ilginç özellikleriyle bizi şaşırtan kargalar

  13
  gameofthrones 6.5.2018 12:03
  öncelikle yaygın olarak bilnen yanlış bir inanışı ortadan kaldıralım. bu hayvanlar halk arasında bilindiği gibi 150-200 yıl civarında yaşamıyor. ortalama ömürleri 15-20 yıl. türüne göre değişebiliyor. bazı türler 7-8 yıl yaşarken, bazıları türlerin ömürleri ise 22-23 yıla kadar çıkabiliyor.

  şimdi bu kuşların inanılmaz zekalarına değinelim. hem diğer kuş türlerine göre fazla zekiler, hemde araç-gereç kullanabiliyorlar. bunu kanıtlayan çeşitli deneyler var. ince uzun tüpün içindeki yiyeceği kancayla almak veya suyun alçaklığından dolayı yetişemediği yiyeceği almak için suyun içine taş atmak gibi.

  bazı bilim insanlarına göre doğada bulunan en zeki hayvanlar maymunlar değil, kargalardır. ayrıca insanlar tarafından yaşam alanları kısıtlanmış olsa da insanlarla yaşamayı bir avantaja dönüştürmüşlerdir.

  en önemli özelliklerinden biride sosyal ilişkileri’nin insanlara benziyor olması. topluluk halinde yaşıyorlar, tek eşliler ve eşlerine sadık kalıyorlar. yavruları olduğunda anne ve baba yavruların bakımını ortaklaşa üstleniyor. tehlikelere karşı birbirlerini koruyup kollayan bir yapıları var. ayrıca çok güçlü bir hafızaya sahipler asla unutmuyorlar.

  eğer yaralı bir karga görürseniz yardım ettiğiniz takdirde sizi hiç bir zaman unutmayacaktır. örneğin bir gün genç kadın balkonunda yaralı bir karga buluyor. kanatlarına zeytinyağı sürüp onu tedavi ediyor. karga iyleştiğinde uçup gidiyor. kadın ise günler sonra balkonunda kolye ve küpe gibi parlak eşyalar buluyor.

  mizahi yönlerinide es geçmeyelim. diğer hayvanların kuyruklarıyla oynayıp onları sinir etmek gibi huyları var.

  son olarak kargaların kinci hayvan olduklarına dair kanıya da değinelim. intikamlarını mutlaka alırlar. fakat kinci olarak nitelendirmek doğru değil. onların ki tamamen hayatta kalma dürtüsü.

  evet kargalar insanlara benziyor. onların dünyasında yapılan hiçbir şey karşılıksız kalmaz. iyilik yaparsanız iyilik, kötülük yaparsanız kötülük görürsünüz.
 • 0
  gaddarus 6.5.2018 12:07
  kargaları severim
 • 0
  caytiryakisi 6.5.2018 12:09
  lan hani çok yaşıyorlardı yıktın beni şu an tarumar ettin
 • 0
  sonjedi 6.5.2018 12:17
  bu hayvanların gerçekten hayran bırakan bir zekası var. özelikle internette bir video görmüştüm, bulursam editlerim, senden benden zeki puvom :/
 • 1
  dreamof_dawn 6.5.2018 12:50
  en azından hayvan kendine zarar verene tepki olarak karşılığında zarar veriyor, ama insanlar öyle mi? insanlar kinci, kıskanç ve haset, sırf hasetinden başkalarına zarar verebiliyor...
 • 0
  yorulmusinsan 6.5.2018 14:06
  bizim semtte çok karga var elektrik tellerinin üzerinde bekliyorlar. insanlar geçerken de sanki kendi aralarında muhabbet eder gibi ötüyorlar ben geçerken de ötüyorlar. ulan anlamıyorum ne konuşuyorsunuz anlayacağım dilden konuşun dedikodumu mu yapıyorsunuz? 😂
 • 0
  dreamfloyd 6.5.2018 14:08
  kargalar papağanlardan daha iyi konuşuyorlar.
 • 0
  bytsunami 6.5.2018 14:09
  hafızaları çok iyi
 • 0
  erenraphael07 14.5.2018 14:05
  çok zeki ve troller :d
 • 0
  altaydangelenbarbar 25.1.2019 00:27
  bizans karga olsaydı istanbul istanbul olmazdı ağalarrrrr
 • hayvanlar

  Hayvanlar ile ilgili tüm paylaşımlar!


 • harici paylaşımlar kaldırılacaktır.