almanların 2. dünya savaşı'ndaki hataları

  5
  tofıta 18.1.2018 21:58 ~ 5.3.2018 21:32
  maus tankı üretildiğinde tankı taşıyabilecek köprü yoktu. çünkü tank 188 tondu.

  hitler doğu cephesinin planlarını yaparken rusların 200 tümenle direneceğini düşündü. ama derinlere gittikçe 360 tümenle karşılaştı. hepsini yendi ama daha derine gittikçe 200 tümenle daha karşılaştı ve almanların saldıracak gücü kalmadı. doğu cephesinin çökmesinin temel sebebi budur.

  enigma isimli şifreli haberleşme aracının şifresinin ingilizler tarafından kırıldığını fark edememişlerdir. ingilizler almanların tüm saldırı planlarından, askeri hareketlerine kadar herşeyden haberdar olmuş ama durumu gizlemek için binlerce insanın ölümüne göz yummuştur. yinede enigma'nın kırılması savaşı 2-3 yıl kısalttığı öngörülür.

  almanlar stratejik anlamda taşınabilir platformlar yerine devasa binaları tercih etmiştir. devasa binalar ne kadar gizlenmeye çalışılsa da müttefik devletler, tespit ettikleri noktaları aylarca bombardımana tuttu. ilginç olan yapılar o kadar sağlamdı ki binlerce bombardımana rağmen yıkılmadan günümüze kadar ulaştı. ama yapıların dışında askeri sevkiyat işleri sekteye uğradı.

  almanların kullandığı askeri araçlar (tanklar arazi araçları vb.) oldukça karışık sistemler barındırıyordu. döneminin ötesinde teknolik araçlardı hepsi. almanların askeri taşıtlar konusunda müttefiklere göre ne kadar üstün olduğunu tartışacak değiliz dimi :d . ancak araçlar arıza yaptığı zaman işler değişiyor tabi. mürettebat arızayı çözemeyince tankı terk ediyor. yüzlerce tiger ve tiger king tankı daha savaşa bile girmeden onarılamadığı için terk edildi yada imha edildi.

  almanların tercih ettiği silahlar, araçlar, binalar aklıma gelmeyen herşey o kadar pahalıydı ki 2. dünya savaşında alman ekonomisi yerle bir oldu. onlarca banka iflas etti. finans kaynakları birbir suyunu çekti. sonuç ? para bitti.

  almanların yanlış devletlere güvenmesi (mussolini aveli ve amerikayı savaşa çeken japonlar)

  dünyan'nın en büyük savaş gemisi ünvanını elinde tutan bismarck'ı fransa sahilleri yakınında savunmasız bırakmaları. ingilizlere göre gemi 3 saat boyunca topa tutularak batırıldı. almanlara göre 2 gün direnen denizciler, silahları tükenince gemiyi imha ettiler. (geminin uçaktan atılan torpido sonucu dümeni kilitlendi ve olduğu yerde dönmeye başladı. yani kaçmaları imkansızdı)

  almanların, ingilizlere giden yardım gemilerini batırması gerekiyordu. donanma komutanı savaşın başında 300 denizaltı istedi. fakat isteği dikkate alınmadı ve 1943 yılında yerine getirildi. yine almanların 1935 yılında icat edip bundan bişey çıkmaz diyip umursamadığı radar teknolojisi yüzünden, 1944 yılında alman denizaltıları ifşa oldu. almanların radarı ruhu bile duymadı..


  yazmadığım olay varsa buyrun sizde yazın :)
 • -1
  halilserdar 18.1.2018 22:47
  genel olarak aslında en büyük sebebi hitler'in ingiltere sempatizanı olmasıdır. ruslara yüklenmek yerine önce ingiltere ve fransa'yı halletseydi ki fransa'yı çoktan halletmişti, savaş çok farklı boyutlara gelebilirdi.
  0
  bohac 18.1.2018 23:01
  hitler de bunu hiç düşünmedi zaten
  0
  halilserdar 18.1.2018 23:03
  usta düşünmediği için adam savaşı kaybetmiş zaten. bağnaz davranmış
  0
  bohac 18.1.2018 23:12
  denizaslani harekatini tasarlayip britanya savasini gerceklestirmis. basarisiz olunca rusya'ya donmus. bir akilli biz degiliz yani
  0
  halilserdar 18.1.2018 23:04
  ingiltere'yi ulaşmaya çalıştığın ama seni parmağında oynayan kız gibi düşün. hitler için öyleymiş diyeyim