platform

  7
  kayipunicorn 31.3.2020 15:38
  kapitalist sistemi çok güzel anlatan bir film. filme ismini veren platform, dikey biçimde inşa edilen, her katında iki mahkûmun yer aldığı ve ortasında kare şeklinde bir boşluğun olduğu bir hapishanedeki yemek servisi için kullanılıyor. bu platform sıfır noktasında, yani en üst katta en lüks, en şatafatlı yemeklerle doldurulan bir davet masası olarak yola çıkıyor, ancak yüzlerce kattan oluşan hapishaneyi dolaşırken her katta iki dakika boyunca durduğu için en dibe inene kadar mahkûmlarca talan ediliyor. oyunun kuralıysa basit, en üst kattakiler en iyi beslenenler oluyor alttakilere onların artıkları kalıyor. sözde, sıfırıncı katta hapishanedeki herkese yetecek kadar yemeğin olduğu bir masa hazırlandığı iddia ediliyor hikâye dâhilinde. en alt kata gelene kadar yemeğin yetmemesinin sebebiyse mahkûmların aç gözlülüğü ve ihtiyacı olandan fazlasını yemeleri oluyor. mahkûmların hücreleriyse rastgele bir şekilde her ay değiştiriliyor, böylece bir mahkûm hayatı boyunca zincirin en üstünde yer alıp semiremiyor.
 • 1
  tesla52 31.3.2020 17:19
  efsane senaryo antikapitalist film yapmayı çok istiyorum, bu gece izlemem lazım bunu, zamana karşı filmi geldi aklıma :)
 • 1
  champ 31.3.2020 18:25
  ben izledim gayet iyi, sürükleyici bir film. buna ek olarak filmde inanılmaz gizli mesajlar var. her karakter her sahne çok ince düşünülmüş. bunları ilk izleyişte anlamak zaten imkansız. internette incelemeleri var oradan bakabilirsiniz.
 • 1
  asfalttakiruh 31.3.2020 21:14
  "salo ya da sodomun 120 günü'"nü izlememiş amatör tayfa için iyi sayılacak film ama suya sabuna dokunmadan çekilmiş bir filmi beğenemeyeceğim malesef,kapitalist sisteme dokundurmaktan çekinmiş sonunu boşluğa bağlamış anlatmak istediğini kör göze parmak anlatmış ve kapitalist sistemin netflix inde yayınlamış işgüzar film
 • 1
  gaddarus 1.4.2020 02:35
  biraz önce izledim senaryosu iyi film çoğu kişi sonu anlamamış zaten diyorlar mesaj iletildi kapitalizm nasıl bir sistem olduğunu adamlar izleyicinin kafasına sokmuş iyice kapitalizm bence en iyi böyle anlatılırdı etkileyici ve sürükleyici bir filmdi tavsiye ederim