borsacılığın meşru bir gelir yolu olmaması

  5
  karaatli 19.8.2019 23:27
  sadece spekülasyon veya şans yolu ile,topluma hiçbirşey katmadan,pek çok insanın özellikle proleterlerin bin yıl yaşasa göremeyecekleri zenginlik seviyesine ulaşmanın adıdır borsacılık.meşru değildir,adaletsizcedir,adicedir,sadece bazı insanlara kıyasla doğuştan daha zeki olduğunuz için sizi zengin eder.borsacı da bir meslek değildir,milli zenginliğe yapışarak onu sömüren bir yumuşakça asalak türünün adıdır aslında
 • 0
  banabubade 20.8.2019 00:15
  yani?
  0
  karaatli 20.8.2019 00:16
  yani borsacılık,ısrail gibi meşru olmayan bir kavramdır
  0
  banabubade 20.8.2019 00:17
  israil meşru değil mi?
  0
  karaatli 20.8.2019 00:18
  değil
  0
  banabubade 20.8.2019 00:27
  ilginç.
  0
  karaatli 20.8.2019 00:28
  siyonizmin mesruluguna dair argümanını duymak isterim
  0
  banabubade 20.8.2019 00:32
  bu konuşmada bir arguman ortaya konulcaksa iddayı ileri süren kişi olarak sizin bunu ortaya koymanız lazım.
  0
  karaatli 20.8.2019 00:41
  tamam o zaman;
  ısraili kuracak yahudi nüfusu holokost sırasında avrupadan mülteci olarak gelenlerdir.savaşın başında filistindeki yahudi nüfusu 1939,da bölge nüfusunun %15-%20 arası bir değeri iken savaşın sonunda %35,i olmuştur.yani yahudiler burada mekan sahibi değildir,mültecidir.bu dönem holokostun günahını çıkarmak isteyen avrupa,abd,nin de aracılığı ile filistini "vatansız halk yahudileri için halksiz vatan" diye anlatmış,sanki burası ıssiz bir çöl gibi lanse edilmiştir.yani avrupa holokostun günahını yani tazminatını böyle ödemiş ancak fedakarlık yapan kendisi değil araplar olmuş,yahudi lobisi siyonist hayalin gerçekleşmesi sayesinde memnun olmuş,abd ise bölgede ısrail adi altında kendine bir paralı asker üssü elde etmiştir.tüm olay budur,bugün dr filistin araplarının vatanları israilin şiddeti ile işgal edilmektedir
  1
  banabubade 20.8.2019 00:48
  öncelikle umrumda değil ve dahasında yahudiler gelip orayı işgal etmediler önce satın aldılar, vatan toprağı satılmaz, satılırsa bu olur.
  yani kendi açtıkları kuyuya düştü arap beyleri.
  meşru değiller demek de yalnızca acizlik adamlar işlerini iyi yapıyolar paralarıda var nasıl oynicaklarınıda biliyorlar ya biz anca laf anca laf bunlar boş işler.
  0
  karaatli 20.8.2019 00:49
  sanki araplar toptan tüm filistini elden çıkarmış gibi davranmayın,evet bölgeye toprak satın alarak geldiler ancak bugünkü ısraildeki yahudi bölgelerinin çok büyük kısmını şiddet ile işgal ettiler
  0
  banabubade 20.8.2019 00:59
  ülkeler topraklarını rica ederek genişletmez zaten hocam.
  0
  karaatli 20.8.2019 00:59
  kimse de vatan toprağını paşa pasa vermez hocam!
  0
  banabubade 20.8.2019 01:06
  vermesinler bir zahmet üstünde yaşıyolar, ama ezileni herkes ezer reiz sürekli hayıflananı kendi gelişmemişliğini başkalarına sebep bulanı özellikle çok pis ezer bu dünya.
  1
  sewo 20.8.2019 05:12
  saçmalığın daniskası.
  biz yapınca efsane başkası yapınca ben onun ta xxxx diye küfür ederler.
  bin yıldır anadolu, avrupa ve arap medeniyetlerine ne yaptık. malazgirti nasıl aldık. viyanada neler yaptık, milletin bebeklerini alıp yeni çeri yapıp üstlerine salmadık mı? kadınlarını alıp köle yapmadık mı? ele geçirdiğimiz topraklarda dinlerini değiştirmek için mübadele yapmadık mı? şimdi bizden daha güçlüler ve güçlü oldukları için yapıyorlar diye salya mı akıtacağız yok meşru değilmiş.
  her devletin yaptı hareket kendisine +1 kazandıracaksa mübahtır.
  doğrudur yanlıştır ben bilmem, savaş her türlü üzüntüdür benim için ancak. biz tarih derslerinde bir derste 10 sefere çıktığımızı duyup böbürlenirken milletin yaptığına niye nefret kusuyoruz.
  garip geliyor bana insanların empatiden yoksun olduğunu görmek.
  eğer nefretin varsa amacın onların değil senin bunları başarmansa, okuyacaksın kardeşim haftada en az bir kitap okumayan insan vatanını sevmiyordur. mahalle baskısından vatancılık oynuyordur. dersine çalışmıyorsan vatanının en büyük düşmanı asıl sensin, boşuna ziyan ve külfiyetsin. o yüzden böyle mavallar okumayı bırakın. savaş; kağıt ve kalemde, o borsaya boş boş laf eden zihniyet sanadır lafım, yahudi lobisini , güçlü klan borsada güçlü olmalarıdır. sen ise hala kılıç kalkan rererö .
  0
  karaatli 20.8.2019 09:48
  her olayi dönemine göre degerdeğerlendirin,osmanlini n yaptığı bu işler o dönemde normal sayılıyordu,standarttı.ayrıca ısrail bugün arap vatandaşlarına altyapı hizmetin vermiyor,ikinci sınıf vatandaş sayıyor,asker ve polis onlara orantısız şiddet uyguluyor.osmanlının asla bunu yaptığını göremessiniz
  ayrıca,güçlü olan haklıdır felsefesi yapmayın.güçlü olanın zulüm hakkı yoktur
  0
  sewo 20.8.2019 10:11
  bak değerli yazar. osmanlı neler yapmış.
  ele geçirdiği ülkelerde bulunan;
  kadınlar alınıp köle yapıldı.
  çocuklar asker yapılıp kendi soydaşlarına saldırtıldı.
  ganimet için ülkelere savaş ilan edip can aldı.
  savaşlar sırasında aylarca kuşatma yapıp, açlıktan kırılan halklar oldu.

  biz zulüm ettirince sorun yok, onlar yapınca, hakkı yok. eleştirel olmayı öğrenin, benim kardeşim yaparsa ilk taşı ben atarım diyebilin önce, israil de diğer devletler gibi gücü eline alırsa kendi çıkarları için zulüm eder, edecek.

  ajajjaja 2. sınıf muamele mi yav biz direk köle olarak gördük. hakkımız gibi çocuklarını aldık kendi askerlerimiz yaptık, kadınların güzel olanları saraya diğerleri halkın ihtiyaçlarına kullanıldı. görende biz yapmadık sanıcak:)
  0
  karaatli 20.8.2019 10:14
  ışte ne kadar cahil olduğun anlaşılıyor.devşirme sistemi,kundaktaki bebekleri ailelerinin elinden zorla almak değildir. devsirme de zaten kurallar vardır,mesela tek çocuklu ailelerin çocukları alınmaz.bunun yanında devşirme sistemi ile çok ust makamlara kadar çıkma şansı olduğu icin pek cok aile zaten çocuğunun devşırilmesini istiyordu.mesela normalde hristiyan olan boşnaklar,ıı.mehmet döneminde müslüman oldular ancak padisaha çocuklarını devsirmesini şart koştular.keşke boş bos konuşacağına azcik bir şeyler okusan
  0
  sewo 20.8.2019 10:27
  hahahahaha evet yalvarıyordu avrupalılar bizi ailemezden çalın farklı bir dine farklı bir devlete itaat etmek istiyoruz diye:)
  amerika gelse dese çocğunu ver bir daha göremiceksin, hristiyan yapıcaz, amerikayı çok sevicek üst makamlara gelcek ne dersin.
  of ne büyük bir lütuf tek cocuklu aileler affedilmiş:)

  senin gibi tarihi roman ve kısa hikayelerden değil makalelerden ve literatürden okuyorum. bilmediğim boş bilgi hakkında kulaktan bile duysam aslan yorum yapmayan biriyim. burada ne yiğitler ne külhanbeyleri göt oldu, sewo boş yapmaz.

  biz yaptık, onlarda yapıcak.
  amacın savaşmaksa haftada 1 kitap oku ben sana vatan sever diyeyim. okumuyorsan vatana zararı olan birisin, tüyü bitmemiş yetime hakkın var demektir. öyle o şerefsiz bu devlet hain demekle ülke kurtulmaz. kitap okuyun kendinizi geliştirin o zaman hadlerini bildirelim, dünya kaç bucak gösterelim. yoksa ilk okul 3. sınıf bilgisi ile yazma öğrenilip orta okul ve lise tarih bilgisi sayesinde ülke kurtulmaz..

  israilli biriyle tanışmıştım, hayatımda gördüğüm en yobaz en geri kafalı insandı. bildiğim nefret akıyordu ağzından, eğitimsel bir durum olmasa görevliler bulunmasa herhalde kellemi alırdı.
  hiç sohbet etmedim rahatsız oluyordum, aynı odadaydık.ben uyuma süreme kadar kitap okurdum çocuk her sabah uyandığımda farklı bir kitap bitirmiş olurdu. ben o hafta 1 kitap bitirmiştim. o ise 6 tane bitirmişti.
  o yüzden israil şuan dünya ya korku salıyor. keşke bizde artık atalarımızın yaptıklarını unutsak bizde yapsak. çalışarak bol keseden konuşarak değil.
  0
  karaatli 20.8.2019 12:09
  lehleri ve çingenelerin yakacakları fırınları tasarlayan,çocukları üzerinde sapıkça deneyler yapan nazi bilim insanları da bos adamlar değildi,hepsi entellektüel ve bilgili insanlardı.dünyanın ilk jet motorlu uçağı gibi pek çok teknolojik gelişme bu adamların elinden çıktı.elbette kitap okuyacağız,gelişeceğiz ancak vicdanımızı ve insanlığımızı asla bir kenara almayacağız.dev kuantum bilgisiyarları da bilgi depolyaabilir,öğrenebilir ve korkunç matematik problemleri çözebilir.ancak insanı bu makinelerden ayıran şey,insaniyeti yani vicdanidir.anlatmak istediğim sadece bu,gücü ele geçirmek o güç ile zulmetmeyi beraberinde getirmemelidir
  0
  sewo 20.8.2019 12:15
  ikimiz arasında sorun sadece şu, ben bunları bizde yaptık diyorum. sen biz böyle şeyler yapmadık diyorsun.
  kontrolsüz güç, güç değil zulümdür. o yüzden dünya sürekli eğitim ve bilime milyar dolarlar akıtıyor. bir ülkenin öne geçmesi o ülkeye zulüm avantajı kazandırır. bizden öncekiler yaptı, biz yaptık, başka kavimlerde yapacak.
  haksızlık, adaletsizlik hatta şerefsizlik. üç günlük dünya da neyi paylaşmıyoruz anlamış değilim. herkese yetecek toprak var ancak insanoğlu işte değerli yazar. durmuyor, doymuyor, yetmiyor. kanasusamış bir canavar gibi yedikçe yiyesi geliyor. bir gün duracak elbet, o da doyacak lakin her şey çok geç olacak...
  0
  karaatli 20.8.2019 13:13
  sonda söylediklerine katılıyorum evet ama başta söylediklerine dair;
  eğer bana inanmiyorsan ünlü ingiliz tarihçi philip manşet,dan alıntı yapayım
  "fethedilmiş krallık ve sultanliklardan gelen,askeri kuşaklar geleneğinden olan sultanlarıyla osmanlı imparatorlugu hem gayr-i meşru hem kırılgan görünebilirdi.her ne kadar osmanlı zafer kazanmış gibi gözükse de egemenliği altına almış oldugolduğu milletlerin ne kimliklerini ne de onların osmanli öncesi şanlı geçmişlerinin hatiralarini yok etmişti.avrupa menşeili haritalar osmanlı sınırları içindeki toprakları hala yunanistan,bulgaristan,ermenistan,suriye ve mısır olarak göstermekteydi.venedikli bir diplomata göre osmanlı ımparatorluğu 40 adet fethedilmis krallıktan oluşmaktaydı"
  levant,philip mansell
  0
  sewo 20.8.2019 13:25
  maalesef tarihi kaynakların güvenilirliği için bilimsel literatürde örnekler mevcut değilse güven vermiyor. tabi inanmak istediğiniz doğrular neyse insan mantığını kapatır. fethetmeyi ne sanıyorsunuz acaba. bir ülkeye gidip senin topraklarını istiyoruz diyorsun ülkesini korumaya çalışan orduyu yok edip toprakları ve ganimeti alıyorsun. kadın ve çocuklara canın ne isterse yapıyorsun.
  yani çanakkale savaşı'nda bize yapılanla aynı şey.
  ülkemi çok seviyorum ama bizim orada göte göt derler yani olay neyse onu apaçık konuşurum kendi vatanım diye yaptıklarımızı gizlemem. bu yüzden türklerde günlük yok. çinlilerin, avrupalıların, rusların, arapların tuttuğu kayıtlara göre literatür alıyoruz. sebebi yaptığımız şeyleri gizleme çabası. türklerin tarihi günlük tutmadığımız için bilinmiyor.
  olay neyse objektif olalım. biz yapmayız deyip arkamıza yaslanmayalım. ne yaptıysak doğrusu ile yanlışı ile arkasında duralım. ancak bu şekilde ders çıkarabiliriz.
  yaptıklarımızı övüp bize yapılınca rerörö dersek hata yapmış oluruz.
  0
  karaatli 20.8.2019 13:34
  kıçımı yirtiyorum,tarihi dönemine gore yorumlayin! 15.yuzyilda yapıldığında normal olan bir sey 20.yüzyılda savaş suçu olur.bu böyledir,çağlara göre insan algısı değişir."ama osmanlı da şöyle şöyle yapmıştı" diyerek bugünkü israili haklı cikaramassiniz
  0
  sewo 20.8.2019 13:50
  ben haklı demiyorum. tamamiyle yanlış sadece bir kaç soru yönelttim. cevabı sonucunda; tarafsız olmayan, empati yapamayan, daima kendini haklı sayan, dediği şeyin doğrulu konusunda asla taviz vermeyen, kendince kıstaslar koyup bu dar kalıplardan çıkmayan biriyle konuştuğumu anladım.
  o kadar boş argümanlara sahipsiniz ki keşke hiç vakit ayırmasaydım. bu saniyeden sonra içeriklerinize yazı yazmayacağım.
  dünya yı eline geçirmiş, yahudi lobisini güçlü kılan ve bu sayede parayla her şeyi yapan borsa ve borsacılığa işe yaramaz. devlete katkısı olmayan bir iş bir eylem olarak niteleyen birine zaten fazla fazla vakit ayırdım.
  iyi günler dilerim.
 • 2
  hedap 20.8.2019 00:38
  meşru değil de etik değil demek istedin herhalde