-1
yangın... tarihi olaylar nazikeda kadın
1875 yılında, osmanlı sarayında en dramatik olaylardan biri yaşanır.. bir yıl sonra saltanat tahtına oturacak olan şehzade abdülhamid'in başkadını nazikeda kadın odasında piyano çalarken, dersi biten yedi yaşındaki kızı ulviye sultan da yanına gelir. nazikeda kadın, odanın bir köşesinde oynayan kızını görmeden, müziğin büyülü dünyasındaki yolculuğunu sürdürür. piyano tuşalrından çıkan sese bir insan çığlığı karışır aniden !..
nazikeda kadın, oturduğu tabureden sıçradığında ateş topu içerisinde çırpınan kızını görür. bulduğu kibritle oynarken elbisesini tutuşturan ulviye sultan odanın ortasında bir meşale gibi yanmaktadır !..
gördüğü korkunç manzara karşısında bir an duraksayan nazikeda kadın, şoku çabuk atlatır ve ateşi söndürmek düşüncesiyle kızına sarılır ; anne ve kız yuvarlanmaya başlar yerde ; oda hasırla kaplıdır !..
korkunç olay öğle saatinde yaşanmaktadır. saray görevlileri yemekte olduğundan anne ve kıza yardım edecek hiç kimse yoktur. elleri, kolları ve yüzü yanan nazikeda kadın bir yandan "kara gözlü, uzun kirpikli, beyaz tenli, pembe yanaklı, melek gibi bir şey" diye anlatılan, güzelliği dillere destan olan kızını söndürmeye çalışmakta, diğer yandan sesi çıktığı kadar bağırmaktadır..
tüm olup bitenin tek görgü tanığı bir papağandır. odada bulunan papağanın çıkardığı canhıraş ses aşağı katta bulunan hizmetliler tarafından duyulur sonunda.. kuşun bağırışından bir terslik olduğunu anlayıp, üst kata çıkanlar, odanın kapısını açtıklarında insanın soluğunu kesen manzarayla karşılaşırlar : anne ve kız yerde çırpınırken, bedenlerinden yükselen ateş dilimleri üstünde bir papağan çığlıklar atarak uçmaktadır !..
ulviye sultan'ın dadısı, odanın bir köşesinde duran seccadeyle ateşi söndürmeyi başarır. nazikeda kadın yaralı olarak kurtulsa da, dolmabahçe sarayı'nda doğan biricik kızı yaşamını kaybeder. kızının öldüğünü duyan sultan abdülhamid öylesine üzülür ki, çöktüğü koltukta baygınlık geçirir..
sunay akın

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...