30

deizm inancı

tüm dinleri rededen ancak tanrının varlığına inanan inanç şeklidir. dinler rededildiği için peygamberler, kutsal kitaplar, cennet ve cehennem, melek, şeytan gibi kavramların hiçbirinin deizm inancında yeri yoktur.

sadece evreni ve doğa kanunlarını koyan, bunun ardından evrene ve insanlığa hiç bir müdahalesi olmayan tanrıya inanılır. bu tek inancın kaynağı, dolaysız yoldan algılarımızla doğaya ve insanın yapısına duyulan hayranlık ve bunları bir yaratan (tanrı) olması gerektiğine olan inançtır.

deizmde ibadetlerin ve dinsel ritüellerin olmamasından dolayı ateistler ile deistler arasında günlük hayatta, pratik anlamda bir farklılık yoktur.

deizm, evrim teorisine karşı değildir. deizme göre insan, tanrının oluşturduğu kurallar çerçevesinde, daha ilkel canlıların evrimleşmesi sonucu oluşmuş olabilir. bir tanrıya inanmak, o tanrının, insanı aşama geçirmeksizin bir anda yarattığı fikrine de inanmayı gerektirmez. semavi dinlerde yani musevilik, hıristiyanlık, islam gibi dinlerde insanın, önceden evrim geçirmeksizin yaratıldığına inanılır. bu inanış deizmde yoktur.

 • 4
  404butfound 1 yıl önce
  hem ayranım dökülmesin hem g...
  -2
  shewolf 1 yıl önce
  :d iyi bir tespit. islam ve ateistlik karışımı gibi
 • 0
  busrakin 1 yıl önce
  kebap yeyip, tatlı almayan bir inanç. aslında allah'ı bulmuş olması çok güzel ama dinleri yok sayması enteresan bir cesaret.
 • 0
  robocop 1 yıl önce
  allah'ı kabul etmiş olmak, onun kurallarını yok saymak ve diğer bütün dinleri reddetmek. bu nasil bir din :) ayranım dökülmesin hemde g.s.
  0
  pentaigo 6 ay önce
  dinleri reddetmek ve bu nasıl din diyorsun. garip bir cümle olmuş, deizm bir din değil :) yaratıcı ve dini bir arada sen küçüklüğünden beri sana öğretilenler yüzünden bağdaştırıyorsun. yoksa oldukça normal vev mantıklı bir durum.
 • 0
  marjinallikvergisi 1 yıl önce
  en güzel anlatımı için aamir khan'ın pk adlı filmini öneririm.
 • 0
  damdanakan 1 yıl önce
  ateistlige nazaran daha mantıklı bir inanç biçimi. en azından evrenin/insanin varolmasi için bir yaraticiya gerek olduğunu kavrayabilmis insan. umarım en kisa zamanda ıslamiyeti seçer.
  0
  et2olamayangenc 1 yıl önce
  bana daha cok islamiyetin kurallari agir geldigi icin dini birakmis kisilerin, vicdanini bir nebzede olsa rahatlatmak icin sectigi bir inanis gibi geliyor
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  belki de islam'dan haberleri yoktur :)
  0
  et2olamayangenc 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  turkiyede olup islamdan haberi yok oyle mi :d
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  türkiye'de olmayan için söylemiştim :d
  0
  et2olamayangenc 1 yıl önce
  sen niye simdi ona dikkat ettin ki? turkiyedekiler neden deist peki? xd
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  islam dini kuralarını sevmedikleri için olabilir net bir cevap veremem :)
  0
  zenith 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  amerikada doğsan sende hristiyan olucaktin mind fuck
  0
  et2olamayangenc 1 yıl önce
  dafuq ?
  0
  et2olamayangenc 1 yıl önce
  konu muslumanlik veya hristiyanlik degil ki konu dinin sorumluluklarindan cekinip dinsizligi tercih etmek :d
 • 0
  asklepios26eses 1 yıl önce
  deizm inancının dini bilgilerle ne alakası olduğunu açıklayabilene marquis de sade'nin juliette erdemsizliğe özgü kitabını hediye ediyorum.
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  o da bir din değil mi ya?
  0
  asklepios26eses 1 yıl önce
  hiçbir dine inanmıyorum demek nasıl din olur ya:)
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  sadece tek tanrıya inanış bu :) bu bile birşeydir en azından inkar etmemişler
 • 2
  veterinerhekim 1 yıl önce
  bir yaratıcının varlığına inanmakla beraber dini unsurların insan yapımı olduğunu savunur.
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  insan yapımı derken? yani insanlar mı belirliyor olayları oluşları
  0
  veterinerhekim 1 yıl önce
  evet insan yapısı gereği birşeylere inanmak ister. ağaca, ateşe, güneşe, aya, tanrıya, zeusa ne bileyim binlerce inanacak şey vardır. deizm ise evet der tanrı ya da yaratıcı bir şekilde var fakat geriye kalan tüm dini unsurları kabul etmez. anlatabilmişimdir umarım.
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  evet :)
 • 2
  teomania 1 yıl önce
  sorgulayan insanın, saçma bir inanç olduğununu farkedene kadarki ateizme geçiş inancıdır. peygamberlere inanmayıp dine yok diyeceksin ama bunlardan öğrendiğin tanrıya inanacaksın.
  1
  meqt 1 yıl önce
  tanrıyı peygamberlerden bağımsız düşünemeyen saçma zihniyetten iyi durumda olsalar gerek
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  katılıyorum
 • 1
  asabidoktor 1 yıl önce
  goktanrı değil mi?
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  derken?
  1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  kaddes cok yanlis geldin sen ya
  0
  shewolf 1 yıl önce
  göklerde uçuyor heralde :d
  0
  asabidoktor 1 yıl önce
  :d neyse ya
 • 7
  flogger 1 yıl önce
  dünya kaç yaşında bir bakalım. 4-5 milyar yıl olduğu söyleniyor. güneş sistemindeki diğer gezegenlerin de aynı yaşta olduğu ancak galaksimizin çok daha yaşlı olduğu düşünülüyor. bilinen insanlık tarihinin mö 3500 yılına kadar gittiği adem ile havva nın tevrata göre bu yıllarda dünyaya gönderildiği anlatılıyor.

  şimdi bakalım musevilerin peygamberi musa tarafından musevilik inancının israil oğullarına gelmesiyle hristiyanlık arasında 3500 sene var demek. arada birçok peygamber gelip geçiyor ama bunların hepsi her ne hikmetse sami ırkı olan israil oğullarına geliyor. hepsinin aynı coğrafyadan olması garip değilmi.

  islamiyet ile isa peygamber arası 600 sene bile değil. dünyanın yaşı ile kıyaslandığında geçen süre hiçbirşey değil.

  3 semavi dinin haricinde (şamanizm budizm vb.) birçok din ve inanış olduğu da düşünüldüğünde insanların aslında neye nasıl inanıyorsa öyle davrandığını ve bu davranış yapısının kuşaklar boyunca devam ettirdiği görülmektedir. bunun yanı sıra semavi dinlerin birçok ortak yanı olduğu da aşikar. peki bunlar nerden geliyor.

  bakınız insanın hayal gücü çok kuvvetlidir. göremediği anlayamadığı yorumlayamadigi ne varsa hayal gücünü devreye sokmuştur. uzaylı yaratıklar ufolar denildiğinde insaların bu güne kadar yazıp cizdiklerine bir bakın. çekilen bilim kurgu filmlerinin tamamına yakını uzayla alakalıdır. çünkü uzay bilinemezdir. günümüzde uzayla ilgili hergün yeni birşeyler öğrensen de kaynak (nasa) tek olunca bununda sorgulanabilirligi kısıtlı olmaktadır.

  şimdi bir de şöyle düşünelim. tanrı herşeyin üstünde olduğuna göre insanın yaptığı herşey iyi yada kötü kendinedir. yani bir ibadet ediyorsanız bu kendiniz içindir. ettiğiniz amellerin tanrıya güç sağlayacağı gibi bir düşünce kabul görebilir mi. ayrıca din ortaya çıktıktan sonra insanların zaman içinde dinin içine bazı şeyleri ekleyip çıkardıkları görülmektedir. buna neden ihtiyaç var. şöyleki genel geçer ahlak kurallarını nasıl tespit edeceğiz. ınsanların evlenmesi boşanması yada ölümü halinde ne yapılacağı. bunlar hep soru işareti olmuş ve her dinde benzer törensel yöntemler belirlenmiştir. ancak dinlerin kendi içinde bile farklı uygulamalar yada uygulamalarda farkli anlayışların oluştuğu görülmektedir. ve cahil kalmış toplumlarda inançların nasıl sömürüldüğü de ortadadır. ve bu toplumlar birçok anlamda geri kalmışlardır. bakınız yunanistan. avrupa birliği olmasa kaç kere batmıştı. yunanistanda sadece sağlık bakanlığı bünyesinde doktordan fazla din görevlisi vardır. gerçekte en eski medeniyetlerden biri olan antik yunan medeniyetinin
  günümüzün en güçlü ülkelerinden biri olması gerkemez mi. ortadoğunun hali hepinizin malumu. ancak insan haklarının en iyi şekilde korunduğu gelir seviyesi yüksek ülkelerde ise durum farklıdır.

  neden bütün müslüman mülteciler avrupa ülkelerine özellikle iskandinav ülkelerine gitmeye çalışıyorlar. bir düşünün.

  tanrının gücü sorgulanamaz. ınsan aklının yetmediği yere yorumla varmaya çalışır. masallar sihir mucizeler hokus pokuslar hep anlamlandiramadigi şeylerin içini doldurmak içindir. ama insan bu hayal gücünü bazen abartmıştır. bunun sonucu olarak efsaneler tarih sayfalarını süslemektedir. ınsanın duyguları ve korkuları da bunun içine katıldığında içinde oluşan boşluğu birşeyle doldurması gerekmektedir. biz kendi inanç açlığımızı doyururken bazende çizgiyi fazlaca geçmiş olmuyormuyuz acaba bir düşünelim . yani kısaca, tanrı adına ahkâm kesme hakkını bize kim veriyor.


  0
  diesel 1 yıl önce
  bravo! iyi bir yorum getirmişsin
  0
  captainflint 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kardeş öncelikle zaman kavramına değinmişsin yazında. o zaman dediğin kavram senin için milyarlarca yıl olabilir. ama evrende her şey gezegenlerin kütle çekimine bağlıdır. tüm gezegenlerin farklı zamanları vardır. kütle çekim ne kadar artarsa zaman o kadar uzun olur. allah(c.c.) insanı yaratırken emin ol ki 3 ya da 5 saniye de dünya'ya yerleştirmiştir. bize göre gelen bu zaman aralığı evet düşündürmekte ama unutmayınız ki zaman kavramı sadece beşeriye mahsustur.
  0
  flogger 1 yıl önce
  bende onu diyorum zaten. ancak insan henüz zamanın ötesine geçebilmiş değil. o nedenle biz sadece kısıtlı bir bilinç ve düşünce ile birşeyleri yorumluyor ve sonuca varmaya çalışıyoruz. vardığımız tüm sonuçlarda zamanın etkisi altında kalıyor. zamandan bağımsız düşünme yetisine sahip değiliz. tanrının dünyayı kaç gün de yarattığını nereden biliyoruz. bununla ilgili bilimsel bir çalışma var mı. yada bunun bir önemi var mı.
 • 1
  ferhatt 1 yıl önce
  eğer ki kuranın allah kelamı olduğuna dair kanıtlarım olmasa, deist olurdum.
 • 1
  kirikkanto 1 yıl önce
  2000 yıllık dinleri bir kenara bırakıp hayatın gerçekleriyle uğraşabilen insanlardır bunlar. temelleri iyi insan olmaktır. birine boyun eğeceklerse onun sadece "tanrı" olduğunu bilirler. yine sadece o "tanrı" onları yargılayacağı için kimseye hesap vermezler. günümüz popüler dinlerin hiç birinde böyle bir mantık olmadığı için seçtikleri , seçmek zorunda kaldıkları yol ise bu inanıştır.
 • 1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  bana kalirsa komunizm sosyalizm gibi, ateizme gecis surecidir
 • 1
  phoique 1 yıl önce
  çok mutlu oldum şuan saçma sapan başlıklar arasında güzel ve bilgilendiğim başlık gördüğüm için
 • 1
  ultim 1 yıl önce
  eline, klavyene saglik :)
 • 4
  bartrobel 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  belki başlıktan biraz bağımsız olacak ama neden konu din olduğunda inançlı arkadaşlar futbol takımı fanatikleri gibi konuşuyorlar ve davranıyorlar? takım tutar gibi,kendi dinini savunmaya ve yüceltmeye geçiliyor otomatikman? buna ne gerek var? senin dininin yada inandığın allah'ın senin bu spor fanatikliği derecesindeki çıldırmana ihtiyacımı var?
  1
  santovy 1 yıl önce
  insanin bir konudaki bilgisi ne kadar azsa o kadar fanatik olur. baskalarinin fikirlerini hic dusunmeden kabul etmek yerine kendi mantigindan gecirse ve oyle bir sonuca varsa daha ılımlı ve esnek olacaktır.
 • 1
  yabenmiyimbu 1 yıl önce
  şaman yok mu yhaa?
 • 1
  pustoner 1 yıl önce
  deizm bir inanç olamaz. felsefi görüş olur o denen şey.
 • 1
  babasikilikli 1 yıl önce
  deistler g*tü böyle kurtaramazsınız he :)
 • 1
  lahoya 1 yıl önce
  evet var böyle bir inanç
 • 0
  canki 1 yıl önce
  oo naber milliyetçi ve kısa dostum?
 • 0
  yorcicujoy 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  en mantıklı tanrı var inancı bu bence. diğerleri zaman aşımına uğramışlar.
 • 0
  erenraphael07 6 ay önce
  müslüman olmasaydım deist olurdum.
 • -1
  siyaasiyabend 6 ay önce
  müslüman olmama rağmen, bana daha mantıklı gelen inanç türüdür.