2
volkan demirel "taka" gazetesine açtığı davayı kazandı
taka gazetesinin "bu pislik bırakmadan türk futboluna rahat yok" manşeti üzerine volkan demirel açtığı davayı kazandı.

fenerbahçeli kaleci volkan demirel’in, 2014’te çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen trabzonspor-fenerbahçe maçı sonrası fotoğrafını kullanarak, “bu pislik bırakmadan türk futboluna rahat yok” manşeti atan gazeteye açtığı dava sonuçlandı.

trabzonspor hükmen yenik sayılmıştı
hüseyin avni aker stadı’nda 10 mart 2014 tarihinde oynanan trabzonspor - fenerbahçe karşılaşması 1-0 fenerbahçe lehine devam ederken, taraftarların çıkardığı olaylar nedeniyle müsabaka 45+9. dakikada hakem tarafından tatil edilmiş, trabzonspor'un (3-0) hükmen yenik sayılmasına karar verilmişti.

neler yaşanmıştı?
olaylı karşılaşmadan 3 gün sonra trabzon’da faaliyet gösteren yerel gazete “taka” maçtaki olayların başlangıç nedeni olarak fenerbahçeli kaleci volkan demirel’i göstermiş ve demirel’in fotoğrafını kullanarak, “bu pislik bırakmadan türk futboluna rahat yok” şeklinde manşet atmıştı. spor camiasında büyük yankı uyandıran manşete volkan demirel de tepkisiz kalmayarak, avukatı aracılığıyla taka gazetesi yetkilisi hakkında savcılığa şikayette bulundu. bunun üzerine savcılık, taka gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü erol s. hakkında “alenen hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açtı.

"volkan seyirciyi tahrik etti"
beykoz adliye ceza mahkemesi’nde yargılanan erol s., ifadesinde, olaylı maçın oynandığı dönem halk arasında volkan demirel ile ilgili rahatsızlık olduğunu belirti. trabzonspor - fenerbahçe maçından sonra demirel’in seyircileri tahrik ettiğini ve hakaret içeren kol hareketleri yaptığı kaydeden erol s., “bu nedenle toplumda büyük infial meydana gelmişti. buradaki pislik ifadesinden maksadımız bir spor adamı futbolcunun yakışmayacağı davranışları ifade etme anlamındadır. trabzonspor ile fenerbahçe kulübü birbirine düşman değil ezeli rakiptir. söz konusu davada ‘pislik’ ifadesi kabullenilmeyen davranışlar anlamında kullanılmıştır. kaba bir ifade olabilir ancak hakaret anlamında kullanılmamıştır” dedi.

şikayetçi volkan demirel ise olay nedeniyle tarafına basın yolu ile hakaret eden kişiden şikayetçi olduğunu söyleyerek, “bu suç nedeniyle zarar gördüm. davaya katılmak istiyorum” şeklinde ifade verdi.

pislik manşeti suç sayıldı
davayı karara bağlayan mahkeme, sanığın sarf ettiği “bu pislik bırakmadan türk futboluna rahat yok” cümlesinin eleştiri sınırlarını aşıp demirel’in onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek mahiyette olduğunu belirtti. mahkeme, bu nedenlerle sanığı bin 740 tl adli para cezası ile cezalandırdı. sanık 5 yıl içinde suç işlediği takdirde bu para cezasını ödemek zorunda kalacak.

kaynak

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • haberler

  haberlerin paylaşıldığı bölüm.

  87 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  sadurra

  canki
 • yapılabiliteler:


  - haber linkleri paylaşılabilir.

  - haber videoları, fotoğrafları paylaşılabilir.

  - haber yazıları paylaşılabilir.

  - yazarlar video ve fotoğraf destekli olarak kendi haberlerini paylaşabilirler.

  paylaşım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  - tarih vermekten çekinmeyin.

  - abartıya kaçmayan, açıklayıcı başlıklar kullanın. 

  - link paylaşımına ''yorum'' eklemek istediğinizde başlığa önce haberin ne olduğunu yazıp eğer yorumunuz kısaysa yorumunuzu parantez içerisinde belirtmeniz çok çok rica olunur. 

  örnek: kızılay avm'de şüpheli paket panik yarattı (nereye gidiyor lan bu ülke?) 

  yani başlığa ''ülke nereye gidiyor beyler?'' şeklinde sadece yorumunuzu yazmayın. gireceğimiz link'in ne olduğunu bilelim biz. 

  - ''ya kardeşim ben bir haber okudum, valla içim çok dolu, ben şuraya sayfalarca yardırmak istiyorum'' diyorsanız haberi ''yazı'' formatında paylaşın ve lütfen başlığınız haberin ''ne olduğunu'' söylesin. yazıda ise önce kaynağı belirtip ardından yorumunuza geçin.

  örnek:

  başlık: ''kızılay avm'de şüpheli paket panik yarattı''

  yazının ilk cümlesi: (kaynak) abuksabukhaber.com/haberler/ankara/avm/bomba

  yazının devamı: ya ben bu ülkeyi anlayamıyorum kardeşim...

  bunu neden istiyorum? çünkü bu bölüme giren kişinin ilk amacı ''haber'' okumak. o yüzden önce haberi okuyup sonra sizin yorumunuzu görmeli.


  - link'i paylaşıp içeriği ekledikten sonra sanki içeriği ekleyen siz değilmişsiniz gibi paylaşıma girip yorum yapmak da bir seçeneğiniz, siz bilirsiniz.


  uyarı: bölümle alakasız ve reklam kokan içerikler silinecektir. 
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...