2
tarihin en ünlü gladyatörü ...
evet hepinizinde tahmin edeceğiniz üzere aklınıza direk gelen isimdir spartacus...bilmeyenler için gladyatör ne demektir önce bir buna açıklık getireyim..eski roma’da,çeşitli nedenlerle düzenlenen eğlencelerde taraflardan birinin ölümü ile son bulan kanlı dövüşlerde savaşanlara “gladyatör” denirdi. bu ad, latince kılıç anlamına gelen mgladius” kelimesinden türemiştir...yani ölüm kaçınılmaz..gladyatör’ler genellikle bünyece sağlam, güçlü kuvvetli esirler arasından seçilir ve “ludi” adı verilen okullarda çok sıkı bir eğitimle yetiştirilirlerdi. bu okullardan, adı günümüze kadar gelmiş olan,en ünlüsü “capua”dır. bu okuldan yetişen gladyatörler’in savaşları büyük bir dikkat ve ilgi ile izlenirdi.

tarihi kayıtlara göre ilk gladyatör gösterisi, m. ö. 264 yılında yapılmıştır.bu tarihlerde arenaya üç-dört çift gladyatör çıkarılır ve çiftler aynı anda dövüşe başlarlardı. zamanla, arenaya çıkarılan çiftlerin sayısı artırıldı. tarihi kaynaklara göre, “traianus,decabalus”savaşının zafer şenliğinde , arenaya tam 5000 çift gladyatör çıkarılarak dövüştürülmüştü. tarihin kaydettiği en kanlı eğlence olan bu gösteride, arena kan gölüne dönmüştür..tarihteki en ünlü gladyatör, spartacus‘dur. trakyalı bir esir olan spartacus, kendi sınıfına yapılan akıl almaz eziyet ve haksızlıkları hazmedemiyor, buna bir son vermek için kesin çareler arıyordu. nihayet m.ö. 73 yılında kaçak gladyatörlerle köleleri romalı’lara karşı ayaklandırmayı başardı. ezilenler bir anda spartacus‘un etrafında toplanıvermişlerdi. artık spartacus 70 bin kişilik bir kuvvetin başında bulunuyordu. tam iki yıl romalara karşı kanlı bir savaş verdi. tarihte “gladyatör savaşları” denen bu iki yıllık mücadele , m. ö. 71 de spartacus kuvvetlerinin yenilgisiyle son buldu...
tarihte ilk kölelikten kurtuluş savaşı olarak anılan spartacus hareketi,uzun yıllar bütün köle toplumlar için bir örnek olarak alındı.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • karışık

  Karışık

  41 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...