5
atatürk’ün bulgaristan’daki türk katliamını önleyişi
19 mayıs 1934 yılında bir darbe yapan bulgar ordusu, kurdurduğu geçici hükümet sayesinde hitler almanya’sının safında yerini almış, bulgaristan türkleri arasında yaygınlaşan “turan gençlik ve spor cemiyetleri birliği’ne karşı polis takibatına geçip işkence ile öldürmeler çoğalmıştı. ayrıca bulgar köylerinden teşkil ettikleri çetelerle toplu katliama başlamak üzereyken, türk istihbaratı bu haberi atatürk’e iletir. atatürk de, o sıralarda trakya’da askerî tatbikat yapmakta olan 3. ordu komutanı salih omurtak paşa’ya, biraz bulgar sınırını ihlâl ederek bulgarlar’a gözdağı vermesi konusunda talimat verir.
yağmurlu bir gecede akşamdan bulgar sınırını sapa bir yerden geçen askerimizin öncü birlikleri, sabah ortalık aydınlandığında filibe yakınındaki hacıilyas (pırvomay) kasabasına varmışlardır. önce kendi askerleri sanan bulgarlar, hava iyice aydınlanınca, filibe’ye doğru ilerleyen birliklerin türk askeri olduğunu fark etmişler ve olay bulgar kralına iletilmiş.
telefona sarılan kral ııı. boris, atatürk’le yaptığı görüşmede, “ekselansları acaba bulgaristan’a harp mi ilân ettiniz?” diye sorar telâşla.
atatürk, “neden böyle bir şey yapalım ki!” deyince,
kral boris:‘askerleriniz filibe önlerinde ve sofya yönünde ilerliyorlar!” diye cevap vermiş.
atatürk “yolu şaşırmışlardır, kral hazretleri, şimdi olayı tetkik eder, haşmetmeaplarına malûmat arz ederim” diyerek teselli etmiş ve salih omurtak paşa’ya: “maksat hâsıl olmuştur, geri dönün“, talimatı gönderilmiştir.
bu gözdağı üzerine, kral hemen duruma el koymuş ve kitle halinde yapılması plânlanan türk katliamı da durdurulmuştur. o zamanki turancı liderlerden, cemiyetin genel başkanı varnalı ömer kâşif bey’den, bulgaristan’da bu olay için bulgar köylerinden ırkçı “rodna zaştita” (vatan savunması) çetelerinin hazırlandığını ve her türk köyünün katliamı için büyük hendekler kazıldığını dinlemiştim. salih omurtak paşa olayını da bizzat bu orduda albay olarak görev yapan ve öncü birliklerde yer alan, yazar emine ışınsu’nun babası merhum tümgeneral aziz zorlutuna (eşi merhume şaire halide nusret zorlutuna idi) paşa’dan dinlemiştim.”

(sunuş bölümü syf.26-27)

ahmet şerif şerefli
bulgaristan’daki türkler (1879-1989)
t.c. kültür bakanlığı yayını
 • 2
  cleverhasmet 1 yıl önce
  asker mustafa kemal mavzerini eline alır, fişeklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağını alır, bu şekilde elmadağ’ına çıkar, orada tek kurşunum kalana kadar vatanı savunurum. kurşunlarım bitince de bu aciz vücudumu bayrağıma sarar, düşman kurşunları ile yaralanır, temiz kanımı, mukaddes bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. ben buna and içtim!...”

 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  86 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...