8

bektaşilik inanci

bektaşilik, hacı bektaş-ı veli’nin adına kurulmuş olan bir alevi tarikatıdır. bu tarikata mensup kişilere (el alarak ya da diğer bir deyişle nasip alarak bu örgütlenmeye katılan kişilere) bektaşi denir.
türkiye’de alevilik denildiğinde ilk akla gelen isim bektaşiliktir. bektaşilik, aslında hacı bektaş-ı veli tarafından kurulduğuna inanılan bir tarikattır. ancak ali ve ehl-i beyt sevgisi, tevella (ehl-i beyt’i sevenleri sevme) ve teberra (ehl-i beyt’i sevmeyenleri sevmeme) gibi aleviliğin temel esaslarına bağlı oluşları dolayısıyla bektaşiliğe alevilik denilebilir. türkiye’de her bektaşi alevi olduğu halde, her alevi, hacı bektaş-ı veli’yi horasan ereni sayıp hürmet etmesine rağmen, bektaşi değildir. bu yüzden köy bektaşisi, şehir bektaşisi ayrımı yapılmaktadır. köy bektaşilerine alevi denildiği halde, şehir bektaşilerine bektaşi denilir. (ethem ruhi fığlalı, türkiye’de alevilik bektaşilik, ankara 1989, s.9.) bektaşilikle ilgili çalışması bulunan abdülkadir sezgin’e göre alevi kelimesi ile sünni kelimesi arasında her hangi bir fark bulunmamaktadır. (bkz. hacı bektaş-ı veli ve bektaşilik, istanbul 1990, s. 60.) her iki grup da hacı bektaş-ı veli’yi sevip saymalarına rağmen aleviler hacı bektaş dergahı’na değil, peygamber muhammed’in soyundan geldiğine inanılan alevi ocaklarına bağlıdırlar. aslında bektaşilik bir tarikat olduğu için, bu tarikatın yollarına uyan herkes bektaşi olabilir. ama alevilik soya bağlıdır ve ancak ana-babası alevi olan kişi alevi olabilir.
 • 1
  yuceltanay 11 ay önce
  osmanlı devleti döneminde özellikle balkan topraklarında bektaşilikten başka tarikat tutunamamıştır. fakat ıı. mahmud dönemiyle birlikte bektaşilerin dışında nakşî-bektaşileri ortaya çıkmıştır, bunlar bektaşiliğin ritüellerini kaldırmamakla birlikte sünni ritüeller eklemişlerdir. örneğin; cem ayinine geçilmeden önce secde namazı kılma, muharrem orucuyla birlikte ramazan orucu da tutma vs. nakşî-bektaşiliği özellikle bulgaristan’da şii-iran misyonerlerinin kendilerine çok uygun bir ortam bulmalarına sebep olmuştur
 • 0
  saiko 11 ay önce
  yazılarınız güzel bir kaynak oluşturuyor, tebrik ederim.
  0
  yuceltanay 11 ay önce
  var olun
 • 0
  micheldebourbon 11 ay önce
  bektaşilik inanç değilki. islam dininin tarikatlarından biri.
  0
  yuceltanay 11 ay önce
  size göre değil ama bektaşilere göre inanç
 • dünya dinleri

  Dünyanın büyük dinlerinden yerel dinlere ve inançlar hakkında bilgi vermek

  51 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  yuceltanay

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • hangi, dinden, inançtan olursa olsun önce saygı.
   küfür ve hakaret yok.