4

kurtarıcı

4 adet yanal yüzey, bir adet tavan, bir adet zemin... toplamda 12 kenar, 8 köşe, 6 yüz... küp şeklindeki karanlık odanın bir yüzeyinde beyaz bir kapı ve kapının karşısındaki yüzeyin tavana yakın kısmında küçük bir boşluk. bu boşluğun yanal yüzeyleri orantısız. tek ışık kaynağımız, tek zaman algımız. kapıyı aydınlatan ihtişamlı ve sönük ışığın geldiği yer de bu boşluk. odanın sıvası parça parça ve dokunduğumuz duvarların kimi yerleri sert kimi yerleri yumuşak. koku bize normal gelse de bazı sesler geçmişten bahseder.
oda, gördüğüm yerlerime benzeyen ve biraz benzeyen, kendilerine ‘insan’ denilen yaratıklarla dolu.
her daim kapalı olan beyaz kapı desensiz. kimi zaman ‘çocuk’ dedikleri hareketli canavarlar bu kapıyı açmaya çalışıyorlarsa da engellenir veya cezalandırılırlar.
kapı kolu aşağı indirildiğinde dahi içeri süzülen ışık, isimleri aynı olan bu yaratıkların birbirinden tamamiyle farklı olduğunu görmemiz için yeterli. siyah, kahverengi, beyaz insanlar. saçlı veya saçsızlar. bazı hasta insanların gözleri farklı, bazı insanlar hareketsiz ve çocuklar çok küçük. bazı insanlar çok güzel iken bazıları korkunç.
kapı açıldığında insan ve çocuklar sussa da kapıyı açan cezalandırıldığı için eski hallerine dönmeleri zor olmuyor.
insanlar kapıları açtığında herkesten farklı giyinen kişi, ki bu aynı zamanda cezalandırıcı, bize şunları söyler:
“kapıları açmak yasaktır, düzeni bozmayın. kurtarıcı gelene kadar bekleyin. kurtarıcı kapıyı açacak ve hepimiz kurtulacağız. kapıyı açarsak kaybederiz”
bir gün ona kurtarıcının kim olduğu ile ilgili sorular yönelttim, belli bir süre sonra kızdı. kurtarıcı dışarıda ve kapıyı açacağı zamanı bekliyor, dedi. daha fazla sormama izin vermedi. kızdı. sesi korkunçtu, sustum. benim gibi başkaları da susturulmuştu.
ayağa kalkmamı engelleyen şeyin ne olduğunu bilmiyorum, sadece korkuyorum. düşündükçe kalbim hızlı atıyor, titriyorum ve kilitleniyorum. kapıyı içeriden açabilecekken, kapıyı açacak kurtarıcıyı bekliyorum...

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

 • yazmak üzerine

  deneme, makale, fıkra gibi konular hakkında yazıların yazıldığı bölümümüzde amaç öğretmeyi ve bilgilendirmeyi gütmektedir.

  193 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider
  plumerion

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • =>konu dışına çıkılması yasaktır.

  =>paylaşılan yazılar bölümle alakasız ise kaldırılır. 

  =>+18 paylaşımlarda +18 ibaresi işaretlenmelidir.

  =>küfür, hakaret vb. söylemler kesinlikle yasaktır.

  =>yazarlar uzman olduğu veya deneyimi bulunduğu konular hakkında yazılar yazmalıdır.

  =>yazılan yazının mutlaka bir başlığı olmalıdır.