abdülhamid google’ı nasıl icat etti?&fatih yaşlı

  19
  ibrahimisbilir 26.2.2018 12:33
  bugünkü iktidar kadrolarının hemen hepsinin maddi ya da manevi olarak rahle-i tedrisatından geçtiği türkiye islamcılığının “üstad”ı necip fazıl, “ulu hakan 2. abdülhamid han” adlı kitabında “babam fazıl beyin, amcaoğullarından ve kısakürek’lerden, ittihatçıların iaşe nazırı kara kemal tarafından, dayım ve yine eski ittihatçı kerim milar’a anlatılmıştır” dediği bir anekdottan bahseder.  buna göre 1917’nin sonlarında enver ve talat paşa’lar, beylerbeyi’ne devrik padişah abdülhamid’i ziyarete giderler. köşke girdiklerinde abdülhamid namazını bitirmiş ve dua etmektedir. dua ise şu şekildedir: “allah’ım bana yapılanları helal etmiyorum! şahsıma yapıldığı için değil, milletime yapıldığı için affetmiyorum! milletime yapılan fenalıklardan, yarın senin hesap gününde davacıyım!”

  enver ve talat bu duayı duyunca utanç duyar, padişahla yüzleşemeyeceklerini anlar ve köşkü terk ederler. necip fazıl’ın deyimiyle “öbür ittihatçılara nazaran içinde bir saffet kırıntısı kalmış olan” enver, talat’ı rıhtımda bekleyen istimbota götürür ve ağlaya ağlaya şöyle der: “başımıza ne geldiyse bu adama yaptıklarımız yüzünden geldi ve daha ne gelecekse o yüzden gelecek!”

  böyle bir hadisenin gerçekleşmiş olma ihtimali sıfıra yakındır ve muhtemelen necip fazıl da bunu bilmektedir ama mesele bu değildir; mesele bir “abdülhamid mitosu” yaratılması ve buna hizmet edecek bir anlatının oluşturulmasıdır. bütün bir düşünsel mesaisini cumhuriyet’in kurumlarına alternatif kurumlar, cumhuriyet’in tarih anlatısına alternatif bir tarih anlatısı ve başta mustafa kemal olmak üzere cumhuriyet’in tarihsel figürlerinin karşısına tarihsel figürler çıkarmaya adayan necip fazıl için bu “abdülhamid mitosu” son derece işlevseldir.

  çünkü abdülhamid etrafında yaratılan mit, türkiye islamcılığının osmanlı-türkiye modernleşme süreciyle hesaplaşması anlamına gelmektedir. tanzimat’la, meşrutiyet’le, ilk anayasa ve parlamento girişimiyle, batılılaşmayla, jön türkler’le, ittihat ve terakki’yle ve elbette ki cumhuriyet’le ve mustafa kemal’le hesaplaşmak, yakın tarihe islamcılığın gözüyle bakmak ve o yakın tarihi güncel siyasete müdahale için kullanmak… abdülhamid mitosu bu işe yaramaktadır.
  bu anlatıya göre, abdülhamid 33 yıl boyunca tek bir metrekare toprak parçası kaybetmemiştir, bir dış politika dehası olarak büyük güçlerin osmanlı üzerindeki emellerini boşa düşürmüştür, izlediği islami siyaset nedeniyle yahudilerin ve masonların hedefi olmuş, onların içerideki uzantıları olan ittihatçılar tarafından devrilmiştir, onu deviren ittihatçılar 600 yıllık imparatorluğu on yıl içerisinde yıkmışlardır vs.

  necip fazıl’ın yarattığı bu mitos, türk-islam sentezi devletin gerçek resmi ideolojisi haline geldikçe, ders kitaplarına, müfredata, okullara girmiş, türkiye islamcılığının söyleminin merkezine yerleşmiş, kadir mısıroğlu ya da mustafa armağan gibi “tarihçiler” de bu mitos inşasına katkılar yapmışlardır. ancak abdülhamid mitosunun inşasının “teoriden pratiğe” geçişi bu iktidar döneminde olmuştur.

  bugün devlet televizyonunda oynayan ve çok izlenen “osmanlı” dizilerinden birinin imparatorluğun kuruluş sürecini anlatırken, diğerinin abdülhamid dönemini anlatması tesadüf değildir ve abdülhamid etrafında örülen efsane ile gayet uyumludur. abdülhamid de tıpkı osmanlı gibi iktidarın kültür politikaları açısından olmazsa olmaz bir nitelik taşımaktadır ve bu sayede tarih eğilip bükülerek güncel siyasete müdahale edilmekte, güncel siyasette yaşanan hadiseler güya tarihten çıkarılan derslerle değerlendirilmektedir.

  dahası, bu popüler kültür nesneleri, yeni bir insan tipinin, iktidarın kafasındaki “makbul vatandaş”ın yaratılmasının bir aracı olarak kullanılmaktadır. osmanlı hayranı, padişahları insanüstü varlıklar olarak gören, uyduruk bir tarihi gerçek tarih sanan, kendinden “osmanlı torunu” diye söz eden milyonlar ders kitaplarından televizyon dizilerine uzanan bu inşa sürecinin ürünüdürler. ideoloji böyle işlemektedir.

  tam da bu nedenle, diğerlerinde olduğu gibi abdülhamid payitaht dizisinde de tarihsel gerçekleri değil, abdülhamid mitosunu izleriz. örneğin dizinin bir bölümünde abdülhamid, ingiliz büyükelçisi’ne “osmanlı tokadı” atar ve ekran karşısındaki milyonlar da bunu gerçek zannederek ve bundan bir haz duyarak izlerler. güncel politik hadiselere bakışı da bu tokadın sembolize ettiği perspektif belirler ve gerçek hayatta da bir siyasetçi “osmanlı tokadı”ndan söz ettiğinde aynı hazla alkışlanır.

  dolayısıyla, saray’daki törenlerde bandonun “diriliş ertuğrul” adlı dizinin müziklerini çalması da, “tarihinizi öğrenmek için abdülhamid’i izleyin” diye buyrulması da bir tesadüf değildir. hepsi islamcılığın tahayyülündeki türkiye’nin bir yansımasıdır ve bu tahayyülün egemen olduğu günümüz türkiye’sinde abdülhamid google’ı icat etmek zorundadır, çünkü “bir mitos olarak abdülhamid” islamcılar tarafından icat edilmiştir.
 • 0
  normalinsan 3.3.2018 01:52
  okumaya erindim affola
 • 1
  stardogs 4.3.2018 02:34
  abdülhamid han zeki ve siyasi bir deha idi allah rahmet eyleye.
 • 1
  nirvanascoffee 4.3.2018 06:39
  çok güzel yazmış.. helal olsun...

  bi gün sekülerlerin yarattığı atatürk mitosunu da bi yazsa ne güzel olur ama yazar mı, yer mi, mahallesi öyle bir yazıyı kabul eder mi bilinmez tabi...
 • 0
  suskunkelebek 3.5.2018 21:38
  atladığımız bir yer olduğunu düşünüyorum ki oda şudur bunların hepsi islamcıların bir adam olusturmasından kaynaklanan bütün bilinçsekl yaptırımlar abdülhamid hanın yaptıklarına gölge düşürmesi açısından düyorum sizce olan biten her şey ve resmi evraklar burada hiç bir yazılı dayanağı olmayan iki parmağın görüşüne mi sığınıyor demem oki kişileri dönemlerine göre değerlendirmeli ve onlarında bir insan oldupunu untumamamalı yaptığı yada yapmaduığı şeyleri mitleştirenleri ise bir kefeye sokup tarihi şahsiyetleri müsvedde haline getirmemeliyiz saygılar...
 • 0
  burak00 3.5.2018 21:50
  abdülhamid dediğiniz insan islam halifesiydi. onemli olan olayın ozune inebilmek. istediğiniz kadar araştırın bir karar yargı mekanizması olmadan insanin varolabilmesi imkansız. örneğin eğer (haşa) allah yok ise insanlarin okuyup para kazanip birbirine iyi davranmaları anlamsız olacaktır. eğer ahiret inancı yok ise ateist zümrenin insanlara ateizmi aktarması başlı başına saçmalık. madem tek dünya var git hayatını yaşa kardeşim. aile içi bağlar iletişim akrabalık aidiyet duygusu her ne sayarsaniz sayın bu kanıtlarla yaratıcının eseridir. ve bu yaratıcının gönderdiği son din de islamdir. gelelim abdülhamid han'a. cumhuriyet tarihinde kızıl sultan diye anılması hoş mudur?! bakınız osmanlı padişahlarının tahtta kalma sürelerine sırayla. abdülhamid han'a sıra gelince bulunduğu dönemde 33 yıl tahtta kalmak bir devleti ayakta tutmak neymiş anlayacaksınız. alman kralı bismarck bile bu zekayı görmüş dünyada 100 gram aklın 90 gramı abdülhamid handa demiştir. siz nasıl müslüman nasıl türksünüz ki böyle bir tartışma konusu yaratirsiniz. ceddimiz ve dahi bu vatana hayrı dokunmuş bir insanı nasıl efsane yaratılıyor başlığıyla sunarsiniz. allah türk milletini bu kutlu davayı anlayamayan ve kendi milletine düşman olan fatih sultan mehmet handan sonra en büyük padişahlardan olan abdülhamid hana dil uzatacak kadar batı'nın esiri olmuş örümcek zihinlerden korusun
 • 1
  dikusak 3.5.2018 22:20
  arkadaşımız bazı şeylerin abartıldığını dile getirmek ismiş yada olmayanı oldu gibi gösterildiğini ve bununla beraber iktidarın kendine paye sağladığını anlatmaya çalışmış sanırım ordan da inceden iktidara sallamış islamcıları hedefe koymuş kendi düşüncesine aykırı toplumun belli kesimlerinin kabul ettiği isimleri hedef tahtasına oturtarak kendi düşüncesini doğruluğunu davasının haklılığını bizlere anlatmaya ve bizleri aydınlatmaya çalışmış bilmiyorum yanlış anladıysam itiraz eder zaten.
  -ben tek kısaca bişey söyleyeceğim. tarihteki kişilerin veya liderlerin savunulmaya ihtiyacı yoktur onların icraatları en büyük kalkanlarıdır.
  - ayrıca birileri abdülhamid han'a veya mustafa kamal'a kötü dedi ulu hakan kötü olmaz. iyi dese iyi olmaz. herkesin icraatı ortadadır. kişiler maddi manevi kültürel ve inançsal değerleri çerçevesinde tarihteki insanları kendi dünyalarında inceleyerek ve yaşananları baz alarak severler sahip çıkarlar veya tam tersi kararları alabilirler. ama saygı duymak noktasında hepsine saygı duymak zorundadırlar.
  0
  burak00 3.5.2018 22:55
  helal olsun kardeşim