10

ezanı kim türkçe yaptı?

ezanın türkçe okunmasını arzulayan kişi atatürk'tü. bu konuda isim verilmeden yapılan eleştirilerin tamamı atatürk'e gitmektedir.

türkçe ezan uygulaması 18 temmuz 1932'de diyanet işleri genelgesi ile başladı. 1941'de arapça ezan yasak edildi. 1950'de arapça ezan yasağı kalktı.

1932 yılında türkçe ezan dışında camilerde türkçe kuran okunmaya başlandı. ilk türkçe kuran okumasını atatürk'ün talimatı ile 22 ocak 1932'de hafız yaşar okur yaptı. öyle büyük katılım oldu ki, bu vakitten sonra ayasofya camii kullanılmaya başlandı.

ezan, sala, kuran okumaları, mevlid, hutbe gibi uygulamalar eskiden arapça idi ve halkın anlayabilmesi için bu uygulamalar türkçeleştirildi.

atatürk'ün amacı halkın dini, ayetleri, duaları türkçe okumasını ve dinini daha iyi anlamasını sağlamaktı.
 • 3
  unnamed 5 ay önce
  çok mantıklı. yaratıcı sana bir kitap göndermiş oku anla üzerine düşün diye. ama sen okuduğunu anlamıyorsun. atatürk gerçekten yobazlığın köküne balta vurmuş. o yüzden haz etmezler. yok ezanı türkçe yaptı. yok kuranı türkçe yaptı. iyide biz türküz işte.
 • 1
  piiuv 5 ay önce ~ 5 ay önce
  niye atatürk e eleştiri yapılamaz diye bi ayetmi var ?ayrıca ezanı türkçeleştirme diye saçma bi girişim varsa o da bu girişimi din adına yaptığını söylemek ve islama hizmet ettiğini sanmalarını sağlamaktır . yeri gelince ingilizce şarkı dinleyen müslüman türk evladı nasıl ingilizce şarkı dinlemekle ingiliz olmuyorsa arapça ezanda dinleyeni arap yapmaz. ingilizce şarkı dinlemekten gocunmayan bir müslüman dinin temel rüknu olan arapçadan nasıl gocunur galiba bunu meleklere sorsak onlarda anlayamazlar anlasa anlasa şeytan anlar o da kendi planı olduğu için olsa gerek... !!!
  0
  anilcan 5 ay önce
  yani atatürk deccal islama düşman
  yada sen beyinsiz bir angutsun
  1
  bizanskurdu 5 ay önce
  elbet bir gün aydınlanacaktır
  -1
  piiuv 5 ay önce
  sen atatürke nasıl böyle kelimeler kullanıyosun hiç yakıştıramadım
  0
  altaydangelenbarbar 5 ay önce
  nekadar boş şeylere kafa yoruyorsunuz ya
  0
  helianthus 5 ay önce
  ingilizce şarkı dinlemekle, hayatını adadığın dinin metinlerini anlamayı bir tutuyorsan ortada bir sorun vardır ya. arapça olması gocunmakla alakalı değil. nüfusunun %10'unun arapça kelimelere aşina olduğu bir ülkede dinini anlaman ve gereklerini yerine getirmenle alakalı mesele. bu arapçaya kutsiyet yüklemeyi bir türlü idrak edemedim. kutsal kitap arapça diye arapça kutsal değil. o kitabı var eden değerler bütünü kutsal. istediğin dile çevir gerçekten inanıyorsan dininin kutsiyeti değişmiyor. kaldı ki adam sen anla diye türkçe yapmış onları. islam dünyasını temelinden sarsıp bundan sonra dünya çapında tüm dini aktiviteler türkçe yapılacak dememiş. dinini anla oku dinle öğren demiş.
  0
  sovietoblaster 5 ay önce
  senin girişimin saçma olduğuna kanaat getirmen bizim bu girişimi "saçma" olarak görmemizi sağlamıyor yazıyı yazan kardeşim ne kadar da güzel açıklamış bunu gerçekten okuyup anladığına emin değilim açıkçası.
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  420 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik