5

marranolar
marranolar: engizisyonlar zamanında ispanya'da gizli bir pesah seder'i. moshe maimon tarafından resmedildi.
marranolar, iber yarımadası'ndan kovulmamak için hristiyanlığa geçen fakat gizlice rabinik yahudiliklerini devam ettiren yahudilerdir. bu terim, 1491 gırnata antlaşması'yla verilen hakların elhamra kararnamesiyle geri alındığı 1492 yılında kullanılmaya başlanmıştır.
15. yüzyılda ispanyolca marrano kelimesi ilk olarak, yahudilik ve islam'da tüketilmesi yasak olan domuz anlamına gelmekteydi. bu sözcüğün ispanyol engizisyonu zamanında anlamı genişledi ve boyun eğmeyen kripto yahudilere karşı "pis" (sucio) ve "ahlaksız" (sin escrupulos) manaları yüklendi. bugünün ispanyocasında "marrano" kelimesinin yahudiler ile bir bağı kalmamıştır. bugünün portekizcesinde ise domuz anlamına gelen marrão kelimesi kripto yahudiler için kullanılmaktadır. ayrıca din değiştirenlere "konverso" veya "yeni hristiyanlar" denmektedir.
 • 0
  yuceltanay 11 ay önce
  bazı portekizli konverso veya yeni hristiyanlar, ibadetlerini kripto-yahudilik altında devam ettirdi. 20. yüzyılın başlarında, tarihçi samuel schwartz'ın yazdığına göre, başta belmonte, bragança, miranda ve chaves olmak üzere portekiz'in kuzeydoğusunda kripto-yahudi cemaatler bulundu. yazar, bu cemaatlerin 4 asır boyunca hristiyanlar arasında asimile olmadan varlıklarını devam ettirdiğini iddia etmiştir.belmonte'de ayakta kalan son kripto yahudi cemaati 1970'lerde resmen yahudiliğe dönüp 1996'da bir sinagog kurmuştur. 2003'te, amerikan sefarad federasyonu'nun desteğiyle, belmonte'nin 160 ila 180 nüfuslu cemaatine yahudilik eğitimi için belmonte projesi adı altında para toplanmaya başlanmıştır.
 • dünya dinleri

  Dünyanın büyük dinlerinden yerel dinlere ve inançlar hakkında bilgi vermek

  51 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  yuceltanay

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • hangi, dinden, inançtan olursa olsun önce saygı.
   küfür ve hakaret yok.