19

yüzmeyi nasıl öğrenirim?

yıllardır beceremediğim şeylerden biri de yüzme. kaç defa denedim anca suda çırpınıyorum su üstünde duramıyorum ilerleyemiyorum.

sizin pratik taktikleriniz önerileriniz filan var mı puvolar?
 • 1
  sewo 5 ay önce
  yüzmek için önce boğulmaktan korkmaman lazım.
  1
  gaddarus 5 ay önce
  korkmuyorum zaten reis içim dışım suyla doluyor :d
  1
  systemfailed 5 ay önce
  8 saate ögretıyorlar artık
  0
  gaddarus 5 ay önce
  ücretsiz öğretmiyorlar mı :d
  1
  systemfailed 5 ay önce
  beleyilere baglı komplekslerde evet denılecek kadar küçük bir ücrete hallediyorlar
  0
  gaddarus 5 ay önce
  bizim mahalleye de belediye yapıyor onun bitmesini bekliyorum :d
 • 1
  shewolf 5 ay önce
  yüzmen gerek
  2
  gaddarus 5 ay önce
  borç ve dert içinde yüzebiliyorum fakat suda bir türlü başaramıyorum
 • 2
  bizanskurdu 5 ay önce
  aslında çok kolay. sırt üstü yatmaya çalış, kafayı yatırırsan vücut onu izler. en önemlisi kafa. aslında insan zaten yüzebilecek şekilde yaratılmış fakat korktuğu için yüzemiyor. bebekleri mesela doğar doğmaz at suya, asla batmazlar ve yüzerler çünkü korku nedir bilmezler.
  1
  gaddarus 5 ay önce
  küllerimden yeniden doğmam lazım o zaman
 • 1
  altaydangelenbarbar 5 ay önce
  çırpınmayacaksın kendini bırakıcaksın ona nazik kol ve ayak dokunuşlarıyla seveceksin onu benimde yüzüme çıpır şıpır vursan bende seni boğmaya çalışırım amk en gıcık olduğum hareket o ne öyle hırçın denizlerden ankara açıklarına vuran izmirli gibi
 • 1
  kaptanblack 5 ay önce ~ 5 ay önce
  ben çok heyecanlanıyordum, nefes kontrolüm yoktu. yüzme kursuna gittim 1 ayda öğrendim. aslında 1-2 günde öğrenilebilecek bir şey ama heyecanlanmamak gerek.
  0
  gaddarus 5 ay önce
  heycanlanmıyorum ki
 • 1
  sjense 5 ay önce
  birinin seni derin bir suya atması lazım, çırpınarak öğrenirsin. babam bana öyle yapmıştı. diğer türlü aşırı zor. hele korkun varsa
  0
  gaddarus 5 ay önce
  ben kendimi atıyorum ama olmuyor reis :d
 • 2
  magic 5 ay önce ~ 5 ay önce
  heyecanlanmam sanırsın ama heyecanlandığın için elini ayağını çok hızlı çırpıyorsun ve batıyorsun. aslında hiçbir şey yapmasan nefesini tutup öyle direk gibi dursan bile görürsün kafan bi batar bi çıkar ama batamazsın. benim tavsiyem bi havuza git, havuzun boyunu biraz aşan ama fazla da derin olmayan bi kenarında yandan tut ve bırak. bıraktığın zaman suda yukarda kalmaya çalış ama unutma ayağını hızla çevirdiğin anda batacaksın gene. yavaş yavaş yaparsan batmazsın ya da kısa süreli batarsın o kısa süreli batışlara hakim olduğun zaman boğulmayacağını anladığın zaman yüzmüş oluyorsun. bu kenardan tutup bırakmayı bir gün boyunca akşama kadar yap (bırak-yüz-batarken tut bunları içinden sayarak yaparsan bi bakarsın sonsuza kadar sayacak hale gelmişsin) ikinci günde öğrenmiş olursun, ki bence yüzmenin temeli de budur, ilerlemek daha basit ama durduğun zaman batıyorsan sıkıntı.
  2
  caesar 5 ay önce
  havuzda yüzmek daha zordur, onu da bilsin
  1
  magic 5 ay önce
  aksini düşünüyorum. yoğunluk farkı olarak deniz suyu tuzlu havuz suyu klorlu illaki belli bi miktar fark olacaktır ama denizin dalgaları yüzmeyi daha da zorlaştırıyor
  1
  lazcoder 5 ay önce
  3 metre dalgalara karşı yüzmeyi öğrendik biz.. sen ne anlatıyorsun
  1
  magic 5 ay önce
  poseidon kardeş neler yapmışsın sen öyle
  1
  lazcoder 5 ay önce
  yolumuzu buluyoruz işte...
  1
  magic 5 ay önce
  aga be
  0
  caesar 5 ay önce
  tabi dalga varsa işler değişir çarşı karışır
  1
  gaddarus 5 ay önce
  evet durduğum yerde batıyorum acaba böbreğimde taş mı çok
  2
  magic 5 ay önce
  durduğun yeri bi kontrol etsen belki pudingte yüzmeye çalışıyorsun
  1
  gaddarus 5 ay önce
  hep dibe batıyoruz aga be..
  1
  magic 5 ay önce
  bizde nükleer füze yok mu salla şu amerikaya rusyaya ikişer tene herkes hizaya gelsin. bu böyle olmaz sürekli köşeye sıkışıyoruz
  1
  gaddarus 5 ay önce
  varda kötü günler için saklıyoruz hemen çar çur etmeyelim
  1
  magic 5 ay önce
  vadeli nükleer hesabı?
 • 1
  lazcoder 5 ay önce
  gel öğreteyim puvo, buradan söylemeyle olacak iş değil.
  1
  gaddarus 5 ay önce
  nereye geleyim :d
  1
  lazcoder 5 ay önce
  sorduğun soru mu bu şimdi :) rize'ye tabiki. hayatında göremeyeceğin büyüklükteki dalgalarla öğreteceğim. kıyıdan denize 1 adım attığın an boyuna kadar derine ulaşıyorsun. en güzeli ise yağmurlu havalarda yüzmek... karadeniz'in en sert halinde yüzmek ayrı bir zevk
  1
  gaddarus 5 ay önce
  ben yüzmeyi ölmeden öğrenmek istiyordum hahshhaa :d
  1
  lazcoder 5 ay önce
  yapma be puvo .d.d.d tamam ölen çok karadeniz'de ama bir şey olmaz. tekniği bildikten sonra her yerde yüzersin
  1
  gaddarus 5 ay önce
  işte bilmediğim için hahshah :d
  1
  lazcoder 5 ay önce
  sen kendini bana sal :d
 • 3
  cognitoran 5 ay önce
  yüzme nasıl öğrenilir?

  1. adım: suya adaptasyon!
  yüzme bilmeyen yetişkin bir insanın ilk yapması gereken eylem, suya alıştırılmasıdır. suya adaptasyon yüzmenin ana kuralıdır. geçmişte suda boğulma ve benzeri gibi nedenlerden dolayı korkuları olan kişiler, suya adapte olmakta biraz daha zorluk çekebilir. kimileri boy hizasına kadar suya girebilirken, bazıları sudan tamamen kendilerini geri çekerler. suya adaptasyon yani alışma evresini ilk olarak tamamlamak gerekir. yetişkin bir insanın suya alışması için suya girip suda yüzmese bile vakit geçirmesi gerekir. suda kalmak, suda kalıp yüzmemek, yüzme dürtüsünü uyandıracak ve denemelerin başlangıcını oluşturacaktır. eğer bu evreye geldiyseniz suya adaptasyonu tamamlamışsınız demektir. suya adaptasyon için sudan korkmayın ve sık şekilde denize girin.

  2. adım: nefes kontrolü!
  suya adaptasyon sağladığınız ilk anlardan itibaren nefes kontrolünü öğrenmeniz gerekir. yüzücüler nefesi hızlı şekilde ağızdan alıp burundan yavaş yavaş verirler. bu, yüzücülere avantaj sağlar. çünkü ağızdan daha hızlı nefes alınabilir ve burundan yavaş yavaş kademeli olarak nefes vermek mümkündür. nefes kontrolü, boğulma düşüncesini kafanızdan atmanızda önemli rol oynamaktadır. eğer nefes kontrolünü doğru yapmazsanız devamlı ağız ve burun deliklerinizden su girebilir. bu da pek istenen bir durum değildir ve sizin sudan kaçmanıza sebep olur. bu nedenle suda nefes kontrolüne önem verin.

  3. adım: pekiştirme!
  suya alışma evresini birbiri ile bütünlemek için yüzmeyi öğrenmeden önce başınızı suya sokup denemeler yapabilirsiniz. suya alışmanızı bir adım öteye götürerek suya adaptasyonunuzu pekiştirecek bir eylemdir.

  4. adım: ayak çırpma!
  nefes kontrolü ve suya adaptasyon başarıyla tamamlandıktan sonra yüzme eyleminin dördüncü adımına geliyoruz. burada devreye girecek olan faktör, ayak çırpmadır. yüzme bilmediğiniz için ayak çırpmayı doğru şekilde uygulamanız zor olabilir. bu nedenle ayak çırpmayı bir simit veya kolluk ya da suda batmayan top yardımı ile denemeniz önerilir. örneğin, kollarınızı öne doğru uzatın ve elinizde top olsun. toptan destek alarak ayaklarınızı suda çırpın. veya şişme simit varsa ona tutunarak yine ayaklarınızı çırparak ilerlemeye çalışın. bu şekilde ayak çırpma antrenmanı yapabilirsiniz. ayak çırpmada ayaklar bilekten itibaren gergin olmalıdır. çok fazla kasmanıza gerek yoktur. çok fazla kasıp, germeniz, kramp girmesine yol açar. ayaklar birbirine yakın olacak şekilde çırpılmalıdır. ayak çırpma, yüzme bilmeyenlerin en büyük hatalarındandır. yüzmede ayak devamlı aktif şekilde çırpılmalıdır. bu sayede su üzerinde durmamız sağlanır.

  5. adım: kollar!
  kollarımız birer makine gibidir. biri suyu karşıdan alıp geriye doğru alttan çekerken, diğeri aynı anda öne doğru havadan uzanmalıdır. bu kombinasyonu gerçekleştirirken kollar omuz hizasında, parmaklar ise kapalı olmalıdır. kulaç olarak bildiğimiz kollarla uyguladığımız bu kuvvet, suda ilerlememizi sağlar.
  0
  gaddarus 5 ay önce
  gayet bilgilendirici teşekkürler puvo
  2
  politicsinturkey 5 ay önce
  gayet bilgilendirici olsa da uygulamaya geçme her daim sıkıntı :)
  1
  gaddarus 5 ay önce
  en zoru başlamak
 • 2
  harleyyguinn 5 ay önce
  önce hep ayaklarının değdiği yerlerde vakit geçir suya alış, kavra. sonra suya atladiginda zaten bir bakmişsın yüzüyorsun
  0
  gaddarus 5 ay önce
  ahh keşkeee
 • 1
  hedap 5 ay önce
  ankara'li olunca normal tabi:)
  havuzda 10 11 yaşlarında felan bir abi beni havuzun ortasına kadar götürüp bıraktı. bir anda ayaklarım yere degmeyince korkudan abiye doğru çırpınmaya başladım. ben yaklaştikca o hibine uzaklaşıyordu. iyice korku bastı beni. o da gülüyor. o gün öğrenmişim yüzmeyi. ertesi gün baya su üstünde kalmaya felan başlamışim yani. yüzebilmek hepimizde olan bir beceri ama onu ortaya çıkaracak şartların oluşması işi hızlandırıyor.
  1
  gaddarus 5 ay önce
  denizde çırpındım olmadı havuzda çırpındım olmadı bekle beni okyanus :)
 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  584 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  magic
  banabubade

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)
  • kural dışı açılan başlıklar değiştirilecektir.