6
devletin suriye'ye silah göndermesi suç mu değil mi?
bakalım uluslararası hukuk ne diyor? suriye'de 'iç savaş' olduğunun tespiti, 2012 yılı temmuz ayında kızılhaç uluslararası komitesi tarafından yapılmıştır.

iç savaşın var olduğu bir ülkede, savaşın taraflarından birinin 'halkın yegane meşru temsilcisi' sıfatını alması kaçınılmazdır. meşru temsilcinin self-determinasyon hakkı vardır. iç savaş durumlarında bu temsilci bu hakka dayanarak silah kullanabilir. tabi bu durumda taraflardan hangisinin bu sıfata haiz olduğu, kime göre neye göre soruları da mantıklı bir soru olacaktır.

bu soruların cevabı ise, türkiye’nin de içinde bulunduğu 130 ülkenin -ki bu ülkeler arasında avrupa devletleri, abd, suudi arabistan da vardır- 2012’nin aralık ayında suriye halkının dostları grubu’nun marakeş’teki toplantısında, 'ulusal koalisyonu' suriye halkının yegâne meşru temsilcisi olarak belirlemiş olmasıdır. ulusal koalisyonun silahlı kuvvetlerinden biri de özgür suriye ordusudur.

yukarıdaki bilgiler ışığında durumu şöyle özetleyebiliriz, ulusal koalisyon suriyedeki iç savaşın yegane meşru temsilcisidir, dolayısıyla temsilcinin silahlı kuvveti olan özgür suriye ordusu'nun self-determinasyon hakkına dayanaral silahlı mücadele hakkı vardır.

peki bizim açımızdan önemli olan noktaya gelelim. bu hak, bu temsilciye uluslarası silah yardımını suç olmaktan çıkarır mı? bm genel kurul'u 30 kasım 1973’te aldığı 3070 (xxvııı) sayılı kararında self-determinasyon hakkını kullanan halkların her türlü yardımı almalarının 'meşru' olduğunu belirtmiştir. 1981 yılında namibya ile ilgili almış olduğu 35/227 sayılı kararda ise, tıpkı suriye koalisyonu gibi halkın yegâne meşru temsilcisi olarak kabul edilmiş olan güney batı afrika halk örgütü’nün (swapo) self-determinasyon mücadelesine destek vermek için silah yardımı dahil her türlü yardımın yapılması 'çağrısında' bulunmuştur.

yine bu bilgiler ışığında bir sonuca varacak olursak, türkiye'nin özgür suriye ordusu'na - eğer ki bu yardım fiil tarihinde gerçekten öso'ya yapılmışsa - yaptığı silah yardımı, uluslararası hukuk açısından bir suç teşkil etmeyecektir. bu durumda devlet sırrı suç teşkil etmediğinden, devletin sırrını açıklayanlar hakkında tck hükümlerince ceza verilmesi bir hukuksuzluk teşkil etmeyecektir. ( fiil tarihinde öso ile ışıdin organik bağı var mıydı? bu yardımlar, dolaylı olarak, -
öso ile nispeten homojen bir yapıda oldukları varsayımında- - ki bu ihtimalde de 'kastın var olup olmadığı gündeme gelecektir' - ışide de yapılmış olabilir miydi? bu soruları, savaşın şu anki durumundan ve safımızın artık netleşmesinden dolayı incelemeyip, silah yardımının sadece öso'ye yapıldığını varsayarak cevaplamıyorum. akp'li olmadığım halde -böyle bir ifadeyi kullanmak zorunda bırakıyor bazı ileri zekalı yazarlar- açıkçası ben de silah yardımının ışid'e yapıldığını düşünmüyorum. ) yine bunun sonucu olarak da kılıçdaroğlu'nun hukuken adaletsiz olmayan bir karara karşı elinde adalet yazıysıyla tuz yürüyüşüne çıkması, sadece eleştirdiği reisçilik anlayışına rağmen her fırsatta kendisi de reisçi gibi davranan muhalif kesimlerde yankı uyandıracak ancak mantıklı ve tutarlı bir hareket olmayacaktır.

öznel yorumumu yapacak olursam, öso'nun nasıl bir bok olduğu konusunda herkes dilediğini düşünme hakkına sahiptir. isteyen terörist der isteyen çiçek çocuk der isteyen cehapeli bile diyebilir. asıl önemli olan hukuki bir bağlamda konuşurken ve adalet talep ederken tüm adaletsizliklere karşın mantıklı ve tutarlı eylemler sergileyebilmektir. türkiye gibi bir muz cumhuriyetinde adalet hak hukuk arayışında olan ben ve benim gibi insanların siyasal temsilcisi olanların, mantıksızlıklarına tutarsızlıklarına alkış tutmak, bu ülkeyi muz cumhuriyetine çeviren ve çevirmesine yardımcı olan zihniyetin davranış biçiminden farklı bir şey olmayacaktır. dolayısıyla kılıçdaroğlu'nun bu eylemine destek, mantıklı düşünebilen zihinler bence katılacaktır buna, aslında uzun vadede ülkenin daha da muzlaşmasına katkı sağlayacaktır.

sevgili dostlar geç gelen adalet adalet değildir. arzu ettiğin adaleti -normalde bunu talep dahi etmen gerekmiyorken, muz cumhuriyeti olduğumuz için talep etmemiz gerekiyor- zamanında talep etmemekse -biraz ağır bir tabir olacak ama eğer sen milyonların temsilcisi isen- ihanettir

k k nin pek çalışmayan kürt beyni hesaba kattığınızda bu durum makul gözüküyor
 • 3
  pcghost 5 ay önce
  değildir devletin çıkarı için yapılan her şey meşrudur işid el altında duracaksa silah verilebilir pydye karşı bizden daha iyi savaş veriyorlar sonuçta terör örgütü kavramı çıkarlara göre değil objektif bakarsanız amerika en büyük terör örgütüdür zaten ama medya böyle düşünmenizi engeller
  0
  altiniser 5 ay önce
  işte aradığım cevap " devletin çıkarı için yapılan her şey meşrudur " aynen öyle abi. önemli olan türk devleti çıkarlarıdır.
  bak abd nasıl bir gün pyd bir gün isid birgün pkk birgün rusya cin boyle gider iş tutuyorsa türkiye de bunu yapabilir. devlet çıkarları her zaman şahıs ve görüşlerden öndedir.
  -1
  diesel 5 ay önce
  ışid 2 askerimizi yaktı ve binlerce insanın kafasını kesti.

  bunu da aklınızın bir kenarında tutun. öbür tarafta destekçi olduğunuz için hesap vermek zorunda kalabilirsiniz.
  -2
  pcghost 5 ay önce
  eminim elinde amerikan üretimi bir cihaz var amerika vietnamda binlerce derece sıcaklıkta insabı yakan napalm bombası kullandı sen amerikan ekonomisine destek çıkarak bu kanları elinde bulunduruyorsun ahirette hesap vermek zorunda kalabilirsin
  0
  ananyamus 5 ay önce
  ee isidin 2 askerimizi yaktigi gercegini degistirdimi bu?
  2
  diesel 5 ay önce
  bu söylediklerini mantıklı buluyorsan zaten daha fazla konuşmamın faydası olmaz :) iş allaha kalmış demektir.

  allahtan isteğim sizin gibilerin gözlerindeki perdeyi kaldırsın. samimi olarak dua ediyorum.
  1
  ananyamus 5 ay önce
  anlamaz usta. suan kilifi buldu anlamaz.
  0
  hedap 5 ay önce
  yıl olmuş 2017 hala 2 askerimizi yaktı diyenler var.
  allah akıl dağıtırken şemsiye mi tutuyordunuz anlamadım ki.
 • 1
  sewo 5 ay önce
  dostum göz ardı ettiğin nokta var oda bu tarafların üstünlüğünü açıklayana değil, ışıd e gitmiştir.

  yani kelle kesen, masum insanları öldüren, dini islamiyet olmayanlara eziyet eden, masum melek olarak tabir edebilceğim bebekleri kesen eli katil terör örgütü ışıd, bunun günahını tartışmıyorum bile yaptıkları her şeye ortağız eğer karşı gelmiyorsak bu yardıma yanlış demiyorsak.

  bu süreçte devlet sırrı denen şey işlemez sen gizlice devletin silahını bir ülkeye verdiyse o zaman devlet malına ihanet suçu işlenir. kayıtlar tutulmamıştır.

  eğer istenerek ve belgeli veriliyorsa halkın öğrenmesi en birincil haktır.

  bu yüzdendir ki bu adam kanıtlarıyla sundu. peki neden cezalandırıyor.o süreçte bu işi yapanlar yarın ceza alıcaklar, savaş suçudur bu çünkü bilgi sızdırmadan bir ülkeye yardım yapmak fiili olarak savaşa ortak olmaktır. artık dış işleri bakanı, mit, genelkurmay...vb.

  bunun vermiş olduğu korkudan hapse atıldı.

  bu arada adalet geç gelse de adalet bir gün gelir. asıl bekleyen adalet çok can yakar. geç gelmesi problem değil bekletilmesi yazık günahtır.

  bu arada kemal beyin bu yürüyüşünün sebebi, yarın her türlü dış basın olayının korkudan haber yapamamasını engellemek, yani yarın ben türkiye bir ülke dışı gündem yaşarsa bunu öğrenemicem neden korkucak gazeteci 25 yıl yerim diye.
  0
  edige 5 ay önce
  silahların işide gittiği sadece bir iddaa olarak biliyorum hocam hatta bayırbucak türkmen beyi silahlar bize geldi tarzı bir açıklama yapmıştı
  1
  enon 5 ay önce
  şöyle de bir şey var başkan

  www.youtube.com/watch?v=hihY1aQ4dMk
  2
  sewo 5 ay önce
  dostum olayı anlatıyım.

  bir savcıya mit belge gönderir. 2 araç ışıde silah göndericek. sonra savcı 6 8 jandarmaya yolu tutar arabayı durdurur. o araçtaki herkesi tutuklar, sonra mitci bunlar derler ancak mit bunu onaylamaz.
  savcı soruşturma sonrası silahların genelkurmay dan çıktığını ispatlar ve ışıdin o sürede sahip olduğu bölgeye gittiği yazılı olarak araçtan çıkan belgelerde çıkar ve tutuklanan sözde mitçiler bunu kabul eder.

  1. mitçi tutuklanamaz hakan fidan izin vermeden.

  2. mitçi olduğu ispatlanamadı.

  ve o savcı sürüldü fetocu dendi. görevden atıldı. adam gelen belgeleri gösterdi "fetocu değilim ancak fetocuyum diyelim bakın mitten gelen belgeleri inceleyin dedi."

  yanı belgeler mitten gelmişti.

  bu olay devlet sırrı değil. suç ve suçun üstünü kapatılıyor.

  şüpheli olarak genelkurmay ı ve dış işleri bakanı suçlu bence yani tamamen bu son satır kendi yorumum.


  0
  enon 5 ay önce
  mitin içinde mit var o zaman
  0
  sewo 5 ay önce
  dostum mit içinde mit yok. mit belge sundu savcıya ancak tutuklananlar mitçi dediler. mit kabul etmedi bunu silah taşıyan mitçi değil dediler.

  bu yüzden suç mite atıldı.
 • 2
  desades 5 ay önce
  cok güzel bir yazü degişik bir açıdan baktığın için teşekkürler.
  yaptıkları yardım ve açığa çıkan silahlar devlet değil parti sırrıdır ve burdan anlaşılması gereken şeyin muz cumhuriyetinde artık bir parti devleti hâlini almış ve bu şekilde yönetilmektedir.
 • 0
  carven 5 ay önce
  katıldığım yerler var katılmadığım yerler de var.

  ama bende şuna inanıyorum. eğer kk bu yürüyüş sonucunda da eli boş dönerse. kazanan rte olursa.

  adaletin a'sını bile bekleyemeyiz çünkü sokak ihtimalini de yok etmiş olur. artık insanların hiç umudu kalmaz demokratik bir ülke adına.
  0
  edige 5 ay önce
  demokrasiyi sokakta arayamayız sokakta bulacağınız tek şey anarşidir bu yürüyüşün finali geziye dönerse zaten ayrışmış olan halk birbirinin kanını döker
  0
  carven 5 ay önce
  ülkenin başı her fırsatta ülkeyi kutuplaştırdığı için o iş zaten eninde sonunda olacak. komşu ülkelerde aynı senaryoyu izledik.

  demokrasinin rte ile tekrardan gelmesinin %1 bile ihtimali yok. yanlış anlama ben rte fanatiğiydim solcu falan değilim kuru muhalefet yapmıyorum ama görünen köyde kılavuz istemez.

  bir kesim her türlü olanağa, torpile, kadrolara sahipken diğer taraf zulme, hapse, fişlenmeye uğruyor. konuşmaya korkuyor herkes.
  0
  sewo 5 ay önce
  15 temmuz da biz adaleti sokakta aradık yani sokaklar adaletin korunacağı yer değil ama son umut sokaklardır.
  yanı anarşistler her yerde var onlar var diye hak aranmicak mı?
  daha kaybediceğimiz bir şey yok borcumuz 800 milyar dolaylarında domates 5 tl ama çiftçi kazanmıyor, aracı kazanmıyor. futbol desen kötü durumda her şampiyona(beşiktaşlıyım) şikeci diyoruz. bak benim takımıma bile diyorlar neden çünkü kimin eli kimin cebinde belli değil gs,fb, bjk, ts...vb.

  herkesin eli kirli bu adaleti korumak için yürüyene saygı duyarım.
  0
  edige 5 ay önce
  hocam o borç meselesini de yine ben paylaşmıştım hükümeti savunuyor gibi anlaşılmak istemem ben sadece suriye'ye giden silahlar hususunda suçlu dahi olsak bu işin üstünü kapatmamız gerektiğine inanıyorum derdim de bu katar'a teror örgütüne yardım yapıyorsun diye ambargo uygulandı ve açıktan tehdit edildi mısır açıklamasında katar gibi türkiye'ye de yaptırım uygulanmasını istedi kaldı ki katar'a yapılan ambargo türkiye'ye bi uyarıydı zaten 3 gün sonra ab ve abd bizi terör devleti ilan edip bize demokrasi getirirse ne yapacağız akp alt tarafı bir parti bugün var yarın yok sen sanıyormusun ki akpyi devirip gidecekler (devirip gitseler bile ben ülkemde yabancı otorite istemiyorum) suriye'ye giden silah konusunda yurtdışında akp zor durumda kalmıyor türkiye cumhuriyeti, devleti zor durumda kalıyor
 • 0
  sosyalmuhendis 5 ay önce
  yeri geldiği zaman kimse uluslararası hukuku falan gözetmez eger kazanan ülken olacaksa silah gönderebilirsin
 • 0
  romica 5 ay önce
  çok karışık bir konu bilmediğimiz onlarca değişken var. ne yorum yapsak bir tarafı eksik kalır.
 • 0
  mmikail11 5 ay önce
  herhangi bir terör örgütüne, ne şekilde olursa olsun finansman sağlamak suçtur.


 • karakurum

  bilim, tarih ve siyaset gibi konularda icerik olusturacagim

  23 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  karakurum

  hedap
 • benim görüşlerime uymayan her gönderi kaldıralacaktır. 

  görüşlerim düzenli olarak değişmektedir, içeriklerinizi silersem itiraz etme şansınız yoktur.

  türk insanının ahlakını bozacak her paylaşım kaldıralacaktır.

  ırk eşitliğini savunmak yasaktır.

  bu kurallara uyan herkes istediği gibi içerik paylaşabilir.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...