5

aslında hiç birimiz kendimiz değiliz

bir düşünün, ya aslında siz, kendiniz değilseniz? düşünceleriniz, hisleriniz, inançlarınız ve arzularınız; gerçekten de siz istediniz diye mi öyle oldu? yoksa size böyle olması gerektiğini aşıladıkları için mi? bana kalırsa hepimiz hayat tarafından manipüle edildik. kandırıldık. aslında hiç birimiz son model bir araba almak istemiyoruz. hiç birimiz sokakta gördüğümüz o güzel kızı sevgilimiz yapmak istemiyoruz. hiç birimiz, bize dayatılan hiç bir şeyi yapmak istemiyoruz.

fark ettiniz mi, neredeyse her insanın düşüncesinin ortak bir yönü var. her zihin, kendi dünyasında yaşar. buna rağmen, her dünya birbirinin kopyasıdır. neden sürekli diğer insanlara uyum sağlamaya çalışıyoruz ki? üstelik bunu bilmeden yapıyoruz. bu durum o kadar basite indirgenmiş ki, 'elalem ne der' gibi klasik kalıplara dahi girmiş.

her birey doğuştan formatlı doğar değil mi? kendi düşüncesi, korkusu, inancı yoktur. yaşadıkça bunları kazanır. peki bizim kazandıklarımız, gerçekten bizim arzuladıklarımız mı? eğer size düşünceleri, inançları, idealleri bir liste şeklinde sunsalardı, şu an ki hayatınızda yaşadığınız şeyleri mi seçerdiniz? gerçekten de son model bir araba, lüks bir daire ve daha fazla parayı önemsemeyi mi isterdiniz?

"ben hayatımı basit materyaller ve diğer insanların istedikleri şeylerin peşinde koşarak geçirmeyi istiyorum, onları arzulamayı istiyorum!" diyecek olan kimse yoktur sanırım aramızda. fakat bu şekilde yaşayan insanlar aramızdalar. biz bu şekilde yaşıyoruz. biz asında kendimizi yaşamıyoruz, biz bu değiliz.

hiç birimiz, aslında kendi karakterimizi yaşamıyoruz. çevremizden gördüklerimizi, toplumun bize dayattıklarını ve kafamızın içine zorla sokulan 'iyi ve doğru" kavramlarını kendi süzgecimizden geçirmeden karakterimize enjekte ediyoruz. sonra da çıkıp ortaya "ben buyum!" diyoruz. değiliz.
 • 0
  yazarcizer 1 yıl önce
  kalıba döküyorlar bizi o zaman. 3-5 kalıp var işte oda çeşitlilik sağlıyor.
  0
  roxic7 1 yıl önce
  katılıyorum. benim demek istediğim de, kendi kalıbımızı kendimiz yapmamız gerekiyor.
 • 0
  berking 1 yıl önce
  içimizdeki benliğimizi dışarı çıkarmamız lazım
  -1
  roxic7 1 yıl önce
  benliğimiz yok ki, dışarı çıkaralım. önce o benliği oluşturmamız lazım.
 • 0
  abi 1 yıl önce
  pratikte ne yapmak gerekiyor peki? kalıplar dışına çıkmak çok zor çünkü.
  0
  roxic7 1 yıl önce
  kalıplar dışına çıkmaktan kastım, evi barkı satıp dağa yerleşmek değil ki. kendi benliğimizi oluşturup onun farkında olmalıyız. gerçekten istemediğimiz şeyleri istediğimizi sanıp peşlerinden koşmamalıyız. gerçek hayata adapte olmalıyız.

 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.

  420 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  roxic7

  ersals
 • görünürde bir kural yok. fakat gizli saklı bir kaç kural var. onları ihlal etme. düşün bakalım, sence hangileridir?