bakara suresi 65. ayet

  1
  shewolf 26.7.2023 00:30
  "elbette bilirsiniz ki, (hz davud zamanında) kavminiz cumartesi günleri balık avlamaktan men edilmişti. bunu dinlemeyip yakalayanlara 'hakir maymunlar olun' dedik

  “şeyhzade ve alusî tefsirlerinde zikredildiğine göre, musa a.s cuma gününü sadece ibadete ayırmak istedi,beni israiloğulları ise,buna muhalefet ederek “cumartesi günü olsun,çünkü allah-u teala o gün hiçbir şey yaratmadı.”dediler.bunun üzerine allah-u teala, musa a.s ‘a “onları istedikleriyle baş başa bırak,sonra ben onları bu hususta imtihan edeceğim” diye vahyetti. onlara cumartesi günü çalışmayı bırakmalarını emretti ve o gün balık avlamayı haram etti. bu hal davud a.s zamanına kadar devam etti (o zamana kadar emri tuttular.) davud a.s zamanında ise haddi aştılar.

  3 grup oluştu. allah'ın emrini yerine getirip uyaranlar
  allah'ın emrini yerine getirip uyarmayanlar
  allah'ın emirini yerine getirmeyenler ( balığı cumartesi günü tutanlar) sonra bu gruplar arasında tartışma çıkıyor. allah'ın yolunda olanlar yasağı çiğneyenleri uyarıyor fakat bunu duyanlar onları dinlemeyip aralarına uzun bir duvar örüyor.

  ertesi sabah çalışanlar duvar yanına gelip,kapının kapalı olduğunu gördüler ve içeriden ses gelmediğini fark ettiler. sonra duvarı aştıklarında gençlerin maymuna yaşlıların hınzıra dönüştüğünü gördüler.

  imam-ı mukatil,onların yedi gün yaşayıp, sekizinci gün öldüklerini iddia etmiştir. bazıları da onların ölmediğini bugün bulunan maymunların ve hınzırların onların neslinin olduğunu söylemişlerdir fakat müslimin ve ibn-i mesut’un rivayetleri bu sözleri çürütmektedir.
 • 1
  hadiyarimaya 27.7.2023 18:43
  ayet güzel, rivayetler işi karıştırıyor hep.