2

psikoloji ve psikiyatri arasındaki farklar nelerdir?

bu iki bilim dalı arasındaki esas ayrım, ikisinin eğitim anlayışları ve yaklaşımlarındaki farka bağlı olsa da çoğu insan bu noktayı gözden kaçırabilmektedir.

herhangi bir üniversitenin edebiyat fakültesinde yer alan "psikoloji bölümü", yalnızca psikolog yetiştirmekte ve öğrencilerine psikoloji bilimini öğretmektedir. buna karşın üniversitelerin tıp fakültelerindeki psikiyatri dalları, psikiyatr yetiştirmektedir. yani psikiyatr, ruh doktorudur.

kelime anlamlarına bakarsak psikoloji, ruh anlamına gelen psişe ve bilim ya da teori anlamına gelen loji kelimelerinin bir birleşimidir ve kısaca ruh bilimi olarak türkçeleştirilebilinmektedir. psikiyatri ise yine psişe ve tıbbi tedavi anlamı katan iyatri ekinin oluşturduğu bir kelimedir, psişenin tıbbi tedavisi anlamına gelmektedir.

psikiyatri ve psikolojinin ayrımı kavramsal olarak en temelde eğitim anlamındaki farkla ortaya çıkmakta, kelime anlamları da esasen bu ayrımı desteklemektedir; çünkü psikologlar gerçekten de tıbbi bir tedavi uygulamamaktadırlar. danışanları ile sadece psikoterapi ilişkisi düzeyinde bir işbirliğine girmektedirler. oysa psikiyatrlar tıp doktorları oldukları için ilaç reçete edebilmekte ya da diğer tıbbi uygulamaları gerçekleştirebilmektedirler. onlar da terapi yapabilmektedirler. her iki alan da kendini geliştirmeye çok açıktır; ancak bu noktada psikologların psikiyatrlardan ayrıldığı bir alan daha karşımıza çıkmaktadır: teori geliştirme, deneyleme, araştırma yapma ve literatüre yeni kavramlar kazandırma konusu psikologlar için oldukça hayati bir yerde durmaktadır.

psikoloji ve psikiyatri, birbirlerine destek olacak işler yapmak için ayrılmaktadırlar. psikolojini eğitimi ve literatür alanı, psikiyatrinin tıbbi bilgisine ve uygulama alanlarına destek çıkmalı, psikiyatrinin yöntemleri de psikolojinin içinde olduğu süreci kolaylaştırmalıdır.

sonuç olarak psikiyatri bir tıp dalı olurken, psikoloji bir sosyal bilim alanıdır. psikiyatrlar "tıp doktoru" ünvanını taşırken, psikologlar "sosyal bilimci" ünvanını taşımaktadırlar.

kaynak

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

dün
 • psikoloji

  bu konuda bilgilerinizi ya da deneyimlerinizi paylasabilir, ayni zamanda sorular sorabilirsiniz.

  19 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  medusaa

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • konunun disina cikilmamasi

  +18 icerik gerekmedikce paylasilmamasi

  hakaret iceren sozcukler kullanilmamasi