• 2
  systemfailed 17.12.2020 13:53
  insanlar ilk önce kendi dillerini öğrenmeden başkalarının dillerini öğrenmesi pek değerli olmaz.
 • 0
  caytiryakisi 17.12.2020 17:53
  bu çok mantıklı bir video değil. burası türkiye ve herkes türkçe öğrenmek zorunda. bu çocuk ana dilde eğitim alırsa, ileride ne yapacak? boğaziçinde kürtçe bölümler var da ben mi bilmiyorum?

  bu durum aslında kürt gençlerine dezavantaj olarak geri döner. türkçeyi çocuk yaşta öğrenmeleri, onlar için faydadır. ki malum artık iyi türkçe konuşmak bile para etmiyor, yabancı diller gerekiyor.

  milletin önümüze attığı tartışmalar içinde boğulmaya gerek yok. türkiye cumhuriyeti'nin dili tektir ve her vatandaş bunu ana dili olarak belirlemelidir.
  1
  bablisok 17.12.2020 18:33
  hayır herkes türkçe öğrenmek zorunda değil çünkü bu ülkedeki herkes türk değil ve bunu anormal bir durum olarak göstermekten vazgeçin

  anadilde eğitimden kastım sadece ilkokul değil gerekirse boğaziçinde kürtçe bölümler açmak

  sıkıntılı durum olacağını düşünüyorsanız birleşmiş milletlerde bunu yapan tam 113 tane ülke mevcut bunların arasında almanya, çin, abd, işviçre, hollanda, fransa, kanada gibi büyük devletlerde yer almaktadır ve bu konuda hiçbir sıkıntı çekmemektedirler

  eğer sen ilkokul eğitimini derslerini korece veren bir okulda alsaydın. o eğitimin gerçekten sana bir fayda sağlayacağını düşünürmüydün?
  1
  illedeo 19.12.2020 16:22
  kanada'da 20 milyon yabancı yok. bizde 20 milyon kürt var ve bu insanlar farkında olmadan bile olsa kötü şeylere alet olabilirler.

  20 milyon insanın resmi dil haricinde başka bir dil ile eğitim görmesi ve hatta yeni neslin türkçeyi öğrenmemiş olması, ülkeyi tam ortadan ikiye böler. dil önemlidir, dil sadece konuşmaya yarar bir araç değil aynı zamanda milletin kimliğidir.

  yoksa bizde de tatarca bölümü bile var ama konu o değil güzel kardeşim. kimse kürtçe konuşulmasın demiyor.
 • 0
  nu1zcan 17.12.2020 21:27
  bir bireyin en az bir dilde o da en iyi anadilde olur; kendisini mükemmel,şüpheye yer bırakmayacak şekilde ifade edebilmesi gerekir. gerektiği durumda hakkını savunup, sesini duyurması gerekir. bu yüzden anadilde eğitim çok ciddi bir önem arzeder. bir yetişkin,bir birey olmak için ön şarttır.
 • 0
  hedap 19.12.2020 20:20
  küreselleşen dünyanın anadili ingilizce olurken, biz bile kendi dilimizden vazgeçmeye yada modernize etmeye çalışırken kürt dili milliyetçiliği yapmak gericiliğin ilkelliğin maksimum boyuta ulaşmış hali ve dik alasıdır. zaten bu bile kürtçenin gelecekte hayatta kalamayacağı ve yok olacağının bir kanıtıdır.
  kürtçe zaten, en azından türk toprakları içerisinde, artık ölüm döşeğinde bir dil.
  anadilde eğitim ise burda "özgürlük" davası değil, kürtçeyi yani ölü bir dili yeniden diriltme davasıdır. bu tıpkı bir grup rum'un latince'yi diriltme, anadil olarak kullanmak istemesi gibidir. rum'lar bile kendi dili olan latince'yi kullanmak yerine yunanca'yı kullanıyor.
  türkiye'nin diline ve medeniyetine uyum sağlamak varken başkaldırmak zaten ilkelliktir. ülkenin gelişememesinin sebeplerinden biri de bunlardır zaten.
  bu çocuğu keşke ne türkçe ne kürtçe ingilizce eğitimi verip öyle yetiştirselerdi. küreselleşen dünyaya daha fazla uyum sağlayan bir insan olabilirdi.
  şimdi ölü bir dilin milliyetçiliğini yapan ebeveynlerinin yaptığı hatalar yüzünden belki daha kötü bir geleceği olacak.
  hayalleri hep hayal olarak kalacak. türkçe bilen insanlar bu insanların adına konuşma hakkına, onların elinden alınmış geleceklerinin milliyetçilik malzemesi yapma hakkına sahip değil.