5

parapsikoloji nedir

1930’lu yılların başında abd'nin duke üniversitesi'nde joseph banks rhine ve eşi louisa rhine tarafından yürütülen çalışmalarda, psişik çalışmaları belirtmek için almanca "parapsychologie" terimini kullanmışlardır. normal dışı, farklı psikoloji anlamına gelmektedir. parapsikoloji normal olmayan fenomenleri zihinsel kavramlar ve süreçlerle açıklamaya çalışan bir daldır. bilimsel olduğunu iddia etmesine rağmen bu tartışılan bir konudur. telepati, psikokinezi, medyumluk ve benzeri aşımsal konular parapsikoloji tarafından incelenir.

bu yıllarda telepati, telekinezi ve durugörü çalışmalarının yoğun olduğu duyu dışı algılamalar görülmektedir. duyu dışı algılamaları, geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceği algılama diye üçe ayırmışlardır. duyu dışı algılamalarında kimi insanların daha başarılı olduğu bilinmektedir. psişik güç denen bu olgu, doğuştan tüm bireylerde varolmakla beraber, aynı seviyede olmamakta ve çalışmalarla ilerletilebilmektedir.
 • 1
  yondaimehokagesama 2 yıl önce
  sonunda biri bu bölümü açtı
  0
  meqt 2 yıl önce
  ilgin veya bilgin varsa sen de arastirmalarinla/paylasimlarinla içerik bakimindan zenginlestirebilirsin 😊

 • parapsikoloji

  duyular-dışı algılama, psikokinezi, ölümden sonra yaşam gibi konuları içeren araştırmalarımla zenginleştirmeyi amaçladığım bölüm

  4 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  meqt

 • parapsikoloji ve içerdiği alanlarla ilgili her türlü formatta paylaşım yapılabilir.