16

şizofreni bir insanın aynı anda iki veya daha fazla boyutta yaşaması olabilir mi?

buna göre aslında şizofreni bir hastalık değil; bir insanın “aynı anda iki boyutta” birden deneyim yaşamasından ortaya çıkabilir.

sicim kuramı denen fizik alanı, evrenimizin aslında algıladığımızdan çok daha fazla boyuta sahip olduğuna dayanan bir fizik dalıdır. hatta, bizim evrenimiz gibi sonsuz sayıda paralel evrenler olduğu fikri de yine fiziğin bu alanlarında kullanılan karmaşık ve soyut matematiğin sonuçlarından birisidir. hal böyle olunca, zihnimizin en garip durumlarından birisi olan “kişilik bölünmesi” anlamındaki şizofreni için de böyle bir düşünce oluşması kaçınılmaz.

bu durumu yaşayan kişilerin hepsinde olmasa da belli bir bölümü bu nedenle boyutlar arası algılamalarını kontrol edememe nedeni ile iki veya daha fazla bilinç boyutları arasında gitgeller yaşıyorlar. bilinç yeteri kadar farkındalığa ulaştığında ve boyutları birbirinden ayrıştırmayı öğrendiğinde, şizofreninin ilk evrelerinde ise o kişi; yüksek bilinç farkındalığına ulaşır. ancak ayırt edemediğinde bilinç kargaşası yaşayarak neler olduğunu anlamaya çalışma eylemi şizofren gibi tanılar konulmasına neden olur. aslında ben şizofren’inin yoğun boyutlar arası gitgeller ve karmaşa olarak görüyorum. bu tıpkı özel güçlerini kontrol edemeyip sürekli özel güçlerinin kontrolünü kaybederek bir güçten diğer güce atlaması gibidir.

bu teoriyi bir an doğru kabul edersek, şizofreni hastalarının diğer boyut veya boyutardan çıkıp sadece kendi boyutlarında yaşamaları sağlanması gerek. yani tedavi, aslında hastayı “evrenlerden sadece birini” algılar hale getirmek.

fikir ilginç, fakat elimizde bu konuda hiç bir deneysel veya gözlemsel kanıt olmadığını da belirtelim. fakat bilim tarihindeki en ilginç buluşların, en uçuk fikirlerden çıktığını da akılda tutmakta fayda var!

nbeyin.com.tr/.../
 • 4
  ersals 8 ay önce
  şöyle bir durum var ki, serebral korteks, fiziksel gerçekliği algılamak üzere dizayn edilmiş yapıda. şizofreni ise, burada gerçekleşen bir patoloji.
  yani farklı bir boyutu algılama durumundan bahsetmek biyolojik olarak mümkün görünmüyor, çünkü fizyolojinin patolojiye dönmesi hali söz konusu kortekste.

  eğer bu durum gerçekten farklı boyut algısını açmış olsaydı, kişi benliğini idare etmeye devam ederek, farklı boyut algısını anlamlandıramayacak, belki gizlemeye çalışacak, böyle durumlarda yalnızlaşacaktı. ancak şizofren genel izleği, kişiyi gerçeklikten kopuk, benlik hissinin neredeyse kalmadığı bir yöne sürüklemekte.

  1
  bir_dost 8 ay önce
  eğer farklı boyutlar varsa ve şizofreninin bunlar arasında gidip gelmek olduğunu iddia ediyorsan,beynin iki farklı boyut arasında bağlantı kurması lazım.ama beyin bunu yapamaz çünkü 3. boyutta var olan birşey beyin. interstellardaki gibi 4. boyuta girince gene 3 boyutlu halimiz ile orada bulunamayız,çünkü orası 4. boyut.bunun için de aynı şey geçerli.
  ve şunu da hatırlatırım,beyniniz sizden ayrı birşey değil,beyniniz sizsiniz.dış etkenlerin duyularınızı uyarması sonucu beyniniz yani siz onu algılıyorsunuz.beyniniz onu oluşturup size yollamıyor yani.beyninizin gerçeklik kısmı(yukarıda bahsedilmiş) yanlış veya farklı çalışırsa siz de farklı olursunuz.bu da şizofreni işte
 • 1
  ademak 8 ay önce
  john nash'i düşünürsek olabilir
 • 2
  dersimesitaro 8 ay önce
  sizofreni yalniz oynanmaz
  rahmi vidinlioglu.
  kitap tavsiye. kokain den daha kotu bagimli yapiyor okudukca (:
 • 1
  blackwomen 5 ay önce
  1
  horseman 5 ay önce
  muhteşem 👍👍
 • 1
  tiredpanda 5 ay önce
  aslında bir yandanda şizofren olmak iyi en azından üzüntümüz kısa sürerdi
  0
  horseman 5 ay önce
  o işler öyle olmuyor işte:d
 • 1
  nemkaldi 5 ay önce
  yok öyle bir şey. şizofreni nedir iyi araştırmak gerek
dün dün
 • derin sırlar

  İnsanoğlun'dan saklanan sırları, bilinmeyen gerçekleri ve kuklanın yüzündeki maskeleri düşürmenin zamanı geldi. Derin Sırlar bölümü işte bunu gerektiriyor.

  19 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  colsuzbedevi

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • ana bölüm

  Karışık
  bölüm kuralları

  1- bölümde dinsel, cinsel ve ırki ayrım yapmayınız

  2- paylaştığınız başlık ve içerik bölüme uygun olmalı

  3- paylaştığınız konunun hukuki bir yola sürüklemeyeceğinden emin olarak paylaşınız

  4- herhangi bir olumsuzluk gördüğünüzde lütfen moderatörleri etiketleyiniz

  5- puiv kuralları bu bölüme dahildir