8
zaman, zaman yolculuğu, çoklu evrenler teorisi, kara delikler ve solucan delikleri üzerine.
daha önce farklı yerlerde yazdığım bir yazıyı kaybettim, bu yüzden sizler için tekrar yazma kararı aldım.

bu kısa girişi siktir edip konuya gelecek olursak solucan delikleri, kara delikler, zaman yolculuğu ve çoklu evrenler teorisi hakkında konuşmak istiyorum. tabii bu sadece girizgah, sorularınızı ve fikirleriniz iletirseniz yorum kısmında yardımcı olacağım. fakat bu bir girizgah olduğundan kavramları biraz açıklamak istiyorum.

solucan delikleri hemen hemen her an çevremizde açılıp kapanan, zaman içinde hareket etmemizi sağlayabilecek cisimcikler. fakat ortada şöyle bir sorun var, solucan deliğini görebilmek, girebilmek ve sağlam olarak çıkabilmek için einstein'in izafiyet teorisinin, diğer bir adıyla izafiyet kuramını gerçekleştirmemiz gerekiyor. yani bunu yapabilmek için ışık hızından daha hızlı olmamız gerekmekte, teoride her ne kadar mümkün gözüksede, pratikte henüz gerçekleştiremedik.
kara delikler hiç bir maddenin karşı koyamayacağı çekim alanına sahip tekilliklerdir. yani hacimleri olmadığı düşünülür, gözleme göre böyle. fakat kara delikler aslında tesaractlardır, yani dört boyutlu oluşumlardır. en, boy, derinlik ve dönüşüme sahiplerdir.
hatta şu gif ile daha iyi anlayabilirsiniz.
upload.wikimedia.org/...ns/d/d7/8-cell.g

boyut konusunu detaylandıracak olursak, elinize bir kağıt alın ve bir nokta koyun, kağıt üzerinde tek boyuta sahipken, gerçekte boyutsuzdur. daha sonra bir doğru çizin, kağıt üzerinde tek boyutluyken gerçekte de tek boyutludur. şimdi en civcivli kısma geliyoruz, bir küp çizin kağıt üzerinde iki boyuta sahipken gerçekte üç boyutludur. yani tesseract oluşumunu üç boyutlu gördüğümüz halde tesseract dört boyutlu bir cisimciktir. bir boyut geriden geliyoruz, bu neden tesseract kara deliklerin başlangıcına yol açabilir.
çoklu evrenler teorisine gelecek olursak, diyelim ki zamanda yolculuk yapmayı başardınız. bu teoriye göre farklı bir paralel evrende bir klonunuz istediğiniz zaman diliminde canlanıyor. fakat kendi evreninizde öldüğünüz için zaman yolculuğu yapmamış oluyorsunuz. bu da demek oluyor ki, imkansızlıkların içinde bile bir imkan vardır. detaylı bilgi için, şu kısa filmi izlemenizi öneriyorum.
youtube.com/.../watch

son olarak zaman yolculuğuna gelirsek, teoride mümkündür ve einstein'e göre zamanın lineer doğrultusundan çıkmayı başarıp bu düzlemin dışında bir noktada bulunabilirseniz. tüm zaman düzlemini yönetebileceğiniz için tanrı olabilirsiniz, hatta belki gelecekte biri başarmıştır ve inandığınız tüm tanrıları var eden kendisidir.
dip: kendi fikirleriniz ve yorumlarınızı aşşağıda paylaşırsanız müteşekkir olurum, iyi geceler.
 • 0
  oxygen 1 yıl önce
  öncelikle iyi geceler. bu keyifli yazını keşke seninle tartışabilecek birileri olsaydı gerçekten çok mutlu olurdum ben de. beni ilgi alanım olmadığı ve çok da bilgim olmadığı için kendimi kötü hissettim.

  aklıma takılan bir konu var. karadelikler 4 boyutlu ise teknik olarak biz onları göremeyiz değil mi? aynı şekilde 2 boyutlu olanlar da bizi göremezler. peki o zaman 3 boyutlu olarak bizler 4 boyutlu bir şey tarafından nasıl yutuluyoruz. daha doğrusu yutulmak bizi hiç bir şekilde değiştirmeyeceği gibi farkında bile olmayacağız. defalarca karadeliklerde yutulmuş bile olabiliriz. her gün aynı gökyüzüne mi bakıyoruz?
  1
  flushsociopath 1 yıl önce
  ta daa işte bilinmez nokta bu, keşke cevap verebilecek seviyede olsaydım. ama ne yazık ki değilim...
 • 0
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  1. karadeliklerdeki 4. boyut olarak bahsettiğin dönüşüm boyutunu anlatan gife göre herhangi bir köşeyi seçip takkip ettiğimde dış köşe biraz ilerleyince iç köşe gibi görünmekte yani bu bir su damlasına fiziksel kuvvet uygulayarak dştaki moleküllerin içerdekilerle yer değiştirmesi gibi mi?

  2.eğer böyleyse biz kara delik oluşturmuş olmuyormuyuz?

  3.nokta kağıt üzerinde tek boyutlu gerçekte neden boyutsuzdur?
  0
  flushsociopath 1 yıl önce
  ilk olarak kara delik oluşturmuş olmuyorsun, çünkü o gifteki cisim sonsuza dek bu hareketi yaparak çevredeki her şeyi yutuyor. sonsuz köşe oluşturuyor ardından hiç bir şey yokmuş gibi patlıyor, örnek olarak big bang.
  ikinci olaraksa nokta bulunduğumuz düzlemde sonsuz sayıda olan bir cisimcik, eni, boyu ve derinliği yoktur. nokta sadece noktadır fakat kağıda çizdiğin zaman kalemin ucundaki mürekkep bir yükseklik oluşturur bu yüzden tek boyutlu görürsün.
 • 0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  kağıt üzerinde nokta boyutsuz değildir.
  gerçek boyutsuz bir noktayı biz belirleyemeyiz
  0
  flushsociopath 1 yıl önce
  bi üstteki yanıtın ikinci kısmı açıklayıcı nitelikte sanırsam.
 • 0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  konuya hakim değilim fakat bildiğim kadarıyla şuan ki bilgiyle bile çok fazla değişken ve çok fazla bilinmeyen var. bilinmeyenleri uzay keşfiyle bilebiliriz. bunun için uzayın bizden en uzak noktalarına tam donanımlı keşif insanları ve ekipmanları göndermeliyiz. her ne kadar bu yapılsa da uluslar arası olması herkesin katkıda bulunması daha iyi olacaktır. uzayın hala bizim için bilinmeyen aynı zamanda bir değişken olduğunu düşünürsek teoriyi bilmekle pratikte gerçekleştiremediğimizin nedeni uzayı es geçiyor olmamızdır. hala bizim için soru işareti olan uzayda cevap bulmak bir insanın pratikte gerçekleştireceğinden daha olası görüyorum ben. o yüzden bana göre x uzay ve bulunmayı bekliyor. tabi teknolojinin hala uzayı gezebilecek boyutta olmadığının farkındayım ama bu teknolojilerin taslakta olup destek beklediğinin de farkındayım.


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...