1
küçüklük döneminde korkmamak (çizmekten, koşmaktan...)
hatırlarsınız, ilk okul zamanlarınız da çoğu şeyden korkmazdık, koşmaktan, kaçmaktan, hayattan, yazmaktan, çizmekten korkmazdık ve zaman geçtikçe korkmaya başladık... peki neden oldu bu özellikle burada değinmek istediğim şey şu ; çizmekten, resim çizmekten çok korktuk, yapamayacağımızı düşündük, kimilerimiz onun üstüne gitti ve başardı fakat 10 kişiden sadece 2 kişi başarabildi, korkmadan devam ederek yaptı bunu. peki diğerlerimiz neden hayatı korkarak yaşadı, biliyorsunuz ki bir şeyi ancak uzun seneler süresince yaparsanız başarılı olursunuz.

şuan da eğer çizmekten, yazmaktan, koşmaktan, hayattan korkmasaydık daha farklı yerlerde olamaz mıydık ? kesinlikle olurduk, peki neden kaynaklandı bu korkumuz, neden şuan da istediğimiz yerde değiliz düşündünüz mü ? açıkçası ben hayatımızda olan ailemiz ve bizleri destekleyen öğretmenlerimize bağlıyorum bu konuyu, bize sadece matematiği, türkçeyi öğrettiler fakat korkmamız gerektiğini, her şeyi yapabileceğimizi, düşünce yeniden kalkabileceğimizi öğretmediler çoğumuz için böyledir diye düşünüyorum ve sanırım doğru...

ek olarak bize küçükken yanlış yaptığımızda asla ve asla onun tam tersine doğru olduğunu ve yanlış yaparak doğruları öğrenmemiz gerektiğini öğretmediler ve her zaman bu oluyor, yanlışlar ne güzel aslında doğruları öğretiyor, bunun ile ilgilide bir yazı paylaşmayı düşünüyorum "yanlışlar"...

peki nedersiniz tekrardan her şey için yeniden başlamaya var mısınız ? var mıyız ? bu söylediklerimizi paylaştıklarımızı ilerleyen zamanlarda olan çocuklar ile paylaşmaya var mısınız ?

sağlıcakla kalın, hayat çok kolay asla pes etmeyin ve hayal kurun o basamakları çıkın elbet sizin kurduğunuz hayallerden bir tanesi ile karşılaşacaksınız.
 • 1
  oxygen 1 yıl önce
  küçükken çocuğa sorulur: "ne olacaksın" diye. "ressam olacağım" der çocuk da mesela. "de get o ne mk doktor ol" derler çocuğa. çocuk korkar gelecekten.

  başka çocuğa sorarlar: "büyüyünce ne olacaksın" diye. çocuk cevap verir "taksi şoförü olucam". "başımıza iş mi açıcan amk çocu öğretmen yapalım seni" derler. çocuk şoför olamaz mesela.

  bambaşka bir çocuğa sorarlar: "ne olmak istersin" diye. "balerin olacağım" deyince çocuk "başımıza orospu mu olacan" der döverler çocuğu.

  bu böyle uzar gider. herkes hepimiz tamamımız çocuğumuzun doktor, öğretmen, kaymakam gibi bilimum meslekler isteriz. neymiş efendim statü olarak tepede olsun. neymiş efendim götünü devlete dayasın. çok para kazansın. bakın en önemli nokta burası benim çektiğim sıkıntıları çekmesin. iyi de sen daha beterini yaşatıyorsun çocuğa onu napıcaz?

  toplumumuzda var olan bu statü severcilik hastalığı son bulmadıkça kimse mutlu olamaz...
  1
  serhatcakmak 1 yıl önce
  bende bunu bilerek yazmadım ki yazanlar olsun diye teşekkür ederim bu güzel yorumun için, evet ülkemizde gerçekten bu çok büyük bir sıkıntı oğlum her zaman yükseklerde olsun hatta bundan dolayı bir çok kıskanmalar sonucu tartışmaların yaşandığını tahmin edebiliyorum. gerçekten bu çok kötü bir durum, insan üzülüyor, her insan kendi mesleğinde yüksek yerdedir zaten asla bir meslek kötülenmemesi gerek. bırakın kim ne ve hangi mesleği seviyorsa, hangi meslekten zevk alıyorsa onu yapsın, hayatı boyunca yapacağı şeye karışılmaması gerek.

  bu tür konular ciddidir, büyük korku salınıyor çocuklara, ek olarak ülkemizin eğitim sisteminde zaten herkes istediği bölüme sahip olamıyor, bu yüzden kaynaklıdır ki başarısızlıklar çoğalıyor, ama eğer eğitim sistemi herkesin aşk ile yapacağı bir şeyi seçme şansı olsa bu ülke eminim ki 20 seneye çok farklı olur.
  1
  oxygen 1 yıl önce
  işte maalesef sıkıntı orada oluyor. ülkenin %90'ı başkasının kendisine çizdiği hayatı yaşıyor. kültürleşme seviyesinin artması gerek. tabi refah düzeyi de maalesef çok önemli. refah düzeyimiz yerlerde olduğu için bu biraz kaçınılmaz son oluyor..


 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  260 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • küfür ve +18 başlıklar yasaktır..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...