0

dkm admiral graf spee

admiral graf von spee. güney atlantikte hüküm sürmüş talihsiz kral. savaş başlamadan önce versay anlaşmasının sınırlarına uygun olarak tasarlanan deutschland sınıfı savaş gemilerinin en ünlüsü.

führer'in emriyle güney atlantiğe açıldı. amaç korsan savaş gemisi olarak ingiliz deniz ikmal yolunu baltalamaktı. 30 eylül 1939 da ilk avı 5 tonluk ingiliz şilebi clement'i batırdı. bunu dokuz değişik çapta gemi izledi. gemi komutanı albay langdorf, önce personeli esir edip öyle gemileri batıran centilmen bir bahriyeliydi.

28 deniz mili hızındaki,11 ve 6 inçlik toplara sahip admiral graf von spee, güney atlantik ve hint sularını haraca keser durumdaydı. ingiliz amirallik dairesi "graf spee"nin mutlak surette durdurulması emrini verdi. tüm ıngiliz donanmasi onu arıyor ancak "graf spee"nin nerede oldugu bilinmiyordu. bu dönemde ingiliz güney atlantik filosu komutanı commo harwood, "graf spee"nin bir sonraki hedefinin, müttefik ticaret gemilerinin çok fazla kullandıkları rio de la plate olacağı tahmininde bulundu… ve bunda haklı çıktı. harwood "graf spee"nin pesine "ajax", "achilles" ve "exeter" adli 3 kruvazörü taktı. ingiliz gemileri 13 aralık sabahi saat 6.14’te rio de la plate açıklarında bulunan "graf spee"nin yerine belirlediler. artık saldırı başlayabilirdi…


ingiliz gemileri ikiye ayrıldılar: daha büyük olan exeter bir yandan, daha hafif olan ajax ve achilles diğer yandan saldırdı. kaptan langsdorff ateş gücünü önce exeter’e yöneltti. bu sırada ajax ve achilles "graf spee"ye torpidolarla hucum ettiler.. saldırı başarılı olmadı fakat kendini savunmak durumunda kalan "graff spee" de exeter’i batıramadı. alman gemisinin güçlü topları exeter’i ağır şekilde yaralamıştı. bu sırada ajax ağır, achilles ise hafif yara almış, ayrıca cephaneleri de tükenmişti.bunu bilmeyen albay langdorf, bu üç geminin yem olduğunu, asıl armadanın yaklaşmakta olduğunu sandı. rotayı uruguay'a çevirdi. gemisi yaralıydı, açık denize çıkamazdı.

normalde 24 saat tarafsız bir ülkede misafir olunurken 72 saat limanda onarıma izin verildi.limandaki alman gemilerinden getirilen malzemelerle hummalı bir çalışma sürerken diplomasi trafiği baş döndürüyordu.söylentilere inanan albay hans langdorf,vingiliz donanmasının güçlü toplarıyla tam tekmil, denize açılan nehir başında beklediğini sandı. ingilizlere propaganda malzemesi vermemek için gemiyi nehrin çamurlu sularında batırdı. oysaki ingiliz donanmasının daha 1000 mil yolu vardı.

personeli ile birlikte arjantin'e sığındı.bir gece kaldığı odada intihar etti. üstünde nazi haçı olmayan imparatorluk donanma bayrağıyla gömüldü. albay langdorf asla naziligi içine sindirememiş bir bahriyeli olarak yaşamına kendi elleriyle son verdi. graf von spee bugün bile çamura gömülmüş olarak,top taretleri görünür halde,talihsiz kaderine isyan edercesine rio plate nehrinde durmaktadır.

geminin en beğendiğim fotoğrafı

(pi: kendisinden güçlü gemilerden hızlı, kendisinden hızlı gemilerden güçlü) isimli başlıkta geminin hikayesini paylaşacağımı söylemiştim. sözümde durdum. kimse okumayacak olsada mutluyum :)

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

2 saat önce 2 saat önce 2 saat önce 6 saat önce