10
kapitalizm'e karşı nasıl bir sistem geliştirilebilir ve gerçekten uygulanabilir?
kapitalizm istesek de istemesek de dişlisi olduğumuz bir çarklı sistem. sitemin dışına çıkabilmek için dilenci olmaktan başka çıkar yolu yok ki onda bile sistemin en dışında yine sisteme hizmet eden bir parça oluyoruz.

buna karşı nasıl bir sistem geliştirebilir ve gerçekten de uygulanabilir bir oluşum oluşturabiliriz? sosyalizm komünizm veya ütopyalardan bahsetmiyorum tabi ki daha işe yarar şeyler?
 • 1
  huseyinargun 11 ay önce
  tam diyodum sosyalizm komünizm var ama onlar da ütopya,sen demişsin.güzel soru
 • 1
  heimdall 11 ay önce
  güzel soru bundan kurtuluş yoktur diye tahmin ediyorum ama ilk adım kapitalizim bölgesi olan avrupa birliğinden ayrılmak olabilir
  0
  mrcnr 11 ay önce
  amerika desek bence daha doğru olur ancak daha küresel çapta bir öner'i bekliyorum
 • 1
  www 11 ay önce
  kapitalizmi sistem yerine ideoloji olarak yorumlamak daha mantıklı olabilir. dünyadaki tüm insanların yok olması dışında kapitalizmin tamamen ortadan kaldırılması için başka çözüm olamaz. baba-oğul, köylü-muhtar, işçi-patron vs. gider de gider bu.
  0
  mrcnr 11 ay önce
  yarattığımız bu şeyi yine aynı şekilde ortadan kaldıramamak büyük bir aciziyet gibi geliyor. bir yolu olmalı bu çılgınlığı durdurmanın
  1
  www 11 ay önce
  diyeceğim şey biraz uzak olabilir.

  mesela bir bölge oluşturulabilir. mesela bir şehir. dünyayla ilişkisi olmayan bir şehir. o şehirde kapitalizmin olmadığı bir sistem yerleştirilebilir. şehre de gerek yok. bir ilçe gibi ufak bir şeyde olabilir. insanlar kapitalizmin ne olduğunu, neye kulluk ettiğini ancak bu şehirden anlayabilir.
 • 1
  polinezyali 11 ay önce
  kaynak bazlı ekonomi.
 • 0
  diesel 11 ay önce
  şu saatten sonra hiçbir şey yapılamaz. tüm enerji kaynakları ve siyasetçiler tek elden yönetiliyor. enerji demek her şey demektir. adamlar enerjiyi 10 dakika kesse tüm dünya kapatır kendini. ha bir yandan da iyi olur ama maalesef dünya özgürlüğünü kaybedeli 400 yıl kadar oluyor.

  böyle devam..
 • 0
  mavi89 11 ay önce
  evet vardır . ve bu da , sosyalizm ile komünizm değildir. hatta öyle ki sosyalizm ve komünizm üzerine çıkacak bir sistemdir.
  peki bu sistemin islevselligi nasıldır, nasıl olmalıdır? kim tarafında kurulmuş , nicin kurulmuştur ? vizyon ve misyon nedir ?
  bu sistem öyle ki , insan doğasına uygun insanın doğasıyla eş değerdir.
  0
  mrcnr 11 ay önce
  yani?
  1
  mavi89 11 ay önce
  insanlık ihtiyaçları doğrultusunda hareket eder. ve muhakkak kapitalizme karşı bir sistem hayata geçirecektir. mümkündür,ütopik değildir.
 • 0
  heyecan 11 ay önce
  sag elim sol elime yardim etmez bir yuku kaldirmak icin sag ayagim sol ayagima yardim etmezse yurumek icin nasil tutunabilirimki
 • 0
  zenith 11 ay önce
  sosyalizm utopik olabilir haklısın ama su dünyada elimizde tutacagimiz en iyi ideolojidir
  0
  mrcnr 11 ay önce
  mümkün olan şeyler istiyorum adım atabileceğimiz gelecek nesiller için ufak da olsa hazırlığını yapabileceğimiz bir şeyler ?
 • 1
  dirtcinciyazari 11 ay önce
  bir kamp çadırı ve bir kaç yıllık erzak ve tohum, daha sonra kazma kürek alıp kimsenin bilmediği anadolu da bir yerlere gidecen
  0
  mrcnr 11 ay önce
  iki sevgili ufak bir arsa satın alıp yapmışlardı böyle bir şey ama daha küresel çapta etki uyandıracak bir şey lazım
  0
  dirtcinciyazari 11 ay önce
  o zaman van da olması lazım. mahalle esnafı yeni açılan avm lere dayanamayıp iflasa giderken 5 dükkan birleşip birlik oluyorlar. ürünlerine x damgasi basıyorlar. sonra 100 ü aşkın kişi birleşip qvm ye karşı birlik olup bu x damgası basıyorlar ürünlerine. bir süre sonra toptancıları bunlara %10 iskonto uyguluyor.

  geçen hafta yukarda ki haberi okumuştum. damga basılınca ne ise yaradı hatırlamıyorum ama adamlar kapitalizmin oyununu bozuyorlar. kaynağı ve x damgasını tam adını unuttum.
  bunu 1 şehir olarak yayarsan kapitalizmi bozmaya doğru gidersin

 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  173 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  philosopher

  adamlar
 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...