitap yazmadığım halde “Yılın en iyi yazarı” sıralamasında Orhan Pamuk’u geride bırakıp birinci seçildim.

  Ne zahmet ettiniz...

  Bize, her gazetenin havuzda boğulmayacağını, her kuşun etinin yenmeyeceğini gösterme şansını bahşettiniz.

  Samimiyetle şükranlarımızı sunuyoruz...

  **

  Yıllardır içeride yatan, ağır tecrit koşullarını soluyan, açtığınız binlerce hakaret davasına muhatap olanların yanında bizim üç aylık tutukluluğumuzun lafı bile olmaz, ama hapse atarak bize bir kürsü sundunuz ve onlara ses olma fırsatı verdiniz; bunun için de hasseten teşekkür ederiz.

  Bir de hani şu devlet sırrı damgası vurarak bütün dünyadan saklamaya çalıştığınız, haber yaptık diye bizi içeri attığınız MiT TIR’ları meselesi vardı ya; siz bizi içeri atınca o konu Japonya’dan Kanada’ya, Okyanusya’dan Endonezya’ya kadar duyuldu; bilmeyen kalmadı; bu katkınız için de ne kadar teşekkür etsek az...

  Aklınıza sağlık.

  Sadece o mu? Türkiye’deki otoriterleşmeyi, hukuksuzluğu, savaş tehlikesini de zindandan bütün dünyaya duyurma şansı bulduk; hangi güç bana aynı ay içinde Guardian’dan Der Spiegel’e, Washington Post’tan Le Monde’a kadar yazı yazma şansı yaratabilirdi ki; kim Amerikan Başkan yardımcısının ailemle görüşmek istemesini sağlayabilirdi ki; sizin kontrolsüz gücünüzden başka...

  Tetikçileriniz ve sizin desteğinizle, yıllardır hasret kaldığımız bir mesleki dayanışmayı, ulusal ve uluslararası çapta soluyabildik, yüzlerce insanı “Umut Nöbeti”nde birleştirebildik; tahliyemizde birlikte nicedir hasret kaldığımız bir zafer havasına girebildik, kızlı erkekli oturup şarkılar söyleyebildik; ekgib olmayın.

  Nihayet en son Anayasa Mahkemesi’nin, “Yetti artık, burada biz de varız” diyen kararını da, hukuku hiçe sayan otoriter tavrınıza borçluyuz; bunu da inkâr edemeyiz.

  Söylemesi ayıp, evin de epey borcu birikmişti; haksız tutuklamadan alacağımız tazminatla onu da kapatmamıza katkı sunacağınızı umuyor, şükran duygularımın kabulünü rica ediyorum.

   Kaygılarımızla... 

 • 1
  juchi 27.2.2016 18:57
  Taksit taksit yazsaymış keşke. Recep kalpten gidecek hepsini bir arada okuyunca😂😂
 • 1
  secko 27.2.2016 19:59
  Suçlu yahut suçsuz, hala yargılanan birinin serbest kaldıktan sonra yapacağı şovun bir örneği. Adam gazeteci tabi ki ironi yapacak kalem konuşturacak. Umarım söyledikleri başına iş açmaz.

  Yada açarsada açsın banane bunların tuzu kurudur. Girer çıkarlar boyna..
 • 1
  aynen 27.2.2016 23:47
  Haşırt the black board
 • 0
  rapalist 27.2.2016 23:52
  güzel göndermeler var
 • 0
  getsukage 28.2.2016 20:37
  Gercekten nutkum tutuldu ve sonuna kadar heyecanla okudum. Minik bir tebessum hatta neredeyse uzuntu bile hissettim. Insanlar sanat icra ederler... Gel de hayir de simdi.
 • 0
  dnzsfk 28.2.2016 23:12
  kendisi zamanında tsk ve atatürk'e saldırma furyasında bayrakla önde giden liberallerdendi. statükoyu yıkıcam derken şimdi kendisini içeri alan zihniyetin statüko kurmasına yardımcı olmuştu. ha tutuklanması tamamen skandal ve yanlış orasında haklı ama kendi etti kendi buldu. neyse siyasal islamın şakasının olmadığını ve ezilmesi gerektiği gerçeğini idrak etmiştir herhalde. özgürlüğün tadını çıkarması dileğiyle...
 • 0
  mustioo 28.2.2016 23:19
  adam senin göt resmini twittera attı. şikayetçi oldun tutuklandı. 3 ay sonra çıktı.